Trafik Cezaları

32/1 trafik cezası maddesi nedir?

Araçta yapılan değişiklikleri bildirmeme cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Kuşkusuz her araç sahibi aracının kendisine özgü olmasını ister. Çoğu durumda araçların fabrika çıkışı halinin kendisine yetemeyeceğini düşünür ve araçlarda çeşitli teknik değişikliğe giderler. Bazıları tüm bu işlemleri araçları daha güzel gözüksün ve daha şık dursun diye yaparken bazıları da araçlarının daha az yakması gibi çeşitli sebeplerle gerçekleştirirler. Peki burada bahsettiğimiz teknik değişiklikler nelerdir?

Araçlarda yapılan teknik değişiklikler nelerdir?

Araçlarda gerçekleştirilen teknik değişiklikleri araç ruhsatına işletmeniz gerekmektedir. Bu trafik kanununa göre bir zorunluluktur ve bu işlemi gerçekleştirmeyenlere trafik cezası kesilmektedir. Bu yüzden hangi işlemlerin teknik değişiklik sınıfına girdiğini anlamamız gerekiyor. Aşağıda saydığımız iş ve işlemler teknik değişiklik olarak gözükmektedir ve bu değişiklikleri 30 gün içerisinde ruhsatınıza işletmelisiniz.

  • Aracın renginin değiştirilmesi, (araç renk değişimi cezası)
  • Araçlara tüp (lpg) taktırmak,
  • Araçlardaki koltukların azaltılması veya arttırılması,
  • Araçların kasalarına tente gibi aparatların takılması veya bunların sökülmesi,
  • Araçlarda motor veya şase değişimi,
  • Araçlara farklı renkte kaplama yapılması,
  • Aracın yüksekliğinde değişiklik yapılması, ( spor yay cezası )
  • Orijinal ölçülerinden farklı jant değiştirilmesi, ( büyük jant cezası )

Gibi değişiklikler araçlarda teknik değişiklik olarak gözükmektedir.

32/1 trafik cezası nedir, ne kadardır? 2020

Araçta yapılan teknik değişiklik sonrasında aracınızı muayene ettirmeli ve akabinde buradan aldığınız belge ile trafik şubeye giderek yapılan değişiklikleri ruhsatınıza işletmelisiniz. Muayene işlemleri için randevu oluşturmak istiyorsanız araç muayene randevusu alma sayfamızdan en kolay randevu alma yöntemlerini öğrenebilirsiniz. 30 gün içerisinde bu işlemleri gerçekleştirmeyen sürücülere ise trafik kanununun 32/1 maddesi uyarınca ceza yazılmaktadır.

Ceza Maddesi Ceza Miktarı%25 İndirimli HaliCeza Puanı
32/1132 TL99 TL10

32/1 trafik cezası maddesi, Trafik Kanunu’nda “Araçlar üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişikliği otuz gün içinde araç tescil belgesine işletmemek,” şeklindedir. Ayrıca 32/1 maddesinden hakkında idari para cezası kesilen araçlar yapılan değişiklik araç tescil belgesine işletilene kadar trafikten men edilir ve sürücülere ek-33 belgesi düzenlemek suretiyle 7 iş gününe kadar izin verilir.

32/1 trafik cezası ayrıca LPG’yi ruhsata işletmeme cezası veya araç renk değişikliğini bildirmeme cezası olarak da bilinmektedir. Hakkında 32/1 ceza maddesinden para cezası uygulanmış kişiler trafik cezası ödeme sayfamızdan cezanın indirimli olarak nasıl ödenebileceği hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu yazımızda 32/1 trafik ceza maddesi hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap