Faydalı Bilgiler

Araç kilometresi nasıl düşürülür?

Araç kilometresi nasıl düşürülür?
Tarafından yazıldı Rooting

İkinci el araç pazarında araç alınıp satılırken en çok dikkat edilen noktalardan bir tanesi kuşkusuz araç kilometresidir. Araç kilometresi yüksek olan araçların zamanla daha çabuk arıza yapacağı kanısı ülkemizde yaygındır. Bu yüzden araç alınıp satılırken ilk önce araç kilometresine bakılır. 100 bin ve üzeri araçlar genel olarak ikinci el araç piyasasında daha az tercih edilir. Bu yüzden birçok kişi araçlarda km düşürme işlemi nasıl yapılır araştırmaktadır.

Araç kilometre düşürme işlemi nasıl yapılır?

Araçlarda kilometre düşürmek istiyorum diyen kişiler kilometre düşürme işlemi hakkında araştırmalar yapmaktadır. Aracınız ister dijital gösterge isterseniz de anolog göstergeli bir araç olsun aracınızda kilometre düşürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bilinenin aksine kilometre düşürme işlemi oldukça basit ve kısa zamanda tamamlanan bir işlemdir.

Dijital kilometreye sahip araçlarda elektronik oto servisler ki bunları neredeyse her ilimizde rahatlıkla bulabilirsiniz, aracın göstergesini sökerek elektronik bir makine yardımı ile kilometre bilgisini sizin isteğiniz doğrultusunda azaltıp çoğaltabilmektedirler. Bu işlem genel olarak 10 ile 30 dakika arasında tamamlanmaktadır. Bazı araçlarda araç kilometresi sadece göstergeye değil aynı zamanda araç beynine de kayıt edilmektedir. Bu tarz araçlarda ise özel programlar ile araç beynine bağlanılır ve hiçbir parça değişimi işlemi yapılmadan araç kilometre bilgileri istenildiği gibi değiştirilir.

Eski tip araçlarda analog göstergeler bulunmaktadır. Bu tarz araçlarda kilometre düşürme işlemi çok daha basittir. Bunun için özel aparatlar ile araç donanımına hiçbir zarar vermeden araç kilometresi istenildiği seviyeye getirilebilir. Neredeyse her ilimizde ve hatta ilçelerde saniyede araç kilometre düşürme işlemini gerçekleştiren oto tamircilerini bulabilirsiniz. Ancak araç kilometre düşürme işlemini gerçekleştiren kişilerin unutmaması gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Aşağıdaki yazımızda bu konuya detaylı olarak değindik.

Araç Kilometresini Düşürmenin Cezası Nedir?

Bu yazımızda kilometre düşürmeyi kim yapar, kilometre düşüren yerler hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap