Faydalı Bilgiler

Araç muayene ücretleri ne kadar?

Araç muayene ücretleri
Tarafından yazıldı Rooting

Motorlu veya motorsuz taşıtların karayollarında seyir etmelerinin güvenli olup olmadığının ölçülmesi maksadıyla araç muayene işlemleri gerçekleştirilmektedir. Araç muayenesi zorunludur ve araç cinsine göre belirli periyotlarla bu işlemin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Araç muayenesinde; aracın fren sistemi, direksiyon sistemi, aydınlatma sistemi gibi araç güvenliğini doğrudan etkileyen etmenler kontrol edilmektedir. Araç muayenesi TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında gerçekleştirilir ve belirli bir ücrete tabidir. Peki araç muayene fiyat listesi güncel olarak ne kadardır?

Araç muayene ücretleri 2023

Araç muayene ücretleri her sene Aralık ayında T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. 2023 yılı için geçerli olan araç muayene ücretleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Araç Muayene Ücretleri Fiyat Listesi
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker1528,10 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork1130,44 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet575,84 TL

Yukarıda belirtmiş olduğumuz araç muayene ücreti ne kadar hakkındaki tabloda araçların zamanında muayene olmaları durumunda ödenen rakamlardır. Bu rakamlara Egzoz Emisyon Ölçüm Fiyatı dahil değildir. Cebinizden çıkacak toplam ücret egzoz emisyon ölçüm ücreti + araç muayene ücreti şeklindedir. Şayet araç muayene süreniz gelmesine rağmen aracınızı muayeneye götürmediyseniz TÜVTÜRK araç muayene ücretine faiz işlemektedir. Bu gecikme faizi miktarı her ay %5 şeklinde hesaplanır. Bu duruma düşmemek için aşağıdaki yazımızdan muayene tarihinizin gelip gelmediğini öğrenmelisiniz.

Araç Muayene Tarihinizi Öğrenmek İçin Tıklayın

Aşağıdaki tabloda sizler için araç muayene ücreti gecikme cezası hesaplaması gerçekleştirdik. Araç muayeneniz 1 ay gecikirse, 2 ay gecikirse ve 3 ay gecikirse ne kadar muayene ücreti ödeyeceğinizi bu tablodan görebilirsiniz.

 Otomobil vb.Otobüs vb.Traktör vb.
1 Ay Gecikmeli1.186,96 TL1.604,51 TL604,63 TL
2 Ay Gecikmeli1.243,48 TL1.680,91 TL633,42 TL
3 Ay Gecikmeli1.300,01 TL1.757,32 TL662,22 TL

Şayet araç muayene süresini geciktirmeniz durumunda uygulanacak olan araç muayene ücret tarifesi tablodaki gibidir. Peki araç muayene ücretleri kredi kartıyla ödeniyor mu?

Araç muayene ücreti nasıl, nerede ödeniyor?

Araç muayene randevusu alacak olan vatandaşlarımız araç muayene randevusu ücretli mi, araç muayene ücreti nakit mi ve araç muayene ücretleri nereye yatırılıyor merak etmektedir. Araç muayene ücretleri nakit olarak araç muayene istasyonlarında alınmaktadır. Yani muayene için gittiğinizde ücret nakit olarak sizden talep edilecektir. İşlemler sırasında kredi kartı geçmemektedir ve araç muayene ücreti online ödeme yöntemiyle ödenememektedir. Muayene randevusu alırken ise herhangi bir ücret ödemezsiniz yani muayene randevusu almak tamamen ücretsizdir.

Araç muayene tekrarında ücret ödeniyor mu?

Şayet araç muayene raporu sonucunda aracınızda ağır kusur varsa, aracınızdaki sorunları düzelterek 1 ay içerisinde tekrar araç muayenesini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu muayene tekrarı ücretsizdir yani herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Ancak size verilen 1 aylık süreci geciktirirseniz tekrar ücret ödemek zorunda kalırsınız.

Araç muayene ücretlerini taksitlendirme var mı?

Araç muayene ücretleri nakit olarak elden alınmaktadır. Herhangi bir şekilde kredi kartı ile ödeme veya taksitlendirme seçeneği bulunmamaktadır.

Bu yazımızda araç muayene masrafları, araç muayene randevu alırken ücret ödeniyor mu, araç muayene ücreti ne kadar, kaç TL, kaç para, araç muayene ücretleri ne kadar oldu ile araç muayene ücreti var mı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

2 Yorumlar

  • Araç muayene ücreti gecikme cezası hesaplamasını kontrol eder misniz, gecikmeli tarife daha ucuz 🙂
    Otomobil 372,88 TL demişsiniz, diğer tabloda
    1 Ay Gecikmeli 359,31 TL
    2 Ay Gecikmeli 377,28 TL
    3 Ay Gecikmeli 396,14 TL nasıl oluyor?

Yorum Yap