Faydalı Bilgiler

Araç muayenesi erken yapılır mı?

Araç muayenesi erken yapılır mı?
Tarafından yazıldı Rooting

Araç muayenesi bitmeden yapılır mı?

Araçlar düzenli periyotlarla muayeneye girmelidirler. Araç muayenesinde araçların genel sağlık durumları kontrol edilir ve trafikte seyir etmeleri için güvenli olup olmadıklarına karar verilir. Genel olarak araç muayeneleri aşağıda vermiş olduğumuz süreler zarfında gerçekleştirilmektedir.

Araç türüMuayene süresi
Hususiİlk muayene 3 yıl, sonrasında her 2 yılda bir
Kamyon, Kamyonet, Taksi vb. (ticari grup)1 yılda bir
Motosikletİlk muayene 3 yıl, sonrasında her 2 yılda bir
Traktörİlk muayene 3 yıl, sonrasında her 3 yılda bir

Ancak çoğu zaman müsaitlik durumuna göre araç sahipleri araçlarını daha erken muayene ettirmek istemektedirler. Bu konuda da araç muayenesi daha erken yapılır mı merak etmektedirler. TÜVTÜRK tarafından edindiğimiz bilgilere göre aracınızın muayenesini daha erken tarihlerde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Ancak bu durumda dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Örneğin araç muayene tarihiniz 27 Haziran tarihinde dolacak olsun fakat siz aracınızı 20 Mayıs tarihinde yani araç muayene tarihiniz gelmeden muayeneye götürün. Bu durumda bir dahaki muayene tarihiniz 20 Mayıs olacaktır. Bu durumu karıştırmamalısınız.

Araç Muayene Adımlarına Bu Sayfadan Ulaşabilirsiniz

Yukarıdaki sayfadan araç muayenesi yapmakla ilgili tüm işlemleri öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda araç muayene zamanı gelmeden yapılabilir mi hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

2 Yorumlar

  • Arac muayenesine 3 sy var şimdiden muayeneye sokabilirim
    Seneye marta kadar zamanı var aralıkta muayeneye sokarsam kabul oluru

  • Aracının fenni muayene süresi 07.02.2023 tarihinde doluyor;
    bu gün (17.12.2022) muayenesini yaptırabilirsiniz?
    Bilgi için çok teşekkürler…

Yorum Yap