Faydalı Bilgiler

Bidonla, şişeyle benzin almak yasak mı, nasıl alabiliriz?

Açıktan akaryakıt yasağı
Tarafından yazıldı Rooting

Seyahat halinde sürücülerin başlarına gelmesini istemeyecekleri şeylerin başında kuşkusuz yakıtlarının bitmesi gelmektedir. Uzun yolda, sıkışık trafikte nerede olursa olsun yakıtınızın bitmesi büyük bir problemdir. Kuşkusuz bu sorunun en yaygın çözümü de en yakın yakıt istasyonuna giderek bidon, şişe gibi araçlarda benzin satın almak ve bunu aracımıza koymaktı. Ancak bu hususta bazı yasal düzenlemelere gidildi. Özellikle il ve ilçelerimizde artan terör olayları ile yakıtların Molotof gibi yanıcı ve patlayıcı madde yapımlarında sık sık kullanılması sebebiyle artık her istediğimizde benzinlikten bidonla yakıt alamayacağız. Peki bu tamamen yasaklandı mı?

Benzinlikten bidonla benzin almak yasak mı?

Emniyet müdürlüğü, molotof kokteyli saldırıların son dönemde artması ve bu patlayıcı maddelerin oldukça basit şekilde yapılabilmesinden dolayı geçtiğimiz senelerde saldırıların önüne geçmek maksadıyla bir takım düzenlemelere gitti. Bu getirilen düzenlemeye göre artık benzin istasyonlarında açıktan benzin almak yani açıktan yakıt satışı tamamen yasaklanmıştır. Artık bidonla, şişeyle veya herhangi başka bir eşya ile giderek benzin almak istediğinizi belirtirseniz, yakıt istasyonundaki görevliler talebinizi olumsuz karşılayacaklardır. Kuşkusuz çoğu kişi açıktan yakıt satın almayı araçlarında yakıt kalmadığı, yolda kaldıkları gibi sebeplerden isteseler de açıktan akaryakıt satışı tamamen yasaktır ve her ne sebeple olursa olsun satış yapılmamaktadır. Bu konuda yakıt istasyonlarına büyük miktarda ceza yazılabileceği için birkaç litre yakıt satışı için riske girmek istemeyeceklerdir.

Peki aracınızda benzin, mazot kalmadıysa ve aracı benzin istasyonuna götürme şansınız bulunmuyorsa kati suretle yakıt alamayacak mısınız? Bu sorunun cevabı tabi ki hayır. Şayet yolda kaldıysanız, aracınıza yakıt takviyesi yapmanız gerekiyorsa öncelikle size en yakın polis merkezine müracaat etmelisiniz. Buradan bir yazılı izin kağıdı aldıktan sonra yakıt istasyonuna giderek akaryakıtınızı alabilirsiniz. Açıktan benzin almak için dilekçe örneğine ihtiyacınız bulunmamaktadır. Polis merkezinde ufak bir not ve kaşeli kağıt işinizi görmektedir.

Bu yazımızda İstanbul, Ankara, İzmir gibi tüm illerimizde araçsız benzin almak ve şişeyle benzin almak hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca yakıtınız biterse aracınıza kalıcı zararlar vermemek adına “Yolda Yakıtınız Biterse Ne Yapmalısınız” yazımıza muhakkak göz gezdirmelisiniz.

Yazar hakkında

Rooting

7 Yorumlar

  • tabi.niyeti kötü olan tiner alamaz!!atv ile gezerken mecbur yedek almak lazım..ormanda sahilde!!seyyar karakol varmı ? mantıksız işler..poşeti yasakla denizi öldür başka atıklarla!!this TURKEY!!

  • Liyakatsiz insanların, cahil yöneticilerin bir uygulaması neymiş önlem alıyormuş. Bu sadece insanlara bir eziyet adam kalmış dağ başında benzinsiz araç yok taksi yok çoluk çocuk perişan karakol mu arayacak karakola gitsen polis sana ne göz ile bakacak izin verip vermemeyi nasıl kararlaştıracak.
    Adam çim makinesine motorlu testeresine benzin alabilmek için hep karakola mı gitmek zorunda adamın köyü dağ başında karakol nerede belli değil. Yangın çıkaracak adam yolunu bulur gider bir teneke tiner alır.

  • Bu önergeyi kimler ve ne maksatla sundu bilmiyorum ama kesinlikle yanlış bir karar ben gündelik işlerde çalışıyorum çiftçilik belgem yok ben bu benzini almak zorundayım madem ki bunu yasakladiniz türkiye den benzinli araçları da yasaklayın benzinli araclardan hordumla benzin çekilebiliyor bunu da yasaklayin böyle bir saçmalık ilkkez duydum ve şaşırdım kaldım devlet bunu da yasaklar sa bana da çalışmak yerine beni bu devlet suça teşvik ettiriyor demektir 7 milyon vereçem kırıp patlayıcı yap cam han ki akılla hizmet bunu yapmak isteyen aracına toldurup sonra hordumla bitona çekip yine patlayıcı yapar bunu yapacağınıza benzinli araçları yasaklayin türkiyeden

  • Jeneratör ve çapa makinesi için çanta bidonla benzin alayim dedim neymiş orman yangınlarından dolayı jandarma veya polisten izin almamız gerekiyormuş. Şu güzelim ülkemde yaralı hiç bir kanun çıkmıyor adam havai fişek atar serbest ama jeneratöre benzin yasak ne yapacak jandarma polis neye gore karar verecek zaten akaryakıt istasyonunda kimlik numaramızı veriyoruz. Benim asıl üzüldüğüm bu kararı verenler halkı bilmiyor eğer yönetenler bizleri anlamaz ise zulüm yapıyor demektir. Sen benim çapa makinem ve jeneratörüm ‘ün yakıtı için gel benden izin al dersen aramıza mesafe koymuş olursun. Bırak millet alsın yakıtını sende takip et yakala sor hesabını kamu zararına alınmış bir karar inşallah liyakatli bir devlet yetkilisi bu yanlışı en yakın zamanda düzeltir.

  • Tekneme benzin almak için karakola mı gidecegim..POlis işini yapsın herşeyi yasaklamak çözüm değil.Git nalburdan al tiner , zor mu yani ?? Gazete ve kağıt ile ateş yakılmıyor mu ? Çakmağı da yasaklayın.Yok yok siz ateşi yasaklayın kökten çözelim sorunu

  • Benzin istasyonunda kimliğinin ve kendinin fotografı çekilerek, bir de deftere imza atılarak alınabilsin. Ne olacak ki..
    Azıcık da suistimalleri önlemeye değil de sistemin normal akışını sağlamaya odaklan ey devlet …

Yorum Yap