Faydalı Bilgiler

Bidonla, şişeyle benzin almak yasak mı, nasıl alabiliriz?

Açıktan akaryakıt yasağı
Tarafından yazıldı Rooting

Seyahat halinde sürücülerin başlarına gelmesini istemeyecekleri şeylerin başında kuşkusuz yakıtlarının bitmesi gelmektedir. Uzun yolda, sıkışık trafikte nerede olursa olsun yakıtınızın bitmesi büyük bir problemdir. Kuşkusuz bu sorunun en yaygın çözümü de en yakın yakıt istasyonuna giderek bidon, şişe gibi araçlarda benzin satın almak ve bunu aracımıza koymaktı. Ancak bu hususta bazı yasal düzenlemelere gidildi. Özellikle il ve ilçelerimizde artan terör olayları ile yakıtların Molotof gibi yanıcı ve patlayıcı madde yapımlarında sık sık kullanılması sebebiyle artık her istediğimizde benzinlikten bidonla yakıt alamayacağız. Peki bu tamamen yasaklandı mı?

Benzinlikten bidonla benzin almak yasak mı?

Emniyet müdürlüğü, molotof kokteyli saldırıların son dönemde artması ve bu patlayıcı maddelerin oldukça basit şekilde yapılabilmesinden dolayı geçtiğimiz senelerde saldırıların önüne geçmek maksadıyla bir takım düzenlemelere gitti. Bu getirilen düzenlemeye göre artık benzin istasyonlarında açıktan benzin almak yani açıktan yakıt satışı tamamen yasaklanmıştır. Artık bidonla, şişeyle veya herhangi başka bir eşya ile giderek benzin almak istediğinizi belirtirseniz, yakıt istasyonundaki görevliler talebinizi olumsuz karşılayacaklardır. Kuşkusuz çoğu kişi açıktan yakıt satın almayı araçlarında yakıt kalmadığı, yolda kaldıkları gibi sebeplerden isteseler de açıktan akaryakıt satışı tamamen yasaktır ve her ne sebeple olursa olsun satış yapılmamaktadır. Bu konuda yakıt istasyonlarına büyük miktarda ceza yazılabileceği için birkaç litre yakıt satışı için riske girmek istemeyeceklerdir.

Peki aracınızda benzin, mazot kalmadıysa ve aracı benzin istasyonuna götürme şansınız bulunmuyorsa kati suretle yakıt alamayacak mısınız? Bu sorunun cevabı tabi ki hayır. Şayet yolda kaldıysanız, aracınıza yakıt takviyesi yapmanız gerekiyorsa öncelikle size en yakın polis merkezine müracaat etmelisiniz. Buradan bir yazılı izin kağıdı aldıktan sonra yakıt istasyonuna giderek akaryakıtınızı alabilirsiniz. Açıktan benzin almak için dilekçe örneğine ihtiyacınız bulunmamaktadır. Polis merkezinde ufak bir not ve kaşeli kağıt işinizi görmektedir.

Bu yazımızda İstanbul, Ankara, İzmir gibi tüm illerimizde araçsız benzin almak ve şişeyle benzin almak hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca yakıtınız biterse aracınıza kalıcı zararlar vermemek adına “Yolda Yakıtınız Biterse Ne Yapmalısınız” yazımıza muhakkak göz gezdirmelisiniz.

Yazar hakkında

Rooting

2 Yorumlar

  • tabi.niyeti kötü olan tiner alamaz!!atv ile gezerken mecbur yedek almak lazım..ormanda sahilde!!seyyar karakol varmı ? mantıksız işler..poşeti yasakla denizi öldür başka atıklarla!!this TURKEY!!

Yorum Yap