Trafik Cezaları

Cam filmi yasak mı, serbest mi, cezası var mı?

Cam filmi cezası ne kadar?
Tarafından yazıldı Rooting

Oto cam filmi, aracın içerisinden dışarının net görünmesini sağlayan ancak dışarıdan bakanlar için az veya hiç görünmemesini sağlayan bir çeşit malzemedir. Sürücüler güneş ışınlarını engellediği ve daha rahat bir sürüş sağladığı, aracın içinde hamile veya çocuklu bir annenin bulunması veya tamamen estetik yani daha güzel gözükmesi açısından cam filmi taktırmaktadır. Oldukça ince bir malzemeden yapılan cam filmleri aracın camına içeriden uygulanmaktadır. Cam filmi tek tip değildir. Esnekliğine, çizilmezlik oranına, dayanıklılığına ve kalitesine göre sayısız çeşidi bulunmaktadır.

Cam filmi yasak mı, taktırmanın cezası var mı?

Cam filmi serbest mi hakkında tarafımıza çok sayıda soru gelmektedir. Bunun en büyük sebebi bu konuda muazzam bir bilgi kirliliğinin bulunmasıdır. Kimileri cam filmi kesinlikle yasak derken, kimileri de ön cam filmi serbest diğerleri yasak gibi çeşitli söylemlerde bulunuyorlar. Trafikkanunu.com olarak bu konuya açıklık getirmek istiyoruz.

Geçtiğimiz senelerde siyah cam filmi taktırmak tamamen yasaklanmış ve trafikte cam filmi taktırdığı tespit edilen araçlara para cezası uygulanmış ve orada cam filmleri kullanılamaz hale getirilmiştir. Fakat Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik ile bu durum değişti. Artık belirli standartlara uyduğunuz zaman aracınıza cam filmi taktırabiliyorsunuz. Öncelikle takacak olduğunuz cam filminin görüşünüzü engelleyecek kadar koyu veya kalın olmaması gerekmektedir. Peki bunu nasıl anlayabilirsiniz?

Hangi numaralar serbest?

Öncelikle bazı araçlarda fabrika çıkışında cam filmi bulunmaktadır. Bu fabrika çıkışı cam filmlerine biz r43 cam filmi diyoruz. Eğer aracınızın camında bu tarz bir ibare varsa sizde de R43 cam filmi bulunmaktadır. Bu tarzda cam filmleri yasaca serbest tutulmuştur. Şayet aracınızda cam filmi yoksa ve siz taktırmak istiyorsanız da bunun belirli bir kalınlığı geçmemesi gerekmektedir. Kurala göre kullanılan cam filmi ışığın en az %70’ini geçirmesi gerekmektedir. Bu yüzden araçlarınıza sadece 1 numara cam filmi ve 2 numara cam filmi taktırabilirsiniz. 1 numara cam filmi ışığı yüzde 85 geçirirken, 2 numara ise yüzde 70 oranında yani sınırda geçirir. Cam filmi kaç numaraları olmalı bu şekilde açıklayabiliriz. 3 numara ve 4 numara olan cam filmlerinin kullanımı ise kesinlikle YASAK.

Ön cam filmi yasak mı, serbest mi?

Bu hususta önemli bir detay ise ön cam filmi. Yönetmelikçe ön camlara hangi oranda olursa olsun cam filmi taktırmak yasaktır. Araç cam filmi sadece yan camlara ve arka cama taktırabilir. Taktırabileceğiniz cam filmleri ise yukarıda anlatmış olduğumuz standartlara uygun olmak zorundadır. Peki araçlarının ön camlarına film taktıranların ve yönetmeliğe uymayarak görüşü engelleyen cam filmleri taktıranlara ceza var mı?

Cam filmi cezası ne kadar? 2023

Cam filmi yasağına uymayan sürücülere para cezası işlemi uygulanmaktadır. Avrupa Birliği Standartları kapsamında araçlarına görüşü engelleyecek seviyede cam filmi taktıran sürücülere uygulanacak olan para cezaları Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

YILICEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
2023951 TL713,25 TL20
2022427 TL320,25 TL20
2021314 TL235,50 TL20
2020288 TL216 TL20
2019235 TL176,25 TL20

30/1-b trafik cezası nedir? Araçlarına yönetmelikçe uygunsuz olan cam filmlerini taktıran ve taktırdığı tespit edilen sürücülere 30/1-b ceza maddesi uyarınca trafik cezası kesilmektedir. Bu trafik ceza maddesi “Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak” şeklindedir. 30-1-b trafik cezası sürücülere yazılmaktadır. Peki aracın akıbeti ne olur?

30/1-b trafik cezası yedim diyen kişilere aracın standartlara uygun hale getirilmesi maksadıyla 7 iş gününe kadar izin verilmektedir. Şayet 7 iş günü sonunda aracın gerekli düzenlemeleri sağlanmamış ve bu durum tespit edilmiş ise araç trafikten men edilmektedir. Bundan sonra ancak bulundukları yerde gerekli şartları sağlamaları ve araçlarını trafiğe çıkabilir hale getirmeleri durumunda bu yasak kaldırılır.

Cam filmi cezası itirazı nasıl yapılır?

Şayet aracınızda cam filmi yönetmeliği kapsamında uygun bir cam filmi varsa ve bu durumda trafik cezası yediyseniz bu cezaya itiraz edebilirsiniz. Bunun için Trafik Cezası İtirazı Nasıl Yapılır yazımızda vermiş olduğumuz belgelerle beraber Sulh Ceza Hakimliğine müracaat etmelisiniz. Şayet haklı bulunursanız cezanın iptali gerçekleştirilir. Aksi durumda cezayı ve masrafları faizi ile ödemek durumunda kalırsınız.

Cam filmi olan araç vizeden, muayeneden geçer mi?

Şayet aracınızda standartlara uygun R43 veya 1 ve 2 numara araç cam filmi bulunuyorsa ve aracınızın ön camında herhangi bir cam filmi yoksa endişe etmeyin. Aracınız muayeneden geçecektir. Ancak bunun dışında yer alan cam filmleri ağır kusur sayılmaktadır. Daha önce hafif kusur olarak kabul edilen bu ihlal TÜVTÜRK tarafından değiştirilmiş ve cam filmi yönetmeliği uygunsuzluğu tespit edilen araçlar ağır kusur olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Cam filmi ağır kusur mu ve hafif kusur mu bu şekilde cevaplayabiliriz.

Cam filmi HGS’yi etkiler mi?

Cam filmini ön cama taktırmak hangi derece veya marka cam filmi olursa olsun yasaktır. HGS etiketlerinin ön cama takıldığı düşünüldüğünde cam filmi taktırmanız HGS’yi herhangi bir şekilde etkilemeyecektir.

Cam filmi garantiyi bozar mı?

Cam filmi konusunda araçların garanti kapsamı en çok merak edilen konuların başında yer almaktadır. Hali hazırda standartlara uygun olarak orijinal taktıracağınız cam filmleri garantiyi bozmamalıdır. Ancak bazı servisler bunun tersini iddia etmektedirler. Bu sebepten net bir cevap almak için servisinizle iletişime geçmelisiniz.

Bu yazımızda aracın camına film taktırmak yasak mı, cam filmi cezası nedir ve cam filmi cezası kaç TL detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

2 Yorumlar

  • Benim aracım 28/12/2020 de muayeneden geçti ama ön camda film vardı hafif kusur yazıyor beni uyarmadılar bende yasak olduğunu bilmiyordum polis durdurup ceza yazdı ön camda filim var diye nasıl itiraz edebilirim TÜVTÜRK ün kusuru nedir

  • On camimda e 37 ve r 43 yazisi var ama ceza yedim ve git itiraz et veya cami degistir dediler ne yapabilirim yanlarda film var polisde karsidan icerisi gozukmuyor ceza yazilir diyor

Yorum Yap