Yeni Ehliyet

Direksiyon sınavından kalanlar ne yapmalı?

Direksiyon sınavından kaldım ne yapmalıyım?
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde ehliyet almak için bir sürücü kursuna yazılmalı ve akabinde ehliyet sınavı ile direksiyon sınavı aşamalarını tamamlamasınız. Bu aşamaları tamamladıktan sonra ehliyetinizi alabilirsiniz. Önceleri direksiyon sınavları oldukça basit şekilde gerçekleştirilirdi. Ancak her geçen yıl direksiyon sınavlarının seviyesi oldukça yükseklere çekildi. Bu durum da birçok kişinin direksiyon sınavından başarısız olmasına sebebiyet verdi. Ülkemizde neredeyse direksiyon sınavına katılanların yüzde 50’ye yakını bu sınavdan kalıyor. Peki direksiyon sınavından kaldıktan sonra yapmanız gereken işlemler neler, cebinizden tekrar herhangi bir ücret çıkacak mı? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Direksiyon sınavından geçmeyenler ne yapmalı?

Direksiyon sınavına katılıp başarısız olmanız durumunda adaylar bir sonraki sınav tarihini beklemelidirler. Direksiyon sınavı tarihi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmakta ve aynı zamanda trafikkanunu.com adresimizde de bu tarihleri yayınlamaktayız. Direksiyon sınavından kalan sürücü adayları direksiyon sınavı ücretini yatırmalarının akabinde tekrardan sınava girebilirler. Ancak unutulmamalıdır ki sınava en fazla 4 kez kalabilirsiniz. Peki 4 kez kalanlar ne yapmalı?

Direksiyon sınavından 4 kez kalanlar ne yapmalı?

Şayet direksiyon sınavına 4 kez girmişseniz ve bunun akabinde sınavı geçememişseniz üzülerek belirtmek isteriz ki sınav hakkınızı yitirdiniz. Yeniden direksiyon sınavına girebilmek için öncelikle kurstan telafi eğitimi alınmalıdır. Bu telafi eğitimini aldıktan sonra yeniden direksiyon sınavına girebilirsiniz.

Bir sonraki direksiyon sınavı genel olarak 4 ile 6 hafta arasında yapılmaktadır. Ancak bu tarih değişkenlik gösterdiği için güncel direksiyon sınavı tarihleri takip edilmelidir.

Direksiyon sınavından kalanlar ne kadar ücret öderler?

Direksiyon sınavından kalmanız durumunda ödeyeceğiz ücret sadece direksiyon sınavı ücretidir. Bu ücret 2022 yılı için 160 TL’dir. Ancak 4 kez direksiyon sınavından başarısız olanlar kurs telafi ücretini de ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret de 400 TL civarındadır ve kursa göre farklılık gösterebilir. Yani 4 kez direksiyon sınavından kalanlar 400 TL + 160 TL ödeme yapmalıdırlar.

Direksiyon sınavında adaylar en çok araçlarını geri geriye park etmek maddesinden kaldıkları tespit edilmiştir. Bunları ise rampada kalkış, aracı stop ettirmeme, el fireni kullanımı, ayna kullanımı, sinyal lambaları kullanımı, hatalı sollama, şerit ihlali gibi maddeler takip etmektedir. Kuşkusuz birçok sürücü o anki heyecanına yenik düşmektedir. Bu yüzden olabildiğinde sakin kalmayı başarmalısınız. Sınavlar genel olarak yarım saatlik süreyi aşmaktadır. Bu süre sonunda 70 puanı aşan adaylar direksiyon sınavını geçmiş kabul edilmektedirler.

Bu yazımızda direksiyon sınavından kalanlar ne yapmalı, direksiyon sınavından defalarca kalmak, kalırsak ne olur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Ayrıca Direksiyon Sınavında Dikkat Etmeniz Gerekenler sayfamızı sınavdan kalanların ve sınava girecek olanların muhakkak incelemelerini önermekteyiz. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

2 Yorumlar

  • Yani eğer direksiyon sınav da 1inci kezde kalrısam tekrar sadece sınav ücreti ödeyip sınava girme hakkım olur mu ?

Yorum Yap