Trafik Cezaları

Ehliyet affı hakkında son durum nedir?

Ehliyet affı var mı?
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde sürücülerin trafik kurallarına uyma alışkanlığı kazandırmak maksadıyla trafik kurallarına uymayanlara çeşitli idari para cezaları verilmektedir. Bunun yanında da her uymadığınız trafik cezasının bir karşılığı olarak sürücü belgenize ehliyet ceza puanı işlemektedir. Bu ehliyet ceza puanlarınız 100’ü doldurduğunda ehliyetinize 1 sene süre zarfında el konulmaktadır. Bu ceza alkollü araç kullanmak ve uyuşturucu bir madde tesiri altında araç kullanmak kurallarına uymayan kişilerde ise 5 seneye kadar çıkabilmektedir. Sürücüler bu süre zarfında trafikten men edilmekte ve araç kullanmaları yasaklanmaktadır. Belirtilen sürenin bir hayli uzun olması birçok sürücü bu hususta mağdur etmektedir. Bu yüzden birçok sürücü verilen cezaların affedilmesini talep etmektedir. Peki yakın zamanda ehliyet affı çıkacak mı, gündemde var mı?

Ehliyet affı çıkacak mı, gündemde var mı, yok mu?

Ehliyet affı, sürücü belgelerine el konulmuş vatandaşlarımızca sık sık gündeme getirilmekte ve en kısa sürede torba yasa ile beraber yürürlüğe alınmasını beklemektedirler. Bir kereye mahsus olarak gerçekleştirilmesi istenen bu düzenleme sık sık milletvekillerinin gündemine gelmeyi başarmıştır. Ancak meclis kürsüsünde dahi sıkça gündem olan, kanun teklifi verilmesi sıkça tartışılan ehliyet affı hakkında henüz somut bir adım atılmış değildir. Her ne kadar beklenti büyük olsa da henüz ehliyet affı ile ilgili gerekli adımlar atılmalı ve mevcut siyasi yönetimin gündemine getirilmedi. Öngörülen çalışma planında da yeni bir ehliyet affı getirilmesi planlanmıyor. Yani gündemde ehliyet affı en azından yakın bir gelecek için görünmüyor.

Son on senelik verileri incelediğimizde 1 milyonu aşkın sürücünün sürücü belgesine 100 ceza puanını doldurması yüzünden çeşitli süreler zarfında el konulmuş durumdadır. Hatalarından ders çıkaran sürücüler ise en azından bir kereye mahsus bir af düzenlemesi gerçekleştirilmesini ve mağduriyetlerin giderilmelerini beklemektedir. Özellikle birçok sürücünün sürücü belgeleri ile gelir elde ettiği, geçimlerini sağladıklarını düşünüldüğünde bu oldukça elzem bir konudur. Ehliyet affı istiyoruz diyen kişiler bu konuda ısrarlarını sürdürmekte ve Cimer, İçişleri Bakanlığı gibi çeşitli resmi kurumlara isteklerini yönlendirmektedirler.

Ehliyet affı çıkacak mı, bu konuda son durum nedir diyorsanız sesinizin daha büyük bir kitleye ulaşması maksadıyla bu haberi paylaşabilirsiniz. Bu sayede ehliyet affı konusu daha sık gündemde tutulacak ve siyasilere daha sık ulaşacaktır. Bu yazımızda ehliyet affı ne durumda, gelecek mi konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

11 Yorumlar

 • Yemin ederim daha fazla dayanacak gücüm kalmadı. Bir hata yaptık ehliyetimiz alındı, işsiz parasız kaldık. 1 kereye mahsus #SüreCezası iptal edilip, #EhliyetAffı getirilsin. İş istemiyorum, #EhliyetAffı istiyorum.

 • Bir kere hata yaptık ehliyetimizi kaptirdik. Hatamızi anladık. Mesleğim şoförlük olduğu için is bulamıyorum yuvam dağılmak üzere. Siz büyüklerimizden Bir kereye mahsus ehliyet affı getirilmesini istiyoruz. Sesimizi duyun.

 • Bir kereye mahsus af getirilsin Allah rızası için çok pişmanız hatamızı anladık devlet büyüklerimiz ..

 • Can kaybına sebep olmamış idari para cezasını ödemiş kişilere süre cezasını 1 seferlik iptal etmek, pandemi döneminde bu insanlara hem iş bulma, hemde aile ortamını iyileştirme gibi bir çok imkan sağlar. Teröristler dahi davul zurnayla girdi bu memlekete. Bu insanlar dahamı suçlu ki af edilmesin. Iyilik yap at denize illaki karşılığını bulur.

 • Ehliyet affı bir an önce yapılsın ciddi bir oy potansiyeli var hem pandemi sürecinde çok güzel olur

 • Bir kereden herşey olabiliyor yasak olduğunu cezası olduğunu bildiğiniz halde nasıl olsa bana bişey olmaz kafasıyla yapın sonra da pişmanız af istiyoruz diye yalvaran cümleler kurun Gerçi burada insan öldürmüş bir kadının canını almış canavarlar bile kravat takıp adam oluveriyorlar da orası da ayrı bir sıkıntı bir kere yapan hep yapar af gündeme bile gelmesin alkol sadece ehliyetinizi almıyor paranızı alıyor işinizi alıyor eşinizi alıyor sağlığınızı alıyor aklınızı alıyor ama anlamıyorsunuz çünkü beyin sünger kafa gidik. Alkolle sadece başın döner elinden giden hiçbirşey geri dönmez #EhliyetAffı istemiyorum.

 • Bir defaya mahsus ehliyet affi istiyoruz devlet büyükleri duysun sesimizi işe giremiyorum ehliyet olmayınca en sonunda intihar mı edeyim intihardan sonra mı çıkacak af yasasi

 • Biz evimize ekmegi o ehliyetlerle goturen insaniz can alan almayan diye yorum yapmıyorum ben kendi adıma kazasız belasız alkollü yakalandim süresi doldu 2 yıl gecdi daha ehliyet alaçam yaptığımın yanlış oldugunu anladım alkol birakdim içmiyorum verin yanlışı yaparak ogrendik ama pişmanım 2017 verdim 2 yıllık 2021 deyiz hakkımızı gaps etmeyin artık ben cezamı 2 kat cekdim hâlâ da cekiyorum ama af verin ama hakkımı yemeyin alıyım ehliyeti rezil oldum yeter artik

  • Dostum ceza bu, hak yemek gibi bir durum söz konusu dahi olamaz, kabul etmelisin. Suç, karşılığı ceza. Birde 2017 de 2 yıllık kaptırıp nasıl 2021 de alamadın tuhaf, bana öyle geliyor ki sende benim gibi ehliyet yokken yine yakalanmışsın 🙂 2016-2023 benim..

 • Can kaybına sebep olmamış kişilere bir kere ehliyet affı getirilmeli insanları corona döneminde zor durumda bırakmayalım mağdur çok insan var duyun sesimizi devlet yetkilileri …

 • 2016’dan beri aynı durumdan muzdaribim. öyle sıkıntılı bir durum ki, işini etkiliyor, evini etkiliyor, herşeyini etkiliyor. Af çıkmasını hem istiyorum hem istemiyorum ne yalan söyleyim. Bölünmüş durumdayım bu konuda. Kendimi; aldığım (2 yıllık) südge eğitiminden sonra, ölümlü bir kazaya karışmadığım için şanslı hissediyorum. Eğitimde nelerini gördüm 4 haftalık. Af gelirse de şayet, öyle bir protokol imzalatılmalı ki sürücüye, kararın geri bırakılmasına gibi olmalı, yani 10 yıl içinde gereksiz yere bir sis farından dahi ceza kesilse ilelebet men olursa desteklerim. Düşünsene, evladına çarpan kişi ile aynı şeyi (affı) istiyorsun.. ne kadar zor bir durum. Son olarak kendi şahsi fikrim yine; Af olursa, emin ol aynı hata tekrar yapılır. 5 yıl kaybettim düşün; ilk 6 ay (hata) ikinci 2 yıl (hata) üçüncü 5 yıl (aynı hata), bak bunlar afsız hem, cezası çekilmesine rağmen hep aynı HATA! 5 yılım dolmak üzere, sor bana akıllandım mı? fazlasıyla..

Yorum Yap