Trafik Cezaları

Ehliyet affı hakkında son durum nedir?

Ehliyet affı var mı?
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde sürücülerin trafik kurallarına uyma alışkanlığı kazandırmak maksadıyla trafik kurallarına uymayanlara çeşitli idari para cezaları verilmektedir. Bunun yanında da her uymadığınız trafik cezasının bir karşılığı olarak sürücü belgenize ehliyet ceza puanı işlemektedir. Bu ehliyet ceza puanlarınız 100’ü doldurduğunda ehliyetinize 1 sene süre zarfında el konulmaktadır. Bu ceza alkollü araç kullanmak ve uyuşturucu bir madde tesiri altında araç kullanmak kurallarına uymayan kişilerde ise 5 seneye kadar çıkabilmektedir. Sürücüler bu süre zarfında trafikten men edilmekte ve araç kullanmaları yasaklanmaktadır. Belirtilen sürenin bir hayli uzun olması birçok sürücü bu hususta mağdur etmektedir. Bu yüzden birçok sürücü verilen cezaların affedilmesini talep etmektedir. Peki yakın zamanda ehliyet affı çıkacak mı, gündemde var mı?

Ehliyet affı çıkacak mı, gündemde var mı, yok mu?

Ehliyet affı, sürücü belgelerine el konulmuş vatandaşlarımızca sık sık gündeme getirilmekte ve en kısa sürede torba yasa ile beraber yürürlüğe alınmasını beklemektedirler. Bir kereye mahsus olarak gerçekleştirilmesi istenen bu düzenleme sık sık milletvekillerinin gündemine gelmeyi başarmıştır. Ancak meclis kürsüsünde dahi sıkça gündem olan, kanun teklifi verilmesi sıkça tartışılan ehliyet affı hakkında henüz somut bir adım atılmış değildir. Her ne kadar beklenti büyük olsa da henüz ehliyet affı ile ilgili gerekli adımlar atılmalı ve mevcut siyasi yönetimin gündemine getirilmedi. Öngörülen çalışma planında da yeni bir ehliyet affı getirilmesi planlanmıyor. Yani gündemde ehliyet affı en azından yakın bir gelecek için görünmüyor.

Son on senelik verileri incelediğimizde 1 milyonu aşkın sürücünün sürücü belgesine 100 ceza puanını doldurması yüzünden çeşitli süreler zarfında el konulmuş durumdadır. Hatalarından ders çıkaran sürücüler ise en azından bir kereye mahsus bir af düzenlemesi gerçekleştirilmesini ve mağduriyetlerin giderilmelerini beklemektedir. Özellikle birçok sürücünün sürücü belgeleri ile gelir elde ettiği, geçimlerini sağladıklarını düşünüldüğünde bu oldukça elzem bir konudur. Ehliyet affı istiyoruz diyen kişiler bu konuda ısrarlarını sürdürmekte ve Cimer, İçişleri Bakanlığı gibi çeşitli resmi kurumlara isteklerini yönlendirmektedirler.

Ehliyet affı çıkacak mı, bu konuda son durum nedir diyorsanız sesinizin daha büyük bir kitleye ulaşması maksadıyla bu haberi paylaşabilirsiniz. Bu sayede ehliyet affı konusu daha sık gündemde tutulacak ve siyasilere daha sık ulaşacaktır. Bu yazımızda ehliyet affı ne durumda, gelecek mi konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • Yemin ederim daha fazla dayanacak gücüm kalmadı. Bir hata yaptık ehliyetimiz alındı, işsiz parasız kaldık. 1 kereye mahsus #SüreCezası iptal edilip, #EhliyetAffı getirilsin. İş istemiyorum, #EhliyetAffı istiyorum.

Yorum Yap