Trafik Cezaları

Ehliyet ceza puanı kaç yılda silinir?

Ehliyet ceza puanı ne zaman yenilenir?
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet ceza puanı ne zaman sıfırlanır?

Her gün yüz binlerce sürücü ve yaya trafik kurallarını bilerek veya istemeyerek ihlal etmektedir. Trafik kurallarına uymamak trafik güvenliğini büyük oranda tehlikeye atmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için trafik cezaları her sene ciddi oranlarda zamlanmaktadır. Ancak bununla beraber cezaların yanında sürücülere daha caydırıcı olması açısından ehliyet ceza puanı uygulanmaktadır. Her kural ihlalinin ceza puanı farklıdır. Örneğin emniyet kemeri takmamak 15 ceza puanı iken, kırmızı ışıkta geçmek 20 ceza puanıdır. Bu ceza puanları birikince ehliyetiniz geçici süreliğine elinizden alınabilir. Bu yüzden sürücüler ehliyet ceza puanı ne zaman silinir merak etmektedirler. Bu yazımızda ehliyet ceza puanları ne zaman sıfırlanır hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntılara yer verdik.

Ehliyet ceza puanı ne zaman silinir?

Sürücü belgesi ceza puanı sürücüler için oldukça önemlidir. Ancak buna rağmen çok önemsenmez. Aktif ceza puanı sistemini unutan, önemsemeyen pek çok kişi ehliyetlerini bu duruma dikkat etmedikleri için kaptırmışlardır. Şayet 1 sene içerisinde ceza puanlarınız 100’ü geçerse ehliyetiniz 2 ay süre ile geri alınmaktadır. Bu süreçte ehliyetiniz olmadığı için araç kullanamazsınız. Bu yüzden düzenli olarak ehliyet puanlarınızı sorgulamanız önemlidir.

Ehliyet Ceza Puanınız Kaç Öğrenmek İçin Tıklayın

Öncelikle belirtmek isteriz ki, ehliyet ceza puanları sicilinizden asla silinmez. Fakat bu ceza puanlarının değerlendirmesi sıfırlanır yani artık bu ceza puanı için ehliyetinizi kaybetme riskiniz olmaz. Sürücü ceza puanları 1 senelik aralıklarla silinmektedir. Örnek olarak 10 Mayıs tarihinde trafik cezası kesildiyse bu trafik cezası bir sonraki sene 10 Mayıs tarihinde silinir. Fakat diğer ceza puanlarınız silinmez. Diğerlerinin silinmesi için yine o cezanın üzerinden 1 senenin geçmesi gerekiyor. Yani her cezayı ayrı ayrıca ele almalısınız.

Bunun haricinde en çok bilinen yanlışlardan bir tanesi de ceza puanlarının her sene yılbaşında yani 1 Ocak tarihinde silinmesidir. Böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Ceza puanları ilgili cezayı işlemenizden tam 1 sene sonra silinir.

Bu yazımızda ehliyet ceza puanları silinir mi, trafik ceza puanları kaç yılda siliniyor, trafik ceza puanları siliniyor mu, ehliyet ceza puanı ne zaman yenilenir, ehliyet ceza puanı silinmesi gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

2 Yorumlar

    • Ceza puanları yazımızda bahsettiğimiz üzere toplu halde silinmez Yusuf Bey. Örneğin bugün bir trafik cezası yediyseniz buna ait ceza puanı tam bir sene sonra silinir ve mevcut puanınız bu ölçüde eksilir.

Yorum Yap