Faydalı Bilgiler

El konulan ehliyeti geri alma işlemleri nelerdir?

Ehliyet nasıl geri alınır?
Tarafından yazıldı Rooting

Trafikte yayaların ve şoförlerin can güvenliğinin tahsis edilmesi için trafik kuralları oluşturulmuştur. Bu trafik kurallarına uymak güvenle seyahat etmek için oldukça önemlidir. Ancak bazen acelecilik, bazense dikkatsizlik gibi sebeplerden dolayı bu trafik kurallarını ihlal edebiliyoruz. Trafik kurallarını bir veya birden fazla ihlal etmemiz durumunda veya ehliyet puanımız 100’ü geçince ehliyetiniz geçici süreliğine el konuluyor ve cezanız tamamlanana kadar muhafaza ediliyor. Bu süreçte sürücü belgeniz olmadığı için herhangi motorlu taşıt kullanamazsınız. Ancak sürücü belgenizi geriye aldığınızda tekrardan araç kullanmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle el konulan ehliyeti geri alma işlemleri ehliyeti hangi sebepten kaptırdığınıza göre farklılık göstermektedir.

Hangi durumlarda ehliyete el konulur?

Sürücü belgesi farklı sebeplerden dolayı 6 ay, 1 sene, 2 sene gibi ehliyet el koyma süreleri zarfında geri alınabilmektedir. Hatta bazı durumlarda ehliyetiniz tamamen iptal edilir. Tüm bu ehliyete el koyma durumları ve el koyulan ehliyet nasıl geri alınır detaylı olarak ele aldık.

100 ceza puanının doldurulması

Öncelikle ehliyete el koyulması durumunda en sık yaşandığı olay 100 ceza puanının doldurulmasıdır. Her ihlal ettiğiniz trafik kuralı kapsamında sürücü belgenize bir ceza puanı yansımaktadır. Bu ceza puanı 100’ü geçtiğinde ehliyetinize 2 ay süre ile el koyulmaktadır. Şayet 1 sene içerisinde 2. Kez 100 ceza puanını doldurursanız ehliyetiniz bu kez 4 ay süre ile geri alınır. Şayet aynı sene içerisinde 3. Kez 100 ceza puanını doldurursanız ehliyetiniz tamamen iptal edilmektedir.

Ölüme sebebiyet veren trafik kazasına karışmak

Şayet trafik kazası sonucunda ölüme sebebiyet verdiyseniz ve kazada kusurlu bulunduysanız ehliyetiniz 1 sene süre ile el konulmaktadır.

Uyuşturucu madde etkisi altında araç kullanmak

Esrar, bonzai, hap gibi çeşitli bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerin tesiri altında araç kullandığınız tespit edilirse ehliyetinize 5 sene süre ile el konulmaktadır.

Stajyer sürücü belgesinin el konulması

Yeni yönetmelik kapsamında artık ilk kez ehliyet almış olan sürücüler 2 sene süre ile stajyer sürücü olarak kabul edilmektedirler. Bu 2 sene süre zarfında 75 ceza puanını aşarsanız ehliyetiniz iptal edilerek el konulmaktadır.

Ehliyetin geçerlilik süresinin dolması

Günümüzde her ehliyetin bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu süre bittikten sonra yeniden ehliyetinizi yenilemezseniz tarafınıza para cezası uygulanır ve ehliyete el konulur.

Sağlık durumunun bozulması

Sağlık durumu kötüye giden sürücülerin ehliyetlerine el konulmaktadır. Ancak daha sonra sağlık durumu düzelen vatandaşlarımız ehliyetlerini geriye alabilmektedir.

Hız sınırı kuralına uymamak

Hız sınırının %30 aşılması ve bu yasağın aynı sene içerisinde 5 sene tekrarlanması durumunda ehliyetinize 1 sene süre ile el konulmaktadır.

Alkollü araç kullanmak

Şayet 0.50 promil ve üzerinde alkollü araç kullanırsanız tarafınıza para cezası kesilir ve ehliyetiniz 6 ay süre ile el konulur. Hem alkollü araç kullanıp hem de bir trafik kazasına karışırsanız da ehliyetiniz 2 yıl süre ile el konulmaktadır.

Kaptırılan ehliyet nasıl geri alınır?

Ehliyeti geri alma iki şekilde mümkün olmaktadır. Öncelikle ehliyetin geri alınmasının haksız olduğunu düşünüyorsanız bu duruma itiraz edebilirsiniz. İtiraz sonucu olumlu çıkarsa ehliyetiniz geriye alınabilir. İtiraz işlemlerini nasıl gerçekleştireceğinizi ve itiraz dilekçesi örneğine Trafik Cezası İtirazı Nasıl Olur yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ehliyeti geri almak için bir diğer yol ise ceza süresinin doldurulmasıdır. Örneğin ehliyetinize 6 ay süre zarfında el konulduysa bu ceza süresinin doldurulması durumunda ehliyetinizi geriye alabilirsiniz. Tabi bunun yanında tüm cezalarınızı kapatmanız gerekmektedir. Yani tarafınıza ehliyetinizi kaybetmenize sebep olan trafik cezalarını ödemeniz ve “Trafik Cezası Borcu Yoktur” kağıdı almanız gerekmektedir. Borcu yoktur kağıdını vergi dairelerinden çıkartabilirsiniz. Bunun yanında 2. kez aynı ihlalin gerçekleştiği alkollü araç kullanma, 100 ceza puanının doldurulması gibi durumlarda tarafınızdan psikoteknik değerlendirme raporu talep edilmektedir. Bu belgeyi “Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır” yazımızda nereden alabileceğinizi detaylı olarak anlattık. Ehliyet geri almak için gerekli belgeler ve ehliyet geri alma şartları bu şekildedir. Peki tüm bu belgelerinizi tamamladıysanız ehliyetinizi nereden alabilirsiniz?

Ehliyet nereden geriye alınır?

Ehliyet belgesini geri almak için yukarıda vermiş olduğumuz evraklar ve sürücü belgesi geri alma tutanağı ile beraber size en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne müracaat etmelisiniz. Trafik denetleme şube müdürlüğünden randevu almanıza gerek yoktur. Müracaatlarınızı doğrudan yapabilirsiniz. Geri alma işlemleri sırasında şayet diğer trafik borçlarınızı ödediyseniz herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Borcu yoktur kağıdı ve sürücü belgesi geri alma tutanağı ehliyetinizi geri alabilmek için yeterlidir.

Sürücü belgesi geri alma tutanağı nedir, nereden alınır?

Sürücü belgesi geri alma tutanağı trafik denetleme şube müdürlüğü tarafından size verilecektir. Bu belgeyi doldurup ehliyetinizi geriye alabilirsiniz. Belgenin örneğini incelemek için hemen TIKLAYIN.

Bu yazımızda ehliyet hangi durumlarda geri alınır, kaptırılan ehliyet geri alınır mı, trafik ehliyet geri alma ücreti gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap