Faydalı Bilgiler

El konulan ehliyeti geri alma işlemleri nelerdir?

Ehliyet nasıl geri alınır?
Tarafından yazıldı Rooting

Trafikte yayaların ve şoförlerin can güvenliğinin tahsis edilmesi için trafik kuralları oluşturulmuştur. Bu trafik kurallarına uymak güvenle seyahat etmek için oldukça önemlidir. Ancak bazen acelecilik, bazense dikkatsizlik gibi sebeplerden dolayı bu trafik kurallarını ihlal edebiliyoruz. Trafik kurallarını bir veya birden fazla ihlal etmemiz durumunda veya ehliyet puanımız 100’ü geçince ehliyetiniz geçici süreliğine el konuluyor ve cezanız tamamlanana kadar muhafaza ediliyor. Bu süreçte sürücü belgeniz olmadığı için herhangi motorlu taşıt kullanamazsınız. Ancak sürücü belgenizi geriye aldığınızda tekrardan araç kullanmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle el konulan ehliyeti geri alma işlemleri ehliyeti hangi sebepten kaptırdığınıza göre farklılık göstermektedir.

Hangi durumlarda ehliyete el konulur?

Sürücü belgesi farklı sebeplerden dolayı 6 ay, 1 sene, 2 sene gibi ehliyet el koyma süreleri zarfında geri alınabilmektedir. Hatta bazı durumlarda ehliyetiniz tamamen iptal edilir. Tüm bu ehliyete el koyma durumları ve el koyulan ehliyet nasıl geri alınır detaylı olarak ele aldık.

100 ceza puanının doldurulması

Öncelikle ehliyete el koyulması durumunda en sık yaşandığı olay 100 ceza puanının doldurulmasıdır. Her ihlal ettiğiniz trafik kuralı kapsamında sürücü belgenize bir ceza puanı yansımaktadır. Bu ceza puanı 100’ü geçtiğinde ehliyetinize 2 ay süre ile el koyulmaktadır. Şayet 1 sene içerisinde 2. Kez 100 ceza puanını doldurursanız ehliyetiniz bu kez 4 ay süre ile geri alınır. Şayet aynı sene içerisinde 3. Kez 100 ceza puanını doldurursanız ehliyetiniz tamamen iptal edilmektedir.

Ölüme sebebiyet veren trafik kazasına karışmak

Şayet trafik kazası sonucunda ölüme sebebiyet verdiyseniz ve kazada kusurlu bulunduysanız ehliyetiniz 1 sene süre ile el konulmaktadır.

Uyuşturucu madde etkisi altında araç kullanmak

Esrar, bonzai, hap gibi çeşitli bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerin tesiri altında araç kullandığınız tespit edilirse ehliyetinize 5 sene süre ile el konulmaktadır.

Stajyer sürücü belgesinin el konulması

Yeni yönetmelik kapsamında artık ilk kez ehliyet almış olan sürücüler 2 sene süre ile stajyer sürücü olarak kabul edilmektedirler. Bu 2 sene süre zarfında 75 ceza puanını aşarsanız ehliyetiniz iptal edilerek el konulmaktadır.

Ehliyetin geçerlilik süresinin dolması

Günümüzde her ehliyetin bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu süre bittikten sonra yeniden ehliyetinizi yenilemezseniz tarafınıza para cezası uygulanır ve ehliyete el konulur.

Sağlık durumunun bozulması

Sağlık durumu kötüye giden sürücülerin ehliyetlerine el konulmaktadır. Ancak daha sonra sağlık durumu düzelen vatandaşlarımız ehliyetlerini geriye alabilmektedir.

Hız sınırı kuralına uymamak

Hız sınırının %30 aşılması ve bu yasağın aynı sene içerisinde 5 sene tekrarlanması durumunda ehliyetinize 1 sene süre ile el konulmaktadır.

Alkollü araç kullanmak

Şayet 0.50 promil ve üzerinde alkollü araç kullanırsanız tarafınıza para cezası kesilir ve ehliyetiniz 6 ay süre ile el konulur. Hem alkollü araç kullanıp hem de bir trafik kazasına karışırsanız da ehliyetiniz 2 yıl süre ile el konulmaktadır.

Kaptırılan ehliyet nasıl geri alınır?

Ehliyeti geri alma iki şekilde mümkün olmaktadır. Öncelikle ehliyetin geri alınmasının haksız olduğunu düşünüyorsanız bu duruma itiraz edebilirsiniz. İtiraz sonucu olumlu çıkarsa ehliyetiniz geriye alınabilir. İtiraz işlemlerini nasıl gerçekleştireceğinizi ve itiraz dilekçesi örneğine Trafik Cezası İtirazı Nasıl Olur yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ehliyeti geri almak için bir diğer yol ise ceza süresinin doldurulmasıdır. Örneğin ehliyetinize 6 ay süre zarfında el konulduysa bu ceza süresinin doldurulması durumunda ehliyetinizi geriye alabilirsiniz. Tabi bunun yanında tüm cezalarınızı kapatmanız gerekmektedir. Yani tarafınıza ehliyetinizi kaybetmenize sebep olan trafik cezalarını ödemeniz ve “Trafik Cezası Borcu Yoktur” kağıdı almanız gerekmektedir. Borcu yoktur kağıdını vergi dairelerinden çıkartabilirsiniz. Bunun yanında 2. kez aynı ihlalin gerçekleştiği alkollü araç kullanma, 100 ceza puanının doldurulması gibi durumlarda tarafınızdan psikoteknik değerlendirme raporu talep edilmektedir. Bu belgeyi “Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır” yazımızda nereden alabileceğinizi detaylı olarak anlattık. Ehliyet geri almak için gerekli belgeler ve ehliyet geri alma şartları bu şekildedir. Peki tüm bu belgelerinizi tamamladıysanız ehliyetinizi nereden alabilirsiniz?

Ehliyet nereden geriye alınır?

Ehliyet belgesini geri almak için yukarıda vermiş olduğumuz evraklar ve sürücü belgesi geri alma tutanağı ile beraber size en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne müracaat etmelisiniz. Trafik denetleme şube müdürlüğünden randevu almanıza gerek yoktur. Müracaatlarınızı doğrudan yapabilirsiniz. Geri alma işlemleri sırasında şayet diğer trafik borçlarınızı ödediyseniz herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Borcu yoktur kağıdı ve sürücü belgesi geri alma tutanağı ehliyetinizi geri alabilmek için yeterlidir.

Sürücü belgesi geri alma tutanağı nedir, nereden alınır?

Sürücü belgesi geri alma tutanağı trafik denetleme şube müdürlüğü tarafından size verilecektir. Bu belgeyi doldurup ehliyetinizi geriye alabilirsiniz. Belgenin örneğini incelemek için hemen TIKLAYIN.

Bu yazımızda ehliyet hangi durumlarda geri alınır, kaptırılan ehliyet geri alınır mı, trafik ehliyet geri alma ücreti gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

25 Yorumlar

 • İyi güzel herşeyi anladık 2017 de esrar kulanıp araç kullanmaktan 5 sene men yedim ehliyeti geri almak için 5 senenin sonunda ne gibi evraklar lazım piskotekniğe gerek varmı bilen kimse yok mu

  • Aracimla yaptigim drift videolarindan dolayi ehliyetime 2 ay el kondu ve 6700 tl ceza yedim..
   Alkol ve uyusturucu madde degilde drift ten ehliyetim alinmasina ragmen yinede kurs sinav evrak gibi seylerden bahsettiler ama net bir bilgi vermediler..nereye basvurup nasil bir prosedur izlemem gerekiyor ?

   • Fırat Bey ilk kez ceza yediyseniz drift yapmaktan psikoteknik belgesi almanız gerekiyor. Onun dışında proses yazımızda belirttiğimiz gibidir. Şayet 5 sene içinde ikinci kez driftten ceza yediyseniz ehliyetiniz iptal olur. O yüzden yeniden kurs aşamalarına katılmanız gerekir.

 • 2013 teki yasadan önce yakalandim alkollü 3 kere ve denetleme şubeye gittim geri alma tutanağı ve psikoteknik verdi ordanda il sağlık mud gönderdiler 2100 tl kurs parası istiyorlar buraya kadar eyv . Bu borcu yoktur kağıdını hangi kurum ıstiyor peki emniyete sordum gerek yok dedi yardımcı olursanız sevinirim 13 yıl ceza çektim yeter engelli raporumda var bilginize.

 • Merhaba babamın 3 kez ehliyetine el kondu alkolden.Cezasi bitelide epey oldu ehliyetini geri almak için ne yapması gerekiyor acaba?Ehliyetin tamemen iptal oldu gibi duyumlar aldı doğru mudur bu ?

  • Selamlar Aysel Hanım, Babanız şayet aynı yıl içerisinde 3 kez ehliyetini 100 ceza puanını doldurduğu için kaptırdıysa iptal olmaktadır. Ancak daha geniş vadede bir durumsa sayfamızda belirttiğimiz diğer adımları uygulayarak ehliyetini geri alabilir.

  • Merhaba
   2 yıl önce çevirmede alkolmetreyi uflemedigim için 2 yıl ehliyetime el konuldu , ilk cezam.

   Ehliyeti almak için borcu yazısı yoktur dışında başka birşey yapmam gerekiyormu ?

 • Ben ehliyetimi 6 ay alkolden verdım yalnız ehliyetimi kayıp ettıgım İcin emlıyete teslim edemedim gunu doldu ne yapmam gereklı

 • Selamlar 0.23 promil icmedigim alkolden 100 ceza puanim doldurup ehliyetime el konuldu 2 veya 3 yil once y ayi doldurdum cikan vergi affinda tum borclarimi kapattim borcu yoktur kagadini alip karakola basvurdugumda trafik cevre egitim belgesi istedi ne demek istiyor bu konuda bilginiz var ise benimle paylasirmisin surucu kurslarini ariyorum bi dunya para istiyorlar daha ne demek istedigimi bilemiyorlar

 • 2 yıl ehliyetimi alkolden kaptırdım fakat tarihi hatirlamiyorum. Herhangi bir kursa gidecek miyim ceza vs işlemlerimi de ödedim

 • Merhaba, eşim hastaneye giderken polis kontrol sirasinda memurlarin ihtarina uymama sebebinden ehliyetine 2 yil el konuldu. Araci aramak istemisler ve rusvet. Fakat agri ve acisi cok kotu oldugu icin eşim, arabasinin anahtarini, ehliyeti memurlara firlatmis ve yakin olan hastaneye kosmus. Hastane kayitlari var o gun icinde 3 defa yine hastaneye gitmisti, kume bas agrisi rahatsizligi var. Biz o donem itiraz icin gec kalmistik cunku sadece agrisiyla ugrasiyordu.1 ay sonra sure doluyor. Ne yapmamiz lazim. Tekrar kurs, terapi gibi detaylar uygulanir mi acaba?

  • Cezaya itiraz etmek için bir aylık süreniz mevcuttu bu süreyi geçirmişsiniz. Mevcut durumda ehliyetinizi geri almak için ise sayfamızda bahsettiğimiz, psikoteknik değerleme gibi aşamalardan geçmek durumundasınız.

 • Uyusturucu madde kullanmaktan ( Esrar) ehliyetime 2015 veya 2016 senesinin 3 uncu ayın da el konuldu ve diğer iptal yazıyor e devlete gidigim de . İse 01 012021 ceza bitiş diyor . ( benim ehliyetime de yenilemeye gittiğimde el konuldu yani ben madde etkisin de arac kullanırken yakalanmadim ne yapmalıyım tesekkurler

 • MERHABA İYİ GÜNLER 100 CEZA PUANIM TAM DOLUYKEN VE DRİFTTEN EHLİYETİME 2 AY EL KONULDU 60 GÜNDE ARACIM MEN YEDİ CEZAM 1 HAFTA SONRA BİTİCEK BORCU YOKTU KAGIDINI ALDIM TÜM BORÇLARIMI ÖDEDİM ACABA PSİKOTEKNİK LAZIMMI BANA GEÇİCİ EL KONULDU DENDİ

 • Alkollu ehliyetime 6 ay el koyuldu 15 gün oldu ehliyetsiz tekrar araç kullanmaktan ceza yedim ehliyetim menmi oldu yada tekrar nasıl alabilirim ehliyetimi

  • Ehliyetsiz araç kullanmanız durumunda tarafınıza para cezası işlemi uygulanmaktadır. Harici olarak ehliyetinizi geri alma süresi uzamamakta veya ehliyetiniz iptal olmamaktadır.

 • merhaba
  ehliyetimi geri almak için internet vergi dairesinden aldıgım ‘VADESİ GEÇMİŞ BORÇ DURUMUNU GÖSTERİR BELGE’ Trafik borcu yoktur yazısı olarak geçerlimidir. Ebelgeyi kabul ediyormusunuz üzerinde talep numarası tarihi mevcuttur. ayrıca ceza ödeme dekontumda mevcut

Yorum Yap