Trafik Cezaları

Kask takmama cezası nedir?

Kask kullanmama cezası nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Kask takmak zorunlu mudur?

Kask, başı yaralanmalara karşı koruyan bir başlıktır. Hayatımıza önem veriyorsak muhakkak kask takmak zorundayız. Sadece motosiklet değil aynı zamanda elektrikli bisiklet sürücüleri de yönetmelikçe belirtilen zorunluluk gereği kask takmalıdırlar. Ancak dağ bisikleti veya standart bisiklet sürücülerinde kask takma zorunluluğu yoktur. Zorunlu olsun veya olmasın iki tekerlekli motorlu veya motorsuz araçlarda kask takılmalıdır. Çünkü kask kullanımı kazalarda ağır yaralanma ve ölüm oranını yüzde 70 oranında azaltmaktadır. Hali hazırda yönetmelikçe de kask takmama cezası bulunmaktadır. Peki güncel olarak kask giymeme cezası nedir?

Kasksız motor kullanmanın cezası ne kadardır? 2023

Motosiklet ve elektrikli bisiklet kullanıcılarının koruma başlığı ve gözlüğü yolcuların ise koruma başlığı yani kask bulundurmaları ve sürüş esnasında takmaları zorunludur. Halk arasında kask takan kişilerde boyun kırılması, duyma duyusunun azalması gibi çeşitli söylentiler bulunmaktadır. Bunlar tamamen asılsız iddialardır. Yapılan testlerde kask takmanın ne kadar zorunlu olduğu çokça kez ispatlanmıştır. Hali hazırda aşağıdaki tabloda kask kullanmama cezası da bulunmaktadır.

YILCEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
2023436 TL327 TL15
2022196 TL147 TL15
2021144 TL108 TL15
2020132 TL99 TL15
2019108 TL81 TL15

Kask takmama cezası şayet kask bulunmuyorsa sürücüye, ancak kask var fakat kullanılmıyorsa kullanmayan kişilere kesilmektedir. Bu husustan anlayacağınız üzere kask cezası sadece sürücüye kesilmez. Şayet motorda kask varsa ve arkadaki yolcu kaskı takmıyorsa ona da kask cezası kesilir.

78/1-b ceza maddesi nedir : Kasksız motosiklet kullanma cezası Karayolları Trafik Kanunu’nun 78/1-b trafik cezası maddesi gereğince kesilir. Bu madde Kanun’da “Motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması,” şeklindedir ve yukarıdaki tabloda bahsettiğimiz üzere idari para cezası bulunmaktadır. Bu para cezası kask takmayana yani kullanmayana kesilmektedir.

Kask takmama cezasına nasıl itiraz edilir?

Şayet tarafınıza kasksız yolcu cezası veya kask para cezası kesildiyse bu cezaya da diğer trafik cezalarında olduğu gibi itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Kask cezalarına “Trafik Cezasına İtiraz İşlemleri” sayfamızda vermiş olduğumuz belgelerle beraber Sulh Ceza Mahkemelerine müracaat ederek itiraz edebilirsiniz. Ancak haksız bulunmanız durumunda kask cezasını faizi ile ödemek durumunda kalacağınızı ve buna ek olarak da masrafları karşılamak zorunda kalacağınızı unutmayın.

Bu yazımızda kask takma zorunluluğu olan araçlar ile kask takmamanın cezası kaç para, kaç TL hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

4 Yorumlar

  • Yük taşıma kapasitesi olan 3 tekerlekli benzinli motosikletin kask takma zorunluluğu varmi

    • “Azami tasarım hızı 45 Km/saatten ve/veya silindir kapasitesi 50 santimetreküpten fazla olan sepetli veya sepetsiz iki veya üç tekerlekli motorlu taşıtlar..” bölümünde açıkça belirtildiği üzere kask zorunluluğu bahsettiğiniz araç grubu için de var Cengiz Bey.

  • Polis durdurmadan kask cezası yazmışlar plakaya göndermişler gelen cezada tek polis memurunun imzası var parantes içinde fotohraf mevcut diyor sizce itiraz etmelimiyim?

    • Rıdvan Bey, son yıllarda mobeseden kask cezası yazılma durumu sıklıkla arttı. Bunun akabinde cezaya belirttiğimiz şekilde itiraz edip iptal ettiren de birçok arkadaşımız mevcut.

Yorum Yap