Trafik Cezaları

Kayıp plaka çıkarma işlemleri nelerdir?

Kayıp araç plakası nasıl çıkarılır?
Tarafından yazıldı Rooting

Kaybolan araç plakası nasıl çıkarılır?

Plakalar, silikon ve çift taraflı bant gibi çeşitli tekniklerle otomobil, kamyon, tır gibi kara taşıtlarında ön ve arkaya, motosikletlerde ise sadece arka tarafa sabitlenmektedirler. Zaman içerisinde plaka sabitleme noktaları yıpranabilmekte ve plakalar yolda düşebilmektedir. Şayet plakayı bulursanız sorun yok. Size en yakın tamir noktasına giderek hemen plakayı yeniden taktırabilirsiniz. Hatta bu işlemi evde dahi yapabilirsiniz. Düşen plakayı yeniden yerine takarken vida kullanmamalısınız. Çünkü vidalı plakalar muayeneden geçmemektedir. Ancak plakayı bulamıyorsanız o vakit yeniden bu plakayı çıkarmanız gerekmektedir. Aksi durumda plakasız dolaşmak Trafik Kanunu’na göre suç kabul edilmektedir ve sürücülere plakasız araç kullanma cezası kesilmektedir. Peki kaybolan plaka için ne yapmalı?

Düşen araç plakası yeniden nasıl çıkarılır?

Araç plakanız düştüyse öncelikle düşmüş olabileceği yerleri araştırıp yeniden çıkarmakla uğraşmamanız en etkili çözüm olacaktır. Ancak araştırmanıza rağmen bulamadıysanız kaybolan plakayı yeniden çıkarmak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Kayıp plaka çıkarmak için öncelikle tek bir plakanızın mı yoksa iki plakanızın birden mi kaybolduğunu belirlemelisiniz. Çünkü tek bir plakanın kaybolması ile iki plakanın birden kaybolması durumunda yapılacak işlemler farklıdır.

  • Şayet iki plakanız birden kaybolduysa mutlaka yeni bir plaka tescili başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Yani bu başvuruyu yaptıktan sonra farklı bir plakaya sahip olacaksınız.
  • Plakalardan bir tanesi kaybolduysa plaka numaraları değişmeyecek ve yeniden kaybolan plaka çıkarılıp kullanılmaya devam edilebilir.
  • Tek plakaya sahip motorlu bisiklet veya motosiklet gibi araçlarda plaka düştüyse plaka değişikliği yapılması zorunludur.

Kaybolan, düşen plakayı çıkarmak için ne yapmak gerekir?

Şayet plakalarınızdan bir tanesi kaybolmuşsa Trafik Şube Müdürlüklerine araç ruhsatınız ve kimliğiniz ile birlikte müracaat edebilirsiniz. Burada tarafınıza kayıp durumu ile ilgili bir dilekçe doldurmanız istenecektir. Buradan aldığınız plaka çıkarma belgesi ile Şoförler Odası’na müracaat ederek plakanızı yeniden bastırabilirsiniz.

Şayet iki plakanız kaybolduysa veya motosiklet plakanız düştüyse yine müracaat için Trafik Tescil Şube Müdürlüklerine müracaat etmeliyiz. Ancak bu kez yeni plaka çıkarmak için sizleri noterlere yönlendireceklerdir. Noter işlemlerini yaptıktan sonra da Şoförler Odası’ndan yeni plakalarınızı bastırabilirsiniz. Tamamen farklı bir plaka numarası alacağınız için ruhsatınız da değiştirilecektir. Kayıp plaka çıkarma işlemleri bu kadar basittir.

Kayıp plaka başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

Düşen ya da kaybolan plakalarınız için başvuru yapacağınızda yanınızda muhakkak araç ruhsatınız ve kimliğiniz bulunmalıdır. Burada ayrıca araç sahibinin de müracaatı önemlidir. Şayet araç sahibi kendisi başvuru yapmıyorsa da vekalet verilmesi gerekmektedir.

Kayıp plaka çıkarma ücreti, masrafı ne kadardır?

Plakanız veya plakalarınız kaybolduysa yeniden çıkarmak için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Kayıp plaka çıkarma ücreti, 2020 yılı için tek plakada 26,50 TL, çift plakada 53 TL olarak belirlenmiş durumundadır. Ayrıca noterde noter belge basım ücreti talep edilir ve bunun ücreti de 24 TL’dir.

Bu yazımızda kayıp plaka nereye bildirilir, kayıp plaka için yapılması gerekenler nelerdir, bildirimi ihbarı nereye yapılır gibi kayıp plaka çıkarma işlemleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap