Trafik Cezaları

Korna çalmanın cezası nedir?

Trafikte gereksiz korna çalmanın cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Özellikle; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi trafik yoğunluğunun bir hayli fazla olduğu illerimizde ne yazık ki hayatımızın bir kısmı trafikte geçmektedir. Uzun süre trafikte kalan sürücüler ise belirli bir sürenin sonunda sabırlarını kaybetmekte ve daha aceleci davranmaktadırlar. Tabi her ne kadar yanlış olsa da bu gibi durumlarda gereksiz korna çalmak, hatalı sollama, hız limitlerinin aşılması gibi çok sayıda trafik kanununu hiçe saymaktadırlar. Bu gibi davranışlar sadece trafiği değil, aynı zamanda trafik çevresinde yerleşim yerlerinde yaşayan veya yayaları oldukça rahatsız etmektedir. Düşünsenize yazın evinizi havalandırmak ve temiz hava almak için pencereyi açtınız ve dışarıda muntazam bir korna sesi. Ne kadar rahatsız edici değil mi? Kuşkusuz trafikte gerçekleştirilen çok sayıda hatanın bir cezası bulunuyor. Peki trafikte gereksiz korna çalmanın herhangi bir cezası var mı?

Gereksiz korna çalmanın cezası var mı?

Trafik kuralları sürücülerin ve yayaların hem güvenli hem de huzurlu bir biçimde hareket etmelerini sağlamak amacıyla oluşturulmuş olan kurallar bütünüdür. Trafikte yapılan hataların çeşitliliği arttıkça trafik kuralları da bu kapsamda yenilenmektedir. Trafikte gereksiz korna çalmak da bu kurallara eklenen maddelerden bir tanesidir. Diğer birçok hatada olduğu gibi trafikte gereksiz korna çalmanın da bir cezası bulunmaktadır. Peki trafikte gereksiz korna çalmanın ve gürültü yapmanın cezası nedir?

Trafikte korna çalmanın cezası 2020

Son dönemde trafikte yapılan denetimler bir hayli arttırıldı. Bunda yaşanan trafik kazalarının çoğalması ve trafik şikayetlerinin artması kuşkusuz büyük etken. Yapılan denetimlerde sürücülere çok sayıda trafik cezası kesiliyor. Bu trafik cezalarından bir tanesi de korna çalmanın cezası yani diğer bir adı ile klakson çalmanın cezası. Peki trafikte korna çalmanın cezası nedir?

YILCEZASIERKEN ÖDEME MİKTARICEZA PUANI
2020132 TL99 TL15
2019108 TL81 TL15

Ceza maddesi 72 ne demek: Trafikte gereksiz korna çalan sürücülere yukarıda vermiş olduğumuz miktar kadar trafik cezası kesilmektedir. Bu trafik cezası 72. Madde trafik cezası kapsamında yazılmaktadır. Bu madde “Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanmak,” olarak trafik kanununda yer almaktadır.

Korna çalma cezasına nasıl, nerede itiraz edilir?

Şayet sizler de gereksiz korna çalma cezası yediyseniz ve bunun haksız olduğunu düşünüyorsanız Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir yazımızda belirttiğimiz belgelerle beraber Sulh Ceza Hakimliğine müracaat etmeniz gerekmektedir. Akabinde verilen karara trafik cezası silinecek veya masraflar ve faiz ile birlikte sizden tahsil edilecektir. Bu yüzden kesinlikle haksız olduğundan emin olduğunuz trafik cezalarına itiraz etmelisiniz.

Trafikte huzuru sağlamak maksadıyla yapılan kampanyalardan bir tanesi de korna çalma huzurumu bozma kampanyasıdır. Ülkemizde de sürücülerin bilinçlenmesi maksadıyla bu tarzda kampanyaların sayısı son dönemde artmaktadır. Bunlara ek olarak gereksiz yere korna çalma cezası da yazılmaya başlanmıştır. Tüm bunlarla beraber trafikte huzur ve güven ortamının tahsil edilmesi planlanmaktadır. Sizler de empati yaparak trafikte bulunan diğer vatandaşlarımızı rahatsız etmemek adına lütfen gerekmedikçe korna kullanmayalım. Bu yazımızda korna çalma cezası hakkında merak edilenlere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap