Trafik Cezaları

Ödediğim trafik cezası ödenmemiş gözüküyor, ne yapılmalı?

Ödediğim trafik cezası ödenmemiş gözüküyor
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde trafik cezaları her geçen sene gelen zamlarla beraber yükseliyor. Günümüzde trafik kurallarını ihlal eden sürücüler ciddi miktarlarda trafik cezası ödemek durumunda kalıyor. Bu trafik cezalarını trafik cezası tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeyen vatandaşlarımız yüzde 25 indirimli olarak ödeme şansı bulunuyor. Ancak ister 15 gün içerisinde isterse daha sonra ödeme yapmış olan kişilerin en sık karşılaştıkları ve merak ettikleri sorunların başında trafik cezalarını ödemelerine rağmen E-Devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı adreslerinde bu borcun gözükmeye devam etmesidir. Hali hazırda vatandaşlar da acaba cezayı ödeyemedim mi, öderken bir hata mı yaptım merak ediyorlar. Peki durumun aslı nedir?

Trafik cezası E-Devlet’ten ne zaman düşer?

Trafik cezalarını ister bankadan, isterseniz internet bankacılığı ile isterseniz de Gelir İdaresi Başkanlığı ve vergi daireleri üzerinden ödeyin, ödediğiniz trafik cezaları sistemden belirli bir süre silinmemektedir. Genel olarak Gelir İdaresi Başkanlığı adresinde yansıdığı an borçlar silinse de E-Devlet üzerinde aylarca durabilmektedir. Hali hazırda E-Devlet üzerinde trafik cezanızı sorgulattığınızda sorgulama sayfasında “Ödemesi yapılan cezalar bu sayfada görüntülenmeye devam eder. Ödeme işlemini gerçekleştirdiyseniz ceza bilgisini dikkate almayınız.” Şeklinde bir ibarenin de yer aldığını göreceksiniz.

İnternetten ödediğim trafik cezası ödenmemiş gözüküyor, ne yapmalıyım?

Trafik cezasını bankalar aracılığı ile veya başka yollarla ödediğinizde bazen sistemsel hatalar veya bankaların kendi hataları sebebi ile trafik cezaları ödenemeyebiliyor. Bunu anlamak için Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden trafik cezasını sorgulayabilirsiniz. Bu trafik cezasına ödeme yaptığınız halde faiz işlemi uygulanıyorsa trafik cezası ödenmemiş demektir. Ancak merak etmenize gerek yok. Oldukça basit bir şekilde bu sorunu düzeltebiliriz. Peki ama nasıl?

Şayet ödediğiniz trafik cezaları ödenmemiş gözüküyor ve bu cezalara faiz işlenmeye devam ediyorsa yani trafik cezanız artıyorsa öncelikle ödeme dekontuna ulaşmalısınız. Hangi kanal yolu ile ödeme yaptıysanız dekontu alıp doğruca aracın bağlı bulunduğu vergi dairesini telefon üzerinden aramanız gerekmektedir. Örneğin İstanbul ilinde Kadıköy V.D. bağlı ise burayı arayarak durumu iletebilirsiniz. Görevliler hemen sorununuza çözüm bulacaklar ve hatayı düzelteceklerdir. Telefon numarası yani çağrı merkezi üzerinden arama gerçekleştirmeniz yeterlidir. Ancak tercihinize göre bireysel olarak da vergi dairesine gidebilirsiniz.

Bu yazımızda ödediğim trafik cezası E-Devlet’te gözüküyor, ödediğim trafik cezası ödenmemiş gözüküyor, trafik cezasını ödedim ödenmemiş gözüküyor hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

24 Yorumlar

 • merhaba ben eliyete ceza yedim telefon ile konusmaktan borcu ödedigim halde halen e devletten gozukuyor nezaman sistemden düser sorun olmasin sonradan gelir vergi dairesinden ödedim dekontu var

  • bende de aynı durum söz konusu. dekontu fax yollayın ya da buraya gelin dediler. Ama bağlı bulunduğum daire ile bir türlü görüşemiyorum

 • Merhaba, MA-65294268 nolu cezamı, garanti cepten yatırdım , E-Devlette hala gözüküyor lütfen yardımcı olurmusunuz
  Ayrıca vergi dairesinden yatırmış olduğum MA-56499916 cezam da hala E-Devlet te gözüküyor, vergi dairesine teyidini yaptığım zaman ödendiğinde söyleniyor.

  • Mehmet Bey, cezayı ödediyseniz orada gözükmesini aldırmayabilirsiniz. Hata yapılsa dahi ödediğiniz makbuzla müracaat ettiğinizde sileceklerdir.

   • Merhaba bende suçsuz yere ceza yedim ve itiraz ettim ceza iptal oldu ama iptal evrağini kaybettim borç daha silinmemiş yardımcı olur musunuz şimdiden teşşekür ederim

 • Kredi kartıyla trafik cezası ödedim yaklaşık bir yıl oluyor ama sistemde hâlâ ödenmemiş ve faiz işliyor ne yapmam gerekiyor

  • Vergi dairesini arayarak cezanın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Kredi kartı ile ulaştığınız için herhangi bir yanlışlık varsa dekontunuzu görebilirsiniz. Gerekli düzeltmeleri yapacaklardır.

  • Makbuzla birlikte aracın bağlı bulunduğu vergi dairesine gitmen yada araman yeterli

 • Merhaba BEN 24.06.2020 de ceza almışım ama 19.09.2020 de muaineye girdim ve önceden hem vergimi hem de ce zamı odemiştim .ama ahala e devletten aynı borc gorunuyor ,ama eğer ödemişsiniz dikkate almayınız cumlesi benim e devlette yok ödediğime dair makbuzum da varneden borc hala gozukmektedir?

  • Merabalar odenmis olan trafik cezasi borcunun e devletten kaldirilmasini istiyorum bunu kimden talep etmeliyim böyle bisey mumkunmu

   • Ne yazık ki ödense bile bir süre buradan kalkmıyor Yusuf Bey. Bu hususta başvursanız dahi herhangi bir sonuç almanız zor. Şayet beklerseniz kendisi daha sonra kalkacaktır.

 • Yeğenbey vergi dairesini aradım hemen çözüldü şaşırdım doğrusu teşekkürler

 • Tüvtürk den Genel Araç Muayene günü alamıyorum..
  Sebep :))
  Ödemiş olduğum Trafik cezası nın E devlet de halen gözükmesi.
  Hani ödediyseniz önemli değil diyorlar ya :))
  İyi de Tüvtürk beni borç var deyip GİB e yönelendiriyor :)) Ee borcumu ödedim :))
  Sonuç :))
  21 Haziran 2021 den beri (bugün 14 Temmuz 2021) Muayene yaptıramıyorum.
  Sorumlu kim şimdi ?

 • Benimde 5 adet trafik cezam var hepsini ödedim makbuzları da var 1 sene doldu hala hepsi sistemde faizli olarak görünüyor.Araç muayene zamanım da geldi sistemde göründüğü zaman muayene randevusu da alamıyormuşuz nasıl sistemden sildiricez telefonla vergi dairesini arayın diyorlar telefonla ulaşmak imkansız zaten bağlı bulunduğu vergi dairesi de oturduğum şehirde değil ki gideyim başka bir yol varmıdır?

 • Merhabalar 06/06/2014tarihinde ehliyetsiz motosiklet kullanırken yakalandım 1714 TL ceza yedim ve ödedim ama şuan hala sistemde duruyor ve faiz binmiş 5142 TL olmuş gelir idaresi ne gittim makbuz soruyor 2014 deki makbuzu nasıl bulayım ben yardımcı olursanız sevinirim şuan ehliyetimi Çılartamıyorum o borçlar olduğu için

  • Selamlar Mevlüt Bey, bu durumda ıspat etmeniz talep edilir sizden. Cezayı ödediğinize dair dekont vb. bir belge bulmanız gerekmektedir. Şayet yoksa da huhuki yolları deneyebilirsiniz.

 • Slmlar efendim ben trafik cezası yedim ama ptt den ödedim 3 4saat geçti baktim ama daha ödenmemiş görülüyor neden acaba anlaşmış değilim bana yardımcı olurmusnz efendim lütfen benim numaram 0534 346 81 34 bana yardımcı olurmusnz efendim lütfen iyiki varsinz

  • Selamlar bazı durumlarda haftalarca cezanın silinmediği olabiliyor. Bunun için ödeme dekontunuzu saklamanız yararınıza olacaktır. Ceza daha sonra kaldırılır. Şayet kalkmazsa ilgili durumun düzeltilmesi için müracaat edebilirsiniz Hasan Bey. 3-4 saat E-devletten cezanın kalkması için çok kısa bir süre.

 • MERHABALAR
  Beyan ile ödediğim trafik cezası bir sene sonra ödeme emri ile(Nakil vasıtalar vergi dairesi ) ödenmemiş gibi tekrar talep edilmektedir.
  kredi kartı ile ödeme yapım, dekont’da ceza tutanağı numarası yazmıyor ? Ne yapmalıyım
  yardımcı olana arkadaşlara şimdiden teşekkürler ederim .

  • Selamlar Hasan Bey, Ödeme dekontunuz ile birlikte vergi dairesine müracaat ederseniz sorunu düzelteceklerdir. Bu gibi durumlar yaşanıyor sıklıkla ne yazık ki.

 • 2010 da trafik cezası adıma kesilmiş tutanağı 1 hafta geçmeden ödedim. E devlet şifresini alır almaz adıma kesilmiş borçlara baktım hala 2010dan trafik cezası görünüyor. Dekontu hala saklıyorum fakat 12 sene önceki borç için bir tebligat veya icra takibi yapılmaması tuhaf. Aslında şu an zaman aşımına da uğramış olması lazım ona rağmen e-devlette hala görünüyor.

  • Suat Bey E-Devlet’te ödemiş olsanız dahi bazen sistemsel aksaklıklarla cezalar silinmeyebiliyor. Şayet dekontu elinizdeyse bir sorun olmayacaktır.

Yorum Yap