Trafik Cezaları

Ödediğim trafik cezası ödenmemiş gözüküyor, ne yapılmalı?

Ödediğim trafik cezası ödenmemiş gözüküyor
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde trafik cezaları her geçen sene gelen zamlarla beraber yükseliyor. Günümüzde trafik kurallarını ihlal eden sürücüler ciddi miktarlarda trafik cezası ödemek durumunda kalıyor. Bu trafik cezalarını trafik cezası tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeyen vatandaşlarımız yüzde 25 indirimli olarak ödeme şansı bulunuyor. Ancak ister 15 gün içerisinde isterse daha sonra ödeme yapmış olan kişilerin en sık karşılaştıkları ve merak ettikleri sorunların başında trafik cezalarını ödemelerine rağmen E-Devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı adreslerinde bu borcun gözükmeye devam etmesidir. Hali hazırda vatandaşlar da acaba cezayı ödeyemedim mi, öderken bir hata mı yaptım merak ediyorlar. Peki durumun aslı nedir?

Trafik cezası E-Devlet’ten ne zaman düşer?

Trafik cezalarını ister bankadan, isterseniz internet bankacılığı ile isterseniz de Gelir İdaresi Başkanlığı ve vergi daireleri üzerinden ödeyin, ödediğiniz trafik cezaları sistemden belirli bir süre silinmemektedir. Genel olarak Gelir İdaresi Başkanlığı adresinde yansıdığı an borçlar silinse de E-Devlet üzerinde aylarca durabilmektedir. Hali hazırda E-Devlet üzerinde trafik cezanızı sorgulattığınızda sorgulama sayfasında “Ödemesi yapılan cezalar bu sayfada görüntülenmeye devam eder. Ödeme işlemini gerçekleştirdiyseniz ceza bilgisini dikkate almayınız.” Şeklinde bir ibarenin de yer aldığını göreceksiniz.

İnternetten ödediğim trafik cezası ödenmemiş gözüküyor, ne yapmalıyım?

Trafik cezasını bankalar aracılığı ile veya başka yollarla ödediğinizde bazen sistemsel hatalar veya bankaların kendi hataları sebebi ile trafik cezaları ödenemeyebiliyor. Bunu anlamak için Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden trafik cezasını sorgulayabilirsiniz. Bu trafik cezasına ödeme yaptığınız halde faiz işlemi uygulanıyorsa trafik cezası ödenmemiş demektir. Ancak merak etmenize gerek yok. Oldukça basit bir şekilde bu sorunu düzeltebiliriz. Peki ama nasıl?

Şayet ödediğiniz trafik cezaları ödenmemiş gözüküyor ve bu cezalara faiz işlenmeye devam ediyorsa yani trafik cezanız artıyorsa öncelikle ödeme dekontuna ulaşmalısınız. Hangi kanal yolu ile ödeme yaptıysanız dekontu alıp doğruca aracın bağlı bulunduğu vergi dairesini telefon üzerinden aramanız gerekmektedir. Örneğin İstanbul ilinde Kadıköy V.D. bağlı ise burayı arayarak durumu iletebilirsiniz. Görevliler hemen sorununuza çözüm bulacaklar ve hatayı düzelteceklerdir. Telefon numarası yani çağrı merkezi üzerinden arama gerçekleştirmeniz yeterlidir. Ancak tercihinize göre bireysel olarak da vergi dairesine gidebilirsiniz.

Bu yazımızda ödediğim trafik cezası E-Devlet’te gözüküyor, ödediğim trafik cezası ödenmemiş gözüküyor, trafik cezasını ödedim ödenmemiş gözüküyor hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap