Faydalı Bilgiler

Plaka yenileme işlemleri

Plaka yenileme işlemleri
Tarafından yazıldı Rooting

Araç plakalarında yaşanan deformasyonlar, üzerindeki delikler, bir parçasının kırılması veya plaka harflerinin artık okunmayacak düzeye gelmesi araç muayene işlemlerinde ağır kusur sayılan sorunlardan bir tanesidir. Yani plakanız eskimiş veya yıpranmışsa araç muayenesinden geçemeyeceksiniz. Bu sebepten dolayı araç plakasını yenilemeniz gerekmektedir. Plaka yenileme işlemleri ile plaka değiştirme işlemleri karıştırılmamalıdır. Plaka yenileme işlemlerinde araç plaka harfleri ve rakamları sabit kalır sadece eski plakanızın yerine yenisi verilir. Ancak plaka değiştirmede farklı bir plaka satın alırsınız. Bu yazımızda plaka yenileme işlemleri hakkında detaylı bilgiler verdik.

Plaka yenileme işlemleri nelerdir?

Delik plaka veya yıpranmış plakaların yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Plaka yenileme işlemleri oldukça kısa sürede halledilebilmektedir. Bunun için;

  • Yazımız devamında verdiğimiz evraklarla beraber noterlere plaka yenileme başvurusu için müracaat edin,
  • Noterden almış olduğunuz plaka yenileme evrakları ile Şoförler Odası Plaka Basım Merkezi’ne müracaat edin.

Sadece bu iki işlemi gerçekleştirerek plakanızı yenisi ile değiştirmiş olacaksınız.

Plaka yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

Noterlere müracaat etmeden önce aşağıdaki belgeleri toplamanız gerekmektedir. Plaka değişikliği yaparken aracınızda bulunan ön ve arka plakaları sökmeyi unutmamalısınız.

  • Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi
  • Ruhsat aslı ve fotokopisi
  • Araçta bulunan mevcut plakalar (Arka ve Ön)
  • Plaka yenileme ücreti

Plaka yenileme ücreti ne kadardır, kaç paradır? 2023

Plaka yenilemek bu kadar basittir. Araç plakalarını yenilemek için gittiğiniz noterde ve akabinde de şoförler odasında işlemlerinizin gerçekleşmesi için ücret vermeniz gerekmektedir. Plaka yenileme için noterlere 547 TL, plaka basım için ise 80 TL ücret vermeniz gerekmektedir. Bu noktalarda kredi kartı geçmediği için nakit ücret vermeniz gerekmektedir.

Bu yazımızda muayeneden geçmeyen plakaları yenileme hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

3 Yorumlar

  • 28.04.2021 itibariyle Ankara için guncel plaka yenileme ücreti 29₺ Noter, 60₺ çift plaka başım ücreti.

  • Pilaka yenilemek icin ruhsat sahibine gerek varmı bir ruhsat sahibi abim pilakayı ben yenilemek istiyorum abimin gelmesine gerek varmı

Yorum Yap