Yeni Ehliyet

Sabıka kaydı olanların ehliyet alma durumları

Sabıkası olanlar ehliyet alabilir mi?
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet alma süreci ve adaylardan istenilen şartlar geçtiğimiz senelerde değiştirildi. Artık ehliyet alırken birçok yenilikle karşılaşıyoruz. Sürücülerin ehliyet yani sürücü belgesi sahibi olabilmeleri için öncelikle M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F sınıfları için geçerli olan yaş şartını sağlamaları ve araç kullanmasına engel sağlık sorunlarının olmaması gerekmektedir. Bunun yanında sürücülerin en çok merak ettikleri konuların başında ise adaylardan sabıka kaydı istenip istenmediğidir. Sabıka kaydı olan vatandaşlarımızın ehliyet alma durumlarını yazımız devamında irdeledik.

Sabıka kaydı olanlar ehliyet alabilir mi?

Bir sürücü kursuna kaydolup, ehliyet sınavı ve direksiyon sınavı aşamalarını tamamladıktan sonra nüfus müdürlüğüne müracaat ederek ehliyetinizi çıkarmak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Burada nüfus müdürlüğünce sizden talep edilen evraklar arasında sabıka kaydı veya diğer adı ile adli sicil kaydı da yer almaktadır. Bu belgenin talep edilmesinin bir sebebi vardır. Çünkü bazı suçlardan hüküm giymiş olan vatandaşlarımız ehliyet alamazlar. Şayet sizlerin de bu tarzda suçlardan sabıkanız varsa ilk başta sürücü kursuna kaydolmamalısınız. Çünkü birçok sürücü kursu bu detaya dikkat etmemekte ve kişileri mağdur etmektedir. Peki nedir bu suçlar?

 • Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri (Uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti ile ilgili yasa maddeleridir. )
 • 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası (Bu madde; “Kaçakçılık suçunun konusunu oluşturan eşyanın, Devletin siyasi, iktisadi veya askeri güvenliğini bozacak ya da çevre veya toplum sağlığını tehdit edecek nitelikte olması halinde, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde, verilecek hapis cezası on yıldan az olamaz.” şeklindedir. )
 • 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlar. ( Bazı ateşli silahların kullanımı ve bulundurulması ile ilgili suçlardır. )

Ehliyet alamayacak sabıka kaydı maddeleri bu şekildedir. Bu kanun maddelerinden suç işlemiş olan vatandaşlarımız Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 6. Maddesi gereği sürücü olamazlar. Sürücü adaylarının ehliyet almaları için yukarıda vermiş olduğumuz suçlardan sabıkalarının bulunmaması gerekmektedir.

Ehliyet için sabıka kaydı nasıl, nereden alınır?

Ehliyet için adli sicil kaydı almak oldukça basittir. Bunun için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerek. Şayet yoksa bu şifreyi PTT şubelerinden kimliğiniz ile dakikalar içerisinde alabilirsiniz. İnternet üzerinden almak istemeyenler ise adliyelerde bulunan adli sicil müdürlüklerinden bu evrakı alabilirler.

 1. E-Devlet üzerinden almak için ise “https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi” sayfasına giriş yapmalısınız.
 2. Açıklan sayfada “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” Kısmını işaretlemeli ve “Devam Et” butonuna basmalısınız.
 3. Burada kurum türü bölümüne “Resmi”, belgenin neden verileceği kısmına “Diğer” ve belgenin nereye verileceği kısmına da “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” yazarak “Sorgula” demeliyiz.
 4. Adli sicil kaydınız yani sabıka kaydınız hazır. Sayfanın sağ üst tarafında “Dosyayı İndir” butonuna basarak sicil kaydını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Akabinde de bilgisayarınıza indirdiğiniz bu evrakı yazdırmanız ve nüfus müdürlüğüne müracaat ederken yanınıza almanız gerekmektedir.

Ehliyet için alınan sabıka kaydının geçerlilik süresi nedir?

Sabıka kaydı olanlar ehliyet alabilir mi?

E-Devlet veya adliyelerden almış olduğunuz adli sicil kaydının geçerlilik süresi 6 ay olarak belirlenmiştir. Veriliş tarihine bakarak geçerlilik süresini hesaplayabilirsiniz. 6 aylık süre önce alınan adli sicil kaydı, nüfus müdürlüklerince kabul edilmeyecektir.

Not : Sürücü kurslarında sabıka kaydı belgesi talep edilmemektedir. Ancak istenmesi durumunda yine yukarıda anlattığımız şekilde belgenizi çıkararak verebilirsiniz.

Bu yazımızda ehliyet için sabıka kaydı gerekli mi ile ehliyet alamayan sabıkalılar hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

9 Yorumlar

 • Ben heliyet kursuna kayıt yaparken sabıka kaydı verdim sabıkam yoktu ama bir ay sonra ceza geldi ve sabıkama işledi ama benim kursa verdiğim adlisicil kaydım temiz bu verdiğim sabıka kaydım geçerlimi

 • Selamünaleyküm Ben B sınıfı ehliyetimi 2007 yılında aldım 2019 yılında uyuşturucu ticaretinden 10 yıl hapis cezası aldım bu cezayı Halimden 8 yıl 4 aya düştü bunun da yatar yani dörtte üçü altı buçuk sene bunun da kapalı cezası 15 ay açık cezası 5 yıl ben 22 ay Kapalı Cezaevi’nde yattım şu anda koronavirüsten dolayı açık cezadan izinliyim ben ehliyet sınıfımı yükseltmek istiyorum 10 yıldır tırcılık yapıyorum fakat B sınıfı ile yapıyorum ben ehliyetimi yükseltmek için sürücü kursuna başvurduğumda bana sadece söyledikleri �çişleri Bakanlığı ret veriyor seni kayıt yapamıyoruz kusura bakma oluyor benim ehliyet alabilmem için ne yapmam gerekir hiçbir sağlık engelim yok yani ben bir hata işleyip hatanın bedelini anlayıp ıslah olup ceza çekmişim Ben ekmeğimi bu işten kazanıyorum yani helalinden para kazanmaya çalışıyorum ama şimdi devlet bana hem hapis cezası verip hem para cezası verip hem avukat parası verdirip Hem benden o yıllarımı alıp Hem bir de üzerine ehliyetimi yükseltmiyor yani ben şimdi ne yapmalıyım deden beri Kamyoncuyuz Babam da kamyoncu emekli oldu 2006’dan beri bende kamyon sonra daha büyük kırkayak sonra daha da büyüğü tır aldım çalışıyorum Çok vergi ödesek de çok çeşitli abuk subuk giderlerimiz olsa da çorbayı kaynatıyoruz şimdi yani çok saçma geliyor bana ben bir hata yapmışım bir bedel ödemişim hapis yani hapis cezası almışım hepsi mi yatmışım para cezası almışım parayı da taksit yaptırdım ödüyorum ve bu de bunun üzerine neden ehliyetimi yükseltemiyorum Yani bu insanları neden zorla yani suça meyilli şekle getiriyorlar yani biz ıslah olmamız mı gerekiyor Yoksa daha da anarşiye dönmemi mizi istiyorlar Allah’ın adaleti gecikmez hepsini Allah’a havale ediyorum sizin de Başınızı ağrıttım Sizden de bir cevap bekliyorum Allah kolaylık versin Hayırlı işler diliyorum Sağlıcakla kalın

 • Hocam.cinayetyen 20 yılceza.aldım.11.yılyattım.kovit.izninecıktım e sınıfı ehliyetimvar ve forklif için oporotörlük ehliyeti alabilirmiyim bukonuyla ilgili bilgi verirseniz cok teşekkür ederim hayırlı akşamlar

 • merhabalar,adli sicil (arşiv kaydı )bulunması ehliyet yenilemeye engelmidir?yoksa arşiv kaydı nında silinmesi mi gereklidir?

  • Selçuk Bey selamlar, “ Sürücü belgesi sahibinin; 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri, 21/3/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrasında ve 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hüküm giymesi halinde, bu suçlara ilişkin kayıtlar adli sicilinden silininceye kadar sürücü belgesi geri alınır.”

 • 2012 yılında uyuşturucu bulundurma suçundan bir dosyam vardı bu dosya 2017 yılında sonuçlandı ve 6 bin tl para cezası ödedim daha sonra sicil kaydım arşiv kaydına dönüştürülmesi için dilekçe verdim ve arşiv kaydına düştü aradan 5 yıl geçti ve hiçbir suça karışmadığım için memnu haklarımın iadesi için başvuruda bulundum( ki bunun için 3 yıl yeterliymis)ehliyetimi buyutebilmek için ve haklarım iade edildi lakin ehliyet için başvuru yaptığımda adli sicil kaydı sorgulamasında bu suçun arşivde gözüktüğü için ehliyet alamazsınız diyorlar oysaki memnu haklarım iade edildi bu hakla benim ehliyet almam gerekiyor arşiv kaydım 2032 yılına kadar silinemiyormuş ne yapmam gerekli ehliyetimi nasıl büyütebilirim bu karar yeterli değil midir ?

Yorum Yap