Yeni Ehliyet

Sabıka kaydı olanların ehliyet alma durumları

Sabıkası olanlar ehliyet alabilir mi?
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet alma süreci ve adaylardan istenilen şartlar geçtiğimiz senelerde değiştirildi. Artık ehliyet alırken birçok yenilikle karşılaşıyoruz. Sürücülerin ehliyet yani sürücü belgesi sahibi olabilmeleri için öncelikle M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F sınıfları için geçerli olan yaş şartını sağlamaları ve araç kullanmasına engel sağlık sorunlarının olmaması gerekmektedir. Bunun yanında sürücülerin en çok merak ettikleri konuların başında ise adaylardan sabıka kaydı istenip istenmediğidir. Sabıka kaydı olan vatandaşlarımızın ehliyet alma durumlarını yazımız devamında irdeledik.

Sabıka kaydı olanlar ehliyet alabilir mi?

Bir sürücü kursuna kaydolup, ehliyet sınavı ve direksiyon sınavı aşamalarını tamamladıktan sonra nüfus müdürlüğüne müracaat ederek ehliyetinizi çıkarmak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Burada nüfus müdürlüğünce sizden talep edilen evraklar arasında sabıka kaydı veya diğer adı ile adli sicil kaydı da yer almaktadır. Bu belgenin talep edilmesinin bir sebebi vardır. Çünkü bazı suçlardan hüküm giymiş olan vatandaşlarımız ehliyet alamazlar. Şayet sizlerin de bu tarzda suçlardan sabıkanız varsa ilk başta sürücü kursuna kaydolmamalısınız. Çünkü birçok sürücü kursu bu detaya dikkat etmemekte ve kişileri mağdur etmektedir. Peki nedir bu suçlar?

  • Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri (Uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti ile ilgili yasa maddeleridir. )
  • 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası (Bu madde; “Kaçakçılık suçunun konusunu oluşturan eşyanın, Devletin siyasi, iktisadi veya askeri güvenliğini bozacak ya da çevre veya toplum sağlığını tehdit edecek nitelikte olması halinde, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde, verilecek hapis cezası on yıldan az olamaz.” şeklindedir. )
  • 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlar. ( Bazı ateşli silahların kullanımı ve bulundurulması ile ilgili suçlardır. )

Ehliyet alamayacak sabıka kaydı maddeleri bu şekildedir. Bu kanun maddelerinden suç işlemiş olan vatandaşlarımız Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 6. Maddesi gereği sürücü olamazlar. Sürücü adaylarının ehliyet almaları için yukarıda vermiş olduğumuz suçlardan sabıkalarının bulunmaması gerekmektedir.

Ehliyet için sabıka kaydı nasıl, nereden alınır?

Ehliyet için adli sicil kaydı almak oldukça basittir. Bunun için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerek. Şayet yoksa bu şifreyi PTT şubelerinden kimliğiniz ile dakikalar içerisinde alabilirsiniz. İnternet üzerinden almak istemeyenler ise adliyelerde bulunan adli sicil müdürlüklerinden bu evrakı alabilirler.

  1. E-Devlet üzerinden almak için ise “https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi” sayfasına giriş yapmalısınız.
  2. Açıklan sayfada “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” Kısmını işaretlemeli ve “Devam Et” butonuna basmalısınız.
  3. Burada kurum türü bölümüne “Resmi”, belgenin neden verileceği kısmına “Diğer” ve belgenin nereye verileceği kısmına da “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” yazarak “Sorgula” demeliyiz.
  4. Adli sicil kaydınız yani sabıka kaydınız hazır. Sayfanın sağ üst tarafında “Dosyayı İndir” butonuna basarak sicil kaydını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Akabinde de bilgisayarınıza indirdiğiniz bu evrakı yazdırmanız ve nüfus müdürlüğüne müracaat ederken yanınıza almanız gerekmektedir.

Ehliyet için alınan sabıka kaydının geçerlilik süresi nedir?

Sabıka kaydı olanlar ehliyet alabilir mi?

E-Devlet veya adliyelerden almış olduğunuz adli sicil kaydının geçerlilik süresi 6 ay olarak belirlenmiştir. Veriliş tarihine bakarak geçerlilik süresini hesaplayabilirsiniz. 6 aylık süre önce alınan adli sicil kaydı, nüfus müdürlüklerince kabul edilmeyecektir.

Not : Sürücü kurslarında sabıka kaydı belgesi talep edilmemektedir. Ancak istenmesi durumunda yine yukarıda anlattığımız şekilde belgenizi çıkararak verebilirsiniz.

Bu yazımızda ehliyet için sabıka kaydı gerekli mi ile ehliyet alamayan sabıkalılar hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

3 Yorumlar

Yorum Yap