Faydalı Bilgiler

Şase numarası bastırma – yazdırma

Şase numarası bastırma
Tarafından yazıldı Rooting

Şase numarası veya diğer adı ile şasi numarası, her araçta bulunması zorunlu olan bir karakterler serisidir. Şase numarası bir bakıma aracın kimlik kartıdır ve bizlere araç hakkında nerede üretildiği, hangi fabrikada üretildiği, üretim yılı, araç tipi gibi birçok bilgiyi sunmaktadır. Şase numarası genel olarak sürücülerin silecek panelinde yazılıdır. Bazen çeşitli sebeplerden dolayı şase numarası silinebilmektedir. Okunmayacak durumda olan şase numaraları sürücülere sorun yaratmaktadır ve bu numaraların muhakkak tekrardan yazdırılması gerekmektedir.

Şase numarası nerede yazdırılır, basılır?

Şase numaranız okunmuyorsa bu muayenelerde sorun teşkil edecektir. Ayrıca trafik ekiplerinin de şase numarasının araçta bulunmaması veya okunmaması gibi durumlarda aracınızı trafikten men etme hakkına sahiptirler. Çünkü genel olarak çalıntı araçlarda şase numaraları silindiği için aracınıza bu gözle yaklaşacaklardır. Bu yüzden aracınızın şase numarası net okunmuyorsa bunu muhakkak yeniden yazdırmanız gerekiyor.

Şase numarası yazdırmak için öncelikle müracaat etmeniz gereken kurum Makine Mühendisleri Odası’dır. Makine Mühendisleri Odası’ndan aracınız için Orijinallik Belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeyi almanızın ardından işiniz basit. Bundan sonra ilinizde yetkili şase numarası yazdırma şirketlerine müracaat ederek şase numarası çaktırma işlemini tamamlatabilirsiniz. Bu yetkili servisler her ilimizde bulunmaktadır ve orijinallik belgesi ile müracaat ettikten sonra kısa süre içinde aracınıza tekrardan şase numaranızı yazdıktan sonra teslim etmektedirler.

Bu yazımızda şase numarasını nerede yazdırılır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • hocam şasi numarasını plaka basan yerlermi yazıyor ben hatayda bulamadım nerede yazdırabilirim

Yorum Yap