Faydalı Bilgiler

Şase numarası silinmiş muayeneden geçer mi?

Şase numarası silinmiş araç muayeneden geçer mi?
Tarafından yazıldı Rooting

Şase numarası veya diğer adı ile şasi no, araçların kimlik kartlarıdır. Her araçta zorunlu olarak bulunmaktadır. Araçları genel olarak şoför koltuğunun önündeki silecek panelinin orada bulunan şase numarası 17 karakterden oluşmaktadır. Şase numarası aracın neresinde yazar yazımızda hangi araçlarda nerede bulunduğunu detaylı olarak anlattık. Şase numarası zaman içerisinde dış etkenlere bağlı olarak silinebilmekte veya okunmayacak duruma gelebilmektedir. Bu durumda araç sahipleri bu durumunda muayenede sorun yaratıp yaratmadığını ve herhangi bir cezasının olup olmadığını merak etmektedirler.

Şase numarası okunmuyor, araç muayeneden geçer mi?

Şase numarasının taşlanmış olması sebebi ile okunmama gibi durumlar meydana gelebiliyor. Halbuki şase numarasının okunabilir olması gerektiği yasalarda açıkça belirtilmiştir. Şayet şase numarasına baktığınızda okunmayacak durumdaysa bu muayene işlemleri yani vize işlemleri sırasında sizlere sorun yaratacaktır. TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında şase numarası okunmayan araçlar ağır kusurlu olarak sayılmaktadırlar. Bu durumda şase numarasının yeniden yazılması gerekmekte ve daha sonra tekrardan muayeneye girmelisiniz.

Şase numarasını yeniden yazdırmak için Makine Mühendisleri Odasından orijinallik belgesi almalı ve akabinde bu belge ile şase numarası yazmaya yetkili servislere müracaat ederek yeniden yazdırmalısınız.

Şase numarası silinmiş cezası var mıdır?

Şase numarası araçların kimlik kartlarıdır ve her araçta olmak zorundadır. Şayet aracınızda şase numarası okunmayacak kadar kötü durumdaysa veya bilerek silindiyse bu durumun tespit edilmesi ile aracınız trafikten men cezası alabilir. Çünkü genel olarak arabalarda ve motorlarda şase numarası silinmesi çalıntı araçlarda yapılan bir uygulamadır. Bunun önüne geçmek için ise şase numarasının arabalarda bulunması zorunlu kılınmıştır. Bu gibi durumlar yaşamamak adına şase numaranız silinmişse yeniden yazdırmalısınız.

Şase Numarası Nerede Yazdırılır Öğrenmek İçin Tıklayın

Bu yazımızda şase numarası silinmiş olan araçlar muayeneden geçer mi, cezası var mıdır detayları ile beraber anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

2 Yorumlar

  • Genelde ford tarafından üretilen araçların Şase numarası ön sağ koltuğun önünde bulunmaktadır zamanla içeri giren yağmur suyu Şase numarası etiketini çürütüyor bu mağduriyete uğramış durumdayım bu önemli olan Şase Etiketini başka bir yere monte etmek Çokmu Zor Şimdi bu mağduriyetimi kime anlatacağız duy Sesimi Ford Fabrikası.

  • Bu Gün Şase numarası etiketinin küflenmesi Sebebi ile vizede ağır kusurlu olarak geçemedik kaportacı ustanın tüm Çabalarına rağmen okunacak bir hàle gelmedi bir ay içerisinde bu kusuru gidermek zamanım var gel gelelim yeniden Şase numarası etiketi bastırmak epey maddi masraf teşkil ediyor makina kimya raporu Noter tasdik işlemi ve yeminli etiket bastırma işlemleriyle 750 tl tutuyor yaaa bu resmen Soygundur Rabbim Celle Celaluhu hazretleri bizlere kolaylık versin.

Yorum Yap