Yeni Ehliyet

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alınır mı?

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alınır mı?
Tarafından yazıldı Rooting

Karayollarında motorlu ve motorsuz tüm taşıtları kullanabilmek için ehliyet diğer adı ile sürücü belgesi almanız zorunludur. Ehliyet almadan karayollarında seyreden kişilere ise idari para cezası uygulanmaktadır. 2016 yılında yeni ehliyet sistemine geçilmesi ile birlikte ehliyet konusunda merak edilen çok sayıda soru ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi de “Yeni ehliyet alabilmek için sürücü kursuna yazılmak zorunlu mu?” sorusudur.

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet almak mümkün mü?

Ehliyet alabilmenin şartlarında bir sürücü kursuna yazılmanın zorunlu olduğu açıkça belirtilmiştir. Her ne kadar araç kullanmayı çok iyi bilseniz dahi sürücü kurslarında sadece teorik eğitim verilmez. Bunun yanında araç hakkında teknik bilgiler de alırsınız. Ayrıca direksiyon sınavına sürücü kursunda bulunan araçlarla girildiği için sürücü kursuna gitmek zorunlu olmasa dahi gitmeniz yararlı olacaktı. Yeni sisteme göre ehliyet alabilmek için gerçekleştirmeniz gereken tüm adımları “Adım Adım Ehliyet Nasıl Alınır” sayfamızda paylaştık.

Sürücü kursuna kayıt olduğunuzda; ilk yardım, trafik çevre, trafik adabı ve araç tekniği hakkında eğitimlerin yanında direksiyon eğitimi de alırsınız. Sürücü kurslarında tüm bu eğitimlerin süresi ehliyet almaya hak kazanıncaya kadar ortalama 2.5 ay sürmektedir. Ders saatleri ise kurslardan kurslara farklılık gösteriyor. Ehliyet almak için müracaat edecek olan çok sayıda kişi gerek iş hayatından dolayı gerekse araçlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmalarından dolayı veya sürücü kurslarının ücretlerinin yüksek olmasından dolayı sürücü kursuna gitmeden ehliyet almak istemektedirler. Ancak bu yazımız başında da bahsettiğimiz üzere yönetmelik gereği mümkün değildir.

Peki Sürücü Kurslarında Derslere Girmek Zorunlu Mu? Tıkla Öğren

Yurt dışında birçok ülkede ehliyet alabilmek için sınavlara girerek geçmek yeterli durumda iken, ülkemizde ne yazık ki sürücü kursu zorunluluğu bulunmaktadır. İlerleyen süreçte trafikkanunu.com olarak ehliyet sınavlarının daha zor hale getirilmesi ve sürücü kursu zorunluluğunun ortadan kaldırılmasının daha yararlı olacağını düşünmekteyiz. Bu yazımızda ehliyet için sürücü kursu zorunlu mu konusunda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

2 Yorumlar

  • Ehliyet kursları yeteri kadar eğitm vermediğine inanıyorum.bir çok kişi sadece kursa yazılıp bir kere bile gitmeden sınava girip ehliyet alıyor kursların yaptığı sadece evrak düzenlemek. Bana göre kursların hiçbir önemi yok.Avrupa ülkelerinde böyle bir zorunluluk yok.kişi trafik müdürlüğünden bütün ışlemleri yapabiliyor.

  • Sürücü kurslarına gerek yok eski sistem sınavları trafik yapsın milletin kurs sahiplerini zengin edecek gibi bir zorunluluğu yok gereği de yok.

Yorum Yap