Trafik Cezaları

Tebligat gelmeden trafik cezasını ödenebiliyor mu?

Tebligat gelmeden trafik cezası ödenir mi?
Tarafından yazıldı Rooting

Kuşkusuz kimse trafik cezası yemek istemez. Hele ki trafik cezalarının oldukça yüksek olduğu günümüzde. Ancak bir anlık dalgınlık sebebi ile trafik cezası yiyebiliyoruz. Şayet bu trafik cezaları aracınız durdurularak doğrudan tarafınıza yazıldıysa trafik cezası o an tebliğ edilmiş sayılmaktadır ve ister internetten isterseniz de vergi dairelerinden bu cezayı kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Ancak araç plakanıza yazıldıysa ceza tebliği için adresinize tebligat zarfı gönderilmektedir ve bu durumda tebliğ tarihi uzayabilmektedir. Peki bu trafik cezası tebligat gelmeden ödenir mi?

Tebligat gelmeden trafik cezası ödenir mi?

Tebliğ edilmeyen trafik cezası ödenir mi” oldukça çok merak edilmektedir. Tarafınıza tebliği gerçekleşmemiş plakaya yazılan trafik cezaları tebliğ edilmeden de ödenebilmektedir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı beyanlı trafik cezası ödeme seçeneğini hizmete sunmuştur. Peki ama ödeme işlemini nasıl yapacağız?

Tebliğ edilmeyen trafik cezası nasıl, nereden ödenir?

Tebliğ edilmeyen trafik cezaları Gelir İdaresi Başkanlığı resmi adresi üzerinden veya bankalar üzerinden ödenebilmektedir. Bunun için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-beyanla-trafik-para-cezasi-odeme adresine giriş yapmalısınız. Burada TC kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yapmanızın ardından açılan sayfada “Uygulamaya Git” kısmına tıklamalısınız. Sizi GİB resmi sitesine yönlendirecektir. Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinde açılan sayfada sizden aşağıdaki bilgileri talep eder.

 • Plaka Numarası : Plakanızı arada boşluk bulunmadan yazmalısınız.
 • Seri / Sıra No : Ruhsat seri ve sıra numaranızı yazmalısınız.
 • Ceza Tutarı : Yazılan trafik cezasının miktarını yazmalısınız. Miktarını TRAFİK CEZASI MİKTARLARI sayfamızdan öğrenebilirsiniz.
 • Özel Plaka : Özel plaka kullanıyorsanız evet, kullanmıyorsanız hayır olarak işaretlemelisiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Özel Plaka Nasıl Alınır detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
 • Düzenleme Tarihi : Trafik cezasını hangi tarihte yediyseniz o tarihi yazmalısınız.

Tebliğ Tarihi : Trafik cezası tebliğ tarihi yazılmalıdır. Tebliğ tarihini bilmiyorsanız TEBLİĞ TARİHİ NASIL ÖĞRENİLİR yazımızdan tarihi öğrenebilirsiniz. Şayet henüz tebliğ edilmediyse bugünün tarihini yazabilirsiniz.

Tüm bu boşlukları doldurduktan sonra önce Hesapla diyerek ne kadar trafik cezası ödeyeceğinizi görebilirsiniz. Akabinde de “Öde” diyerek kredi kartı, banka kartı, yabancı kart, banka hesabı seçenekleri ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde trafik cezası tarafınıza tebliğ edilmese dahi basit bir şekilde ödeyebiliyorsunuz. Ayrıca tebliğ tarihinden önce ödeme işlemi yapacağınız için yüzde 25 indirimli tutarı ödeyeceksiniz.

Bu yazımızda tebliğ edilmeyen trafik cezasını ödeme, trafik cezası tebligat gelmeden ödeme konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

19 Yorumlar

 • Tebliğ den önce ödedim cezayi internet üzerinden indirim olmadi 132 idi ceza 99 düşmesi gerekiyordu düşmedi 132 kesildi k.kartindan

 • Tebligat öncesi ödeme yaptım .Sonra e tebligat kayıt oldum vergi dairesinin yinede adrese tebligat gider mi?

  • Şayet e-tebligata kaydolduysanız ve orada tarafınıza gelen kağıtları engellediyseniz gönderilmeyecektir Özkan bey. Ancak mevzu bahis ülkemiz olunca net konuşamıyoruz.

 • Araç ceza yemişti PTT den sorduk tebligat gelirse ödeyin dediler , e devletten bir kaç ay sonra kontrol ettik hiçbir şey gelmeden üstüne gecikme zammı gelmiş şikayet edebilir miyiz ????

 • beyanlı olarak ödedimde tebliğ gelmemişti kağıt yani ama ben tebliğat tarihini cezayı ayın 23 ünde yemişim tebliğ tarihinide aynı gün yazdım ödedim olurmu acaba

 • Merhaba, 14/06/2021 tarihinde ceza yemişim 314 tl. İstanbulda yaşıyoruz araba annemin üzerine annemin ikameti de köyde kayıtlı kalmış. Haliyle elimize tebligat gelmedi. Ödeme yapmaya çalışırken 14/06 seçersem haliyle faizli çıkıyor. Ama tebliğ edilmediyse bu günün tarihini seçin yazıyor. Bu günün tarihini yazdığım zaman %25 indirim yapıyor. Acaba hangi şekilde ödesem doğru olur. Dediğim gibi hiç bir şekilde tebligat gelmedi elimize.

 • Merhabalar, benim tebligatım gelmediği halde banka üzerinden beyanla ödeme yaptım. Tebligat tarihine ödeme yaptığım günü değil de 10 gün öncesini yazdım. Ödemede herhangi bir sorun olur mu?

  • Selamlar burhan bey, sorun teşkil etmeyecektir ödemeniz. Ancak bazen sistemsel hatalar boy gösterebiliyor. Bu durum oluşursa diye dekontu saklamanız yeterli olacaktır ki daha sonra gerekli düzeltmelerini yapabilesiniz.

 • Ceza kesildi tebliğ gelmedi (yada geldi bize haber vermeden kargo geri götürdü) bizde 30 gün sonra tebliğ tarihine tebliğ gelmemiş gibi bugünü yazdık indirimli ödedik.

  Eğer tebliğ gönrerilmiş ve bize ulaşmamış ise ne olacak?
  Buna ek 30 gün sonra cezayı ödedik bu nedenle indirimden yararlanılmıyorsa ama biz indirimli ödediysek ne olacak?

  Bunu kime nasıl danışırız faiz borcu yada hatalı ödemeden ceza alır mıyız? Teşekkürler

 • Plakama ceza yazılmış haziran ayında. Bana ne ceza bildirimi için ne eposta geldi ne tebliğ edildi. Elimde hiç bir şey yok bir de faiz uygulanmış. Nereye başvurmam lazım bilgi verir misiniz?

  • Selamlar Fatma hanım. Örneğin PTT görevlisi sizi evde bulamamış ve dairenize ceza ile ilgili tutanağı asmışsa bu da tebliğ edilmiş sayılır. Bu durumda faizle beraber cezayı ödemeniz gerekmektedir.

 • Merhaba, e-devlette trafik cezam görülüyor. Ceza tarihi Temmuz 2021. Ancak bana henüz tebligat ulaşmadı ve gelmeden de ödemek istemiyorum. Faiz işler mi? beyan usulü ile ödeme yapmalı mıyım? Teşekkürler.

Yorum Yap