Trafik Cezaları

Tebligat gelmeden trafik cezasını ödenebiliyor mu?

Tebligat gelmeden trafik cezası ödenir mi?
Tarafından yazıldı Rooting

Kuşkusuz kimse trafik cezası yemek istemez. Hele ki trafik cezalarının oldukça yüksek olduğu günümüzde. Ancak bir anlık dalgınlık sebebi ile trafik cezası yiyebiliyoruz. Şayet bu trafik cezaları aracınız durdurularak doğrudan tarafınıza yazıldıysa trafik cezası o an tebliğ edilmiş sayılmaktadır ve ister internetten isterseniz de vergi dairelerinden bu cezayı kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Ancak araç plakanıza yazıldıysa ceza tebliği için adresinize tebligat zarfı gönderilmektedir ve bu durumda tebliğ tarihi uzayabilmektedir. Peki bu trafik cezası tebligat gelmeden ödenir mi?

Tebligat gelmeden trafik cezası ödenir mi?

Tebliğ edilmeyen trafik cezası ödenir mi” oldukça çok merak edilmektedir. Tarafınıza tebliği gerçekleşmemiş plakaya yazılan trafik cezaları tebliğ edilmeden de ödenebilmektedir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı beyanlı trafik cezası ödeme seçeneğini hizmete sunmuştur. Peki ama ödeme işlemini nasıl yapacağız?

Tebliğ edilmeyen trafik cezası nasıl, nereden ödenir?

Tebliğ edilmeyen trafik cezaları Gelir İdaresi Başkanlığı resmi adresi üzerinden veya bankalar üzerinden ödenebilmektedir. Bunun için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-beyanla-trafik-para-cezasi-odeme adresine giriş yapmalısınız. Burada TC kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yapmanızın ardından açılan sayfada “Uygulamaya Git” kısmına tıklamalısınız. Sizi GİB resmi sitesine yönlendirecektir. Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinde açılan sayfada sizden aşağıdaki bilgileri talep eder.

  • Plaka Numarası : Plakanızı arada boşluk bulunmadan yazmalısınız.
  • Seri / Sıra No : Ruhsat seri ve sıra numaranızı yazmalısınız.
  • Ceza Tutarı : Yazılan trafik cezasının miktarını yazmalısınız. Miktarını TRAFİK CEZASI MİKTARLARI sayfamızdan öğrenebilirsiniz.
  • Özel Plaka : Özel plaka kullanıyorsanız evet, kullanmıyorsanız hayır olarak işaretlemelisiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Özel Plaka Nasıl Alınır detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
  • Düzenleme Tarihi : Trafik cezasını hangi tarihte yediyseniz o tarihi yazmalısınız.

Tebliğ Tarihi : Trafik cezası tebliğ tarihi yazılmalıdır. Tebliğ tarihini bilmiyorsanız TEBLİĞ TARİHİ NASIL ÖĞRENİLİR yazımızdan tarihi öğrenebilirsiniz. Şayet henüz tebliğ edilmediyse bugünün tarihini yazabilirsiniz.

Tüm bu boşlukları doldurduktan sonra önce Hesapla diyerek ne kadar trafik cezası ödeyeceğinizi görebilirsiniz. Akabinde de “Öde” diyerek kredi kartı, banka kartı, yabancı kart, banka hesabı seçenekleri ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde trafik cezası tarafınıza tebliğ edilmese dahi basit bir şekilde ödeyebiliyorsunuz. Ayrıca tebliğ tarihinden önce ödeme işlemi yapacağınız için yüzde 25 indirimli tutarı ödeyeceksiniz.

Bu yazımızda tebliğ edilmeyen trafik cezasını ödeme, trafik cezası tebligat gelmeden ödeme konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap