Trafik Cezaları

Ters yöne girmenin cezası

Ters yön cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Trafikte çoğu zaman dalgınlık sebebi ile trafik işaretlerine dikkat etmiyoruz. Halbuki trafik işaretleri bizlere bulunduğumuz karayolu hakkında hızımızın ne olması gerektiğini, girip giremeyeceğimizi ve daha birçok konuda detaylı bilgiler vermektedir. Trafik işaretlerine dikkat etmemek yüzünden ihlal ettiğimiz kuralların başında ise ters yöne girmek gelmektedir. Trafikte ters yöne girmek oldukça tehlikeli ve kaçınılması gereken davranışlardan bir tanesidir. Çünkü trafik akış yönünün tam aksi yönde seyir etmek ciddi trafik kazalarına sebebiyet verebilmektedir. Bunun yanında Trafik Kanunu’nda ters yönde ilerleyen sürücülere ters yöne girme cezası kesilmektedir.

Trafikte ters yönde gitmenin cezası ne kadardır, kaç paradır?

Trafikte en çok yapılan ve belki de en tehlikeli hatalardan bir tanesi de ters yöne girmektir. Ara sokakta ters yöne girmenin cezası diğer tüm trafik cezalarında olduğu gibi caydırıcılığı sağlamak maksadıyla ciddi miktarda arttırılmıştır. Peki şehir içinde ters yöne girmenin cezası nedir?

YILCEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
20234.064 TL3.048 TL20
20221.823 TL1367,25 TL20
20211339 TL1004,25 TL20
20201228 TL921 TL20
20191002 TL751,5 TL20

46/2-h trafik cezası maddesi nedir : Ters yönde seyir eden sürücülere Trafik Kanunu’nun 46/2-h maddesi gereğince trafik cezası yazılmaktadır. Bu madde Kanun’da “Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi” şeklindedir.

Ters yön cezası plakaya yazılır mı?

Trafikte ters yöne girme cezası kuralı ihlal eden sürücülere yazılmaktadır. Trafiği ciddi anlamda tehlikeye düşüren bu davranış MOBESE gibi çeşitli kamera görüntüleme sistemleri ile de tespit edilebilmektedir. Bu durumlarda ise plakaya ters yön cezası yazılabilir. Plakaya yazılan trafik cezalarında ceza puanı işlemi uygulanmamaktadır. Ters yön cezası arabalara ve motosikletlere yazılabilir. Özellikle motosiklet kullanıcıları zaman kazanmak adına trafikte çokça kez ters yönde hareket etmektedirler. Trafik ekipleri bu gibi davranışları gördüğünde anında cezai işlem uygulamaktadır.

Ters yön nasıl anlaşılır?

Ters yön işaretiTrafikte ters yönde olduğunuzu ters yön işareti sayesinde kolaylıkla anlayabilirsiniz. Oldukça gözden kaçan bu tabela trafikte girmemeniz gereken yolları size belirtmektedir. Solda bulunan işareti gördüğünüzde bu yola girmenizin yasak olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Yol tek yön olabilir veya trafiğe kapalı bir alan olabilir. Her ne sebep olursa olsun bu şekilde bir tabela olan yola girmek oldukça tehlikeli bir davranıştır.

Bu yazımızda ters yönde girmenin cezası nedir, ters yön cezası kaç lira, ters yön trafik cezası ne kadar gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca 2023 yılı için güncel diğer tüm trafik cezalarını Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

5 Yorumlar

Yorum Yap