Trafik Cezaları

Trafik cezalarına af çıkacak mı, gelecek mi?

Trafik cezalarına af var mı
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik cezalarına af çıkacak mı?

Trafik cezaları her sene en çok artış gözlenen para cezaları arasında yer almaktadır. Trafik kurallarına uymayan sürücülere ciddi miktarlarda trafik cezası kesilmektedir. Bu trafik cezalarını birçok vatandaşımız ödemekte güçlük çekmektedir. Hal durum böyle olunca da trafik cezalarına af var mı veya trafik cezalarına af gelecek mi merak etmektedirler. Peki 2023 yılı için bu şekilde bir plan var mı?

Trafik cezalarına af var mı?

Trafik cezaları ödenmemesi durumunda her ay yüzde 5 oranında faiz işlemektedir. Bu ciddi bir rakamdır ve uzun süre trafik cezalarını ödemeyen, ödeyemeyen vatandaşlarımız ciddi miktarlarda ödeme yapmak durumunda kalmaktadırlar. Son olarak çıkartan kanunda artık trafik cezaları sadece 2 katına kadar artabilecek. Faiz oranı ne olursa olsun, bir trafik cezasının toplam tutarı 2 katını aşamayacak. Yani 1000 TL bir trafik cezası yemişseniz bu zaman içerisinde faiziyle beraber en fazla 2000 TL olacak. Bu rakamlar yine de oldukça yüksektir ve bu yüzden trafik cezalarına af gelir mi merak etmektedir.

Öncelikle şimdiye kadar çıkartılmış olan trafik cezaları afları, vergi affı kanunu kapsamında çıkartılmıştır. Yani ayrı olarak bir trafik cezası borç affı çıkartılmamıştır. En son trafik cezası vergi affı, 2021 yılında çıkartılmıştır ve bu aftan binlerce vatandaşımız faydalanmıştır. Mevcut ekonomik göstergeler kapsamında vergi uzmanları ve ekonomistler ülke ekonomisine sıcak para sağlayabilmek adına yakın zamanda bir vergi affının daha çıkartılmasını beklemektedir. Gazetelerde çıkan haberlere ve uzmanların görüşlerine baktığımızda 2023 yılında bir trafik cezası affının çıkması muhtemeldir. Bu şekilde herhangi bir şekilde trafik cezalarına af olacak mı diye bekleyen yüz binlerce vatandaşımıza müjdeli haberi, af yasallaştığında yine trafikkanunu.com adresimiz üzerinde vereceğiz.

Hangi trafik cezaları af kapsamında olacak?

Yakın zamanda herhangi bir trafik cezası affı çıkması durumunda diğer eski vergi affı torba yasalarında olduğu gibi tüm trafik cezalarının bu af kapsamında olacağı düşünülmektedir. Şimdiye kadar yapılan aflarda herhangi bir şekilde bir trafik cezası af kapsamı dışında tutulmamıştır. Yani tüm trafik cezalarına af gelecektir. Ancak bu af trafik cezasının tamamının silinmesi şeklinde yapılmamaktadır. Bu af kapsamında biriken faizler silinir ve anapara yapılandırılır.

Bu yazımızda trafik cezası borçları affı ne zaman yürürlüğe girecek, trafik cezası affı gelecek mi, geldi mi, trafik cezası affı ne zaman çıkacak gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

11 Yorumlar

  • Yeni bir tirafik afi olursa çok seviniriz çünkü mağdursuz yergili kişilere saglilar

  • TRAFİK CEZA AFFI CIKSIN İSTİYORUZ COK MADUR KALDIK EHLİYETİMİZİ ALAMIYORUZ VE İŞSİSİZ LÜTFEN YARDIM

  • İnsafsızlar.. Olur da bu böyle mi olur diyorum. Beni kendilerinden, hayatımdan, sevdiklerimden ve ağır olacak ama devletime bağlılığımdan soğuttular mazeretim vardı hiç olmazsa az miktar yazılabilirdi gerçekten onlardan ve benzeri herkim(se)den nefret ediyorum. Artık böyle hissediyorum malesef üzgünüm. Otobanda 160 km/h ‘ye 1.366₺; anayoldan ilçe merkezine girmeden, sosyal hayatın olmadığı ve canlıların hayatını riske atan durum sözkonusu değilken dalga geçer gibi 70 limitli yoldan 80’le geçmiş bulunmakla yaklaşık 400₺’na yakın ceza… Asgari ücretliyim araç kiralamak zorunda kaldım başıma gelenler.. Yuuuh yazıklar olsun..Artık sadece karıncayı ezmem ama zararlı biri olacağım bilginiz olsun pis işler yaparak polisi de uğraştırırım umrumda değil geberseniz bile.

  • Ülkemin dışına çıkma zamanını kollamaktayım, bugüne kadar aklımdan bile geçmeyecek şeyler çözüm olmasa da insanlarımızın iğrenç zararlı etkilerine, hukuktaki çatlaklara dayanamıyorum. Objektif bir sistem yok. Sadece 1 şey yok 1**sürü var gelmeyin üstüme ya bu kadar. Defolun cehennemin dibine!

  • Terör suçu işlemiş muamelesi görmek gibi birşey.. Dayak işkence yok ama ruhsal açıdan yıkıcı etkisi var. Sevmiyorum artık özellikle polisi duyun tmm. Ceza kol gibi, zulüm mü al sana bu işte işle işle anlat her türlü aksiyon, dram var içinde.. Kendinize “bana bunu reva gördünüz madem” diyorsunuz öyleyse geriye fikirlerinizi değiştirmekten başka çare bırakmıyorlarsa ne yapayım;uyma şeytana.. Yok öyle böyle değil, nefret ettim.

  • Ehliyetimizi tarfik cezalarindan dolayi alamiyoruz ve her seferinde yeniden cezalar yiyoruz isimizi yaoamiyoruz ehliyetini cezalardan dolayi alamayan binlerce insan var duyun sesimizi

  • af ve yapılandırmayı bekliyorum çünkü faiz ana paranın 2 misli oldu zaten ana parayı bile veremiyecek durumdayım 2 göz ile çıkmasını bekliyoruz yapılandırma olursa çok güzel olur ödeme imkanı olur herkes için

  • Eşimin 2016,2017,2018,2019,2020 yıllarından kalan trafik borçlarını yeni e devlet aracılığıyla öğrendik faizleri çok fazla 23 bin TL olmuş borçlar ana parayı ödemeye de razıyım af çıksın su trafik cezalarına

Yorum Yap