Trafik Cezaları

Trafik cezalarına af çıkacak mı, gelecek mi?

Trafik cezalarına af var mı
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik cezalarına af çıkacak mı?

Trafik cezaları her sene en çok artış gözlenen para cezaları arasında yer almaktadır. Trafik kurallarına uymayan sürücülere ciddi miktarlarda trafik cezası kesilmektedir. Bu trafik cezalarını birçok vatandaşımız ödemekte güçlük çekmektedir. Hal durum böyle olunca da trafik cezalarına af var mı veya trafik cezalarına af gelecek mi merak etmektedirler. Peki 2021 yılı için bu şekilde bir plan var mı?

Trafik cezalarına af var mı?

Trafik cezaları ödenmemesi durumunda her ay yüzde 5 oranında faiz işlemektedir. Bu ciddi bir rakamdır ve uzun süre trafik cezalarını ödemeyen, ödeyemeyen vatandaşlarımız ciddi miktarlarda ödeme yapmak durumunda kalmaktadırlar. Son olarak çıkartan kanunda artık trafik cezaları sadece 2 katına kadar artabilecek. Faiz oranı ne olursa olsun, bir trafik cezasının toplam tutarı 2 katını aşamayacak. Yani 500 TL bir trafik cezası yemişseniz bu zaman içerisinde faiziyle beraber en fazla 1000 TL olacak. Bu rakamlar yine de oldukça yüksektir ve bu yüzden trafik cezalarına af gelir mi merak etmektedir.

Öncelikle şimdiye kadar çıkartılmış olan trafik cezaları afları, vergi affı kanunu kapsamında çıkartılmıştır. Yani ayrı olarak bir trafik cezası borç affı çıkartılmamıştır. En son trafik cezası vergi affı, 2020 yılında çıkartılmıştır ve bu aftan binlerce vatandaşımız faydalanmıştır. Mevcut ekonomik göstergeler kapsamında vergi uzmanları ve ekonomistler ülke ekonomisine sıcak para sağlayabilmek adına yakın zamanda bir vergi affının daha çıkartılmasını beklemektedir. Gazetelerde çıkan haberlere ve uzmanların görüşlerine baktığımızda 2021 yılında bir trafik cezası affının çıkması muhtemeldir. Bu şekilde herhangi bir şekilde trafik cezalarına af olacak mı diye bekleyen yüz binlerce vatandaşımıza müjdeli haberi, af yasallaştığında yine trafikkanunu.com adresimiz üzerinde vereceğiz.

Hangi trafik cezaları af kapsamında olacak?

Yakın zamanda herhangi bir trafik cezası affı çıkması durumunda diğer eski vergi affı torba yasalarında olduğu gibi tüm trafik cezalarının bu af kapsamında olacağı düşünülmektedir. Şimdiye kadar yapılan aflarda herhangi bir şekilde bir trafik cezası af kapsamı dışında tutulmamıştır. Yani tüm trafik cezalarına af gelecektir. Ancak bu af trafik cezasının tamamının silinmesi şeklinde yapılmamaktadır. Bu af kapsamında biriken faizler silinir ve anapara yapılandırılır.

Bu yazımızda trafik cezası borçları affı ne zaman yürürlüğe girecek, trafik cezası affı gelecek mi, geldi mi, trafik cezası affı ne zaman çıkacak gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

2 Yorumlar

Yorum Yap