Trafik Cezaları

Trafik cezası nerede kesildi, yazıldı?

Trafik cezası nerede kesildi?
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik cezası nerede, ne zaman kesildi?

Ülkemiz trafik ihlallerinin en çok yapıldığı ülkelerden bir tanesi. Gerek yayalar, gerekse sürücüler trafik kurallarını bilerek veya bilmeyerek hiçe saymakta ve trafik güvenliğini tehlikeye atmaktadırlar. Bu yaya ve sürücülere trafik kurallarını ihlal ettiklerinin tespiti halinde ise ciddi para cezaları kesilmektedir. Ülkemizde trafik cezalarından devletin kasasına her sene 100 milyon TL’yi aşkın para girişi sağlanmaktadır. Kesilen bu trafik cezaları PTT tarafından sistemde kayıtlı olan adresinize tebliğ edilmektedir. Sürücüler ve yayalar bazen trafik kurallarını nerede ihlal ettiklerini unutmakta ve trafik cezası nerede kesildi sorusunu sormaktadırlar. Adresinize gönderilen bu tebliğde trafik cezasının miktarı, nerede kesildiği, hangi tarihte kesildiği açıkça belirtilmektedir. Ancak bazı durumda postada yaşanan gecikmeler ve oluşabilen yanlışlıklar sebebi ile trafik cezası tebliğ kağıdı tarafınıza ulaşmayabilir. Peki bu durumda trafik cezası nerede yazıldı nasıl öğreneceğiz?

Trafik cezasını nerede yedim, nasıl öğrenirim?

Nerede trafik cezası yediğimi nasıl öğrenebilirim?” diyorsanız bunu sorgulamanın iki yolu vardır. Bunlardan en basit olanı kuşkusuz E-Devlet üzerinden sorgulama gerçekleştirmektedir. E-Devlet sistemine cezalar biraz daha geç düşse de sisteme yansıdıktan sonra trafik cezası nerede kesildi öğrenmeniz mümkündür.

Trafik cezasının kesildiği yeri öğrenmek için öncelikle “https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama” sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Burada E-Devlet şifresi ve TC kimlik numaranız ile kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Şayet bir E-Devlet şifreniz yoksa da size en yakın PTT şubesinden dakikalar içerisinde alabilmeniz mümkündür. Sayfaya girmenizin ardından sayfada yemiş olduğunuz ve ödemesi yapılmayan trafik cezalarını göreceksiniz. Buradan cezanın yanında yer alan “detay” kısmına tıklayarak ceza hakkında bilgi elde edebilirsiniz. Detay kısmına tıklamanızın ardından açılan sayfa aşağıdaki gibi olacaktır. Bu sayfada hangi saat ve tarihte ceza yediğinizi, hangi ceza maddesinden tarafınıza ceza yazıldığını ve cezanın düzenlendiği yeri yani cezayı nerede yediğinizi kolay bir şekilde görebiliyorsunuz.

Trafik cezası nerede yazıldı

Trafik cezasını detayını nasıl öğrenirim diyorsanız ikinci bir yol ise Gelir İdaresi Başkanlığı resmi İnternet adresidir. Bunun için https://ivd.gib.gov.tr/ sayfasına giriş yapmalı ve burada yer alan “MTV ve Trafik Park Cezası” kısmına girmelisiniz. Sizden istenilen bilgiler ile giriş yapmanızın ardından “Ceza Bilgileri” kısmına tıklayarak ödenmemiş trafik cezalarını ve bunlar hakkında detayları görebilirsiniz. Kuşkusuz trafik cezası nerede yazıldı öğrenmenin en basit yolu E-Devlet adresidir. GİB sayfası biraz daha fazla uğraştırmaktadır.

Bu yazımızda trafik cezasının düzenlendiği yer öğrenme ve trafik cezası detay öğrenme ile trafik cezasını ne zaman yedim hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

4 Yorumlar

  • Şehir dışına çıktığımız her seferinde sessiz sedasız plakamıza kesilen cezalardan bıktık. Otobanda 90 ila 100 km hızla giderken, ilçe merkezlerindeki kavşaklara yeterince yavaş giremediğimiz için 10 km hız farkından 300 TL. ceza ödemek zorunda kalıyoruz. Üstelikte kimsenin olmadığı otobanda çekilen fotoğraflarla aylar sonra sürpriz bir şekilde gelen cezalar ne kadar etik oluyor. Bu tür işlemler tuzak olmuyor mu?

    • Kesinlikle biz de benzer şekilde düşünüyoruz. Özellikle trafik kurallarına dikkat etmeye çalışan kişilerin bu şekilde cezalandırma yöntemleri ile karşılaşması haksızlık. Bu hususta ceza yediğiniz noktada hız ve radar ile ilgili bir trafik levhası bulunmalıdır. Şayet bu levha yoksa Sulh Ceza Hakimliği sıkça yazılan cezaları iptal edebilmektedir.

    • Sistem denilen tuzakları devlet kendi eliyle kurup vatandaşını soymaya utanmıyormu bu adalet mi bu nasıl vicdan hiç mi kimse bu konunun üzerine edilmiyor

  • 1 ay içinde 3. Kez haberim bile olmadan park eds kırmızı ışık peki soruyorum size neden şehir içinde taksi cepleri yok vatandaş rahat binsin sorun olmasın her yer değnekçi her yer yasak ne yapalım havadan mı gidelim sokak arasına mı girelim siz Durak mı yaptınız bir iki yer dışında gece olunca da değnekçilerle uğraş nerde bu devlet nerde adalet

Yorum Yap