Trafik Cezaları

Trafik cezası ödenmezse ne olur?

Trafik cezası ödenmezse ne olur?
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde her sene 50 milyonu aşkın trafik cezası kesilmektedir. Sinyal vermeden dönüş, alkollü araç kullanmak, aşırı hız yapmak, seyir halinde cep telefonu ile konuşmak, emniyet kemeri takmamak gibi trafik kuralları en çok ihlal edilenlerdir. Bu ihlalleri gerçekleştirenlere tespit edilmeleri durumunda ise yüksek miktarlarda trafik cezası kesilmektedir. Trafik cezaları kamu gelirlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Şahsa yazılan veya ehliyete yazılan trafik cezaları tarafınıza tebliğ edilerek ödemeniz beklenir. Peki bu trafik cezaları zamanında veya hiç ödenmezse ne olur?

Trafik cezası zamanında ödenmezse ne olur?

Trafik cezaları her sene ciddi miktarlarda zamlanmaktadır. 2020 yılı itibariyle en düşük trafik cezası 132 TL olmuştur ve bu rakamlar katlanarak artmaktadır. Hal durum böyle olunca trafik cezalarını çoğu vatandaşımız zamanında ödeyemeyebiliyor. Halbuki trafik cezası size tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde öderseniz yüzde 25 indirimli olarak ödeme şansınız bulunmaktadır. Yani 400 TL bir trafik cezası yemiş olsanız 15 gün içinde öderseniz bu 300 TL’ye düşecektir.

Fakat trafik cezalarını zamanında ödememe durumunda trafik cezasına faiz uygulanacaktır. Trafik cezaları için son ödeme tarihi tebliğ tarihinden itibaren 30 gün olarak belirlenmiştir. Bu 30 günlük süreyi aşmanız durumunda trafik cezaları uygulanan faizle beraber düzenli olarak artmaktadır. Günümüz itibariyle ödenmeyen trafik cezalarına her ay yüzde 5 faiz işletilmektedir ki bu rakam oldukça yüksektir.

Trafik cezası hiç ödenmezse ne olur?

Trafik cezalarınızı uzun bir süre ödememiş olabilirsiniz. Bu durumda hem ödemediğiniz süre zarfında faiz işleyecek hem de ödememeye ısrar etmeniz durumunda da tarafınıza haciz işlemi başlatılacaktır. Bu haciz işleminin ne zaman başlayacağı konusunda net bir bilgi ise bulunmaz. Çoğu durumda 2-3 sene geçse dahi haciz işlemi uygulanmamaktadır. Ancak aksi durumlarda gözlenmiştir. Örneğin bazı sürücülere 1 senelik borç için e-haciz işlemi başlatılmıştır. Bu gibi durumlara düşmemek için trafik cezalarını zamanında ödemek gerekmektedir. Ödeme işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi bilmiyorsanız aşağıda bağlantısını verdiğimiz yazımızdan bunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir Öğrenmek İçin Tıklayın

Trafik cezası ödenmezse hapis cezası var mı?

Trafik cezaları ister kısa süreliğine isterseniz de hiç ödemeseniz bile hapis cezası uygulanmamaktadır. Trafik cezalarında hapis cezası uygulaması borçludan yapılması gereken tahsilatı imkansız kıldığı için uygulanmamaktadır. Yani trafik cezalarına hapis cezası uygulanmaz.

Bu yazımızda trafik cezasını ödeyemiyorum veya ödemiyorum demeniz durumunda ehliyete yazılan veya şahsa yazılan trafik cezaları ne olur detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap