Trafik Cezaları

Trafik cezası ödenmezse ne olur?

Trafik cezası ödenmezse ne olur?
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde her sene 50 milyonu aşkın trafik cezası kesilmektedir. Sinyal vermeden dönüş, alkollü araç kullanmak, aşırı hız yapmak, seyir halinde cep telefonu ile konuşmak, emniyet kemeri takmamak gibi trafik kuralları en çok ihlal edilenlerdir. Bu ihlalleri gerçekleştirenlere tespit edilmeleri durumunda ise yüksek miktarlarda trafik cezası kesilmektedir. Trafik cezaları kamu gelirlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Şahsa yazılan veya ehliyete yazılan trafik cezaları tarafınıza tebliğ edilerek ödemeniz beklenir. Peki bu trafik cezaları zamanında veya hiç ödenmezse ne olur?

Trafik cezası zamanında ödenmezse ne olur?

Trafik cezaları her sene ciddi miktarlarda zamlanmaktadır. 2023 yılı itibariyle en düşük trafik cezası 341 TL olmuştur ve bu rakamlar katlanarak artmaktadır. Hal durum böyle olunca trafik cezalarını çoğu vatandaşımız zamanında ödeyemeyebiliyor. Halbuki trafik cezası size tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde öderseniz yüzde 25 indirimli olarak ödeme şansınız bulunmaktadır. Yani 1000 TL bir trafik cezası yemiş olsanız 15 gün içinde öderseniz bu 750 TL’ye düşecektir.

Fakat trafik cezalarını zamanında ödememe durumunda trafik cezasına faiz uygulanacaktır. Trafik cezaları için son ödeme tarihi tebliğ tarihinden itibaren 30 gün olarak belirlenmiştir. Bu 30 günlük süreyi aşmanız durumunda trafik cezaları uygulanan faizle beraber düzenli olarak artmaktadır. Günümüz itibariyle ödenmeyen trafik cezalarına her ay yüzde 5 faiz işletilmektedir ki bu rakam oldukça yüksektir. Bu faiz ceza tutarı iki katına çıkana kadar işlemeye devam etmektedir.

Trafik cezası hiç ödenmezse ne olur?

Trafik cezalarınızı uzun bir süre ödememiş olabilirsiniz. Bu durumda hem ödemediğiniz süre zarfında faiz işleyecek hem de ödememeye ısrar etmeniz durumunda da tarafınıza haciz işlemi başlatılacaktır. Bu haciz işleminin ne zaman başlayacağı konusunda net bir bilgi ise bulunmaz. Çoğu durumda 2-3 sene geçse dahi haciz işlemi uygulanmamaktadır. Ancak aksi durumlarda gözlenmiştir. Örneğin bazı sürücülere 1 senelik borç için e-haciz işlemi başlatılmıştır. Bu gibi durumlara düşmemek için trafik cezalarını zamanında ödemek gerekmektedir. Ödeme işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi bilmiyorsanız aşağıda bağlantısını verdiğimiz yazımızdan bunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir Öğrenmek İçin Tıklayın

Trafik cezası ödenmezse hapis cezası var mı?

Trafik cezaları ister kısa süreliğine isterseniz de hiç ödemeseniz bile hapis cezası uygulanmamaktadır. Trafik cezalarında hapis cezası uygulaması borçludan yapılması gereken tahsilatı imkansız kıldığı için uygulanmamaktadır. Yani trafik cezalarına hapis cezası uygulanmaz.

Bu yazımızda trafik cezasını ödeyemiyorum veya ödemiyorum demeniz durumunda ehliyete yazılan veya şahsa yazılan trafik cezaları ne olur detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

6 Yorumlar

  • Bu gecikme faizinin bir limiti yok mu? asıl borcun iki katına ulaşana kadar ya da şu kadar limite ulaşana kadar faiz eklenir gibi bir sınır yok mu? Ödenene kadar her ay yüzde beş ekleniyor mu?

    • Bu husus hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından verilmiş olan “Aylık faizin hesaplanmasında ay kesirleri tam ay olarak dikkate alınır. Bu suretle bulunacak tutar cezanın iki katını geçemez.” kararı bulunmaktadır. Yani yazımızda belirlenen faiz oranı ana paranın iki katı olana kadar devam eder.

  • Edevlete düşen ancak adrese teslim olmayan 23.08.2020 Tarihli kırmızı ışık cezası 288 TL
    57.60 gecikme zammı ile birlikte 345.60 olarak görüyorum bu ödeme nasıl olacak

    • Adrese teslim olmasa dahi, PTT muhtarlığa bırakmıştır ceza dökümünüzü. Kapınıza da bu hususta not asılmışsa şayet tebliğ edilmiş sayılır. İlla ki ceza makbuzunun elinize geçmesine gerek yok tebliğ edilmesi için. Dilerseniz vergi affından faydalanarak bu cezanın gecikme zammını iptal ettirebilirsiniz. Ocak ayının sonuna kadar uzatıldı başvurular bilginiz olsun.

  • Şahsıma ehliyete yazılan 2009 tarihli ceza 15.000 bin tl olmuş ana para 5040 bin tl zaman aşımı varmı ..

Yorum Yap