Trafik Cezaları

Trafik cezası olan araç satılır mı?

Trafik cezası olan araç satılır mı?
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik cezası varken aracın satışı yapılır mı?

Artık kameralı sistemlerin hayatımıza daha çok girmesi ile trafikte yapılan kural ihlalleri oldukça hızlı bir biçimde tespit edilebiliyor. Bunun sonucunda da sürücülere trafik cezaları kesiliyor. Trafik cezası sürücü belgenize aracınız durdurularak veya araç plakasına yazılabilmektedir. Ödemesi gerçekleştirilmemiş olan bu borçlara yüksek miktarlarda faiz işlemektedir. Araç sahipleri ödemesi gerçekleştirilmemiş olan bu trafik cezalarının araçlarını satarken bir sorun yaratıp yaratmayacağını merak etmektedirler.

Trafik cezası satışa engel midir?

Ülkemizde araç alım ve satım işlemleri bildiğiniz üzere noterlerde gerçekleştirilmektedir. Noterde bir aracın devri gerçekleştirileceği vakit bazı incelemeler yapılır. Bunlardan bir tanesi de araç borçlarıdır. Bu araç borçlarına trafik cezası da girmektedir. Yani aracınızın üzerine herhangi bir trafik cezası varsa aracın satışı gerçekleşmeyecektir. Bu yüzden araç devrini yapmadan önce aracın trafik cezalarını ödemeniz gerekmektedir.

Ancak burada önemli bir husus vardır. Sürücü belgenize yazılan yani ehliyetinize yazılan trafik cezaları bu kapsamda değildir. Sadece plakaya yani araca yazılmış olan trafik cezaları aracın satışına engel bir durum oluşturmaktadır. Bu yüzden plakaya yazılan bir trafik cezanız varsa ve aracın satışını gerçekleştirmek istiyorsanız bu borçlarınızı bir an önce ödemelisiniz.

Plakaya Yazılan Trafik Cezası Nasıl Ödenir Öğrenmek İçin Tıklayın

Bu yazımızda trafik cezası varken aracın satışı olur mu, trafik cezası varken araç satılır mı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

3 Yorumlar

    • Bazı durumlarda trafik cezaları sisteme geç işleyebiliyor Ali bey. Araç sattıktan ve noterde borcu yoktur verdikten sonra da bu cezalar yansıyabiliyor. Vergi dairesine müracaat edip borcunuzu ödemenizi öneriyoruz.

Yorum Yap