Trafik Cezaları

Trafik cezası tebliğ tarihi öğrenme, sorgulama

Tarafından yazıldı Rooting

Tebliğ tarihi nedir, ne demektir?

Türkiye’de her gün 10 milyon TL’yi aşkın trafik cezası kesilmektedir. Bu trafik cezalarının bazıları doğrudan trafik polisi gibi trafik ekiplerince aracınızı durdurarak sürücü belgesine yani şahsınıza bazıları ise doğrudan araç plakasına yazılmaktadır. Bu trafik cezaları hakkında en önemli detaylardan bir tanesi trafik cezası tebliğ tarihidir. Trafik cezasını, trafik cezası tebliğ tarihi itibariyle ödemeye başlarsınız. Bu yüzden trafik cezası tebliğ tarihini bilmek oldukça önemlidir. Ancak sürücüler ceza tebliğ tarihini nereden öğrenebileceklerini bilmemektedirler.

Trafik cezası tebliğ tarihi nasıl, nereden öğrenilir?

Trafik cezası tebliğ tarihi konusunda öncelikle trafik cezasının tarafınıza nasıl yazıldığını ayırt etmemiz gerekiyor. Şayet trafik cezası doğrudan trafik polisi gibi trafik ekiplerince aracınız durdurularak sürücü belgenize yazıldıysa tebliğ tarihi trafik cezasının yazıldığı tarih olmaktadır. Çünkü trafik cezası kesilirken tarafınıza tebliğ edilmiş sayılır. Trafik cezası öderken tebliğ tarihi gireceğinizde hangi gün sürücü belgenize ceza yazıldıysa o tarihi girmelisiniz.

Ancak plakaya yazılan trafik cezalarında durum daha karmaşıktır. Çünkü plakaya yazılan trafik cezalarında trafik cezasının ikamet ettiğiniz adrese gönderilmesi gerekmektedir. Bu trafik cezası en geç 10 ile 30 gün içerisinde tarafınıza ulaşmaktadır. Şayet siz evde yoksanız görevli olan memur kapınıza bir etiket yapıştırır ve ceza tebliğini muhtarlığa bırakır. Bu durumda trafik cezası tebliğ edilmiş sayılmaktadır. Tebliğ tarihi de kapınıza yapıştırılan etikette yazan tarihtir. Hali hazırda tebligat doğrudan tarafınıza yapıldıysa aşağıdaki resimdeki gibi bir tarih yazmaktadır. Bu tarih tebliğ tarihidir.

E-Devlette gözüken trafik cezası tebliğ edilmiş sayılır mı?

Trafik cezaları hakkında tebliğ tarihi E-Devlet sisteminde yazmamaktadır. E-Devlette sadece cezayı ne zaman yediğinizi ve ceza miktarını öğrenebilirsiniz. Tebliğ tarihi öğrenmek için vermiş olduğumuz yolları kullanabilirsiniz. Trafik cezası sürücü belgenize yazıldıysa tebliğ edilmiş sayılır. Harici olarak tarafınıza tebliğ edilmesi için adresinize ceza tutanağının gönderilmesi gerekir. Ancak ikamet adresinizin farklı olması veya evde olmamanız gibi sebeplerden dolayı bu ceza tebliğ edilse bile sizin haberiniz olmayabilir. Ceza E-Devlet sisteminde gözüküyorsa bu sebeplerden bir tanesi gerçekleşmiş ve sizin tebliğden haberiniz olmamış olabilir. Çünkü cezalar E-Devlet’e tebliğ edilmelerinin ardından düşmektedir.

Trafik cezası tebliğ tarihi

Trafik cezası tebliğ tarihi yok, yazmıyor?

Şayet yazımızda belirttiğimiz gibi trafik cezası adınıza kesildiyse doğrudan trafik cezası yediğiniz tarihi tebliğ tarihi olarak alabilirsiniz. Ancak plakaya yazılanlarda tebliğ tarihi yukarıda yer alan resimdeki gibi yazmaktadır.

Trafik cezaları nasıl tebliğ edilir?

Trafik cezaları sürücü belgenize yazıldıysa tebliğ edilmiş sayılmaktadır. Harici olarak plakaya yazılan cezalar ise posta yolu ile ikamet adresinize bir tebliğ zarfı gönderilerek gerçekleştirilir.

Trafik cezaları ne zaman tebliğ edilir, ne zaman tebliğ edilmiş sayılır?

Trafik cezaları sürücü belgesine yani ehliyete yazıldıysa aynı anda tebliğ edilmiş sayılır. Plakaya yazılan trafik cezaları için ise sistemde kayıtlı ikamet adresine tebliğ zarfının gelmesi gerekmektedir. Siz evde yoksanız da muhtarlığa teslim edildiğinde tebliğ edilmiş sayılmaktadır. Trafik cezası tebliğ edilmedi diyorsanız ikamet adresi olarak eski adresiniz kayıtlı olabilir.

Trafik cezası 7-10-15 gün içerisinde tebliğ edilmezse ne olur?

Resmi Gazete’de yayınlanan mevzuata göre trafik cezaları kesinleşmesinin ardından Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilir. Tebliğ işlemleri bu tarihten itibaren başlar ve daha sonra postaya verilerek tarafınıza ulaşması sağlanır. Bazen trafik cezaları oldukça geç sürelerde bazen aylar hatta bazen yıllar sonra gelebiliyor. Çokça kez bu trafik cezaları hakkında iptal istemiyle açılan davalarda davacı haklı bulunup trafik cezasının iptali kararlaştırılmıştır. Ancak bu ceza 1 haftada gelmedi, 15 günde gelmedi şeklindeki cezalar için değildir. Postadaki yoğunluk sebebi ile cezalar tarafınıza geç tebliğ edilebilir.

Hali hazırda indirimli ödeme imkanı da zaten tebliğ tarihinden itibaren başlamaktadır. Örneğin bir ay önce hız sınırını aşmaktan ceza yediyseniz ve bu ceza tarafınıza yeni tebliğ edildiyse trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde yüzde 25 indirimli olarak trafik cezasını ödeme şansınız vardır. Ancak unutmayın sürücü belgenize yazılan trafik cezaları aynı gün tebliğ edilmiş sayılır ve 15 günlük süre ceza yediğiniz an başlamaktadır.

Trafik cezası tebliğ kağıdımı kaybettim, ne yapmalıyım?

Trafik cezası tebliğ kağıdı önemli bir evrak değildir. Kaybetmeniz durumunda da oldukça kolay bir biçimde trafik cezasını ödeme şansınız bulunur. Trafik cezasını ister İnternetten isterseniz de bireysel olarak PTT şubelerinden veya vergi dairelerinden ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezası En Kolay Nasıl Ödenir Öğrenmek İçin Tıklayın

Bu yazımızda trafik cezası tebliğ tarihi yönetmeliği mevzuatı ve trafik cezası tebliğ tarihi sorgulama hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

4 Yorumlar

  • Trafik cezası tebliğine ceza tarihinden itibaren kaç gün içinde başlanmalıdır. Süresi içinde başlanmaz ise sonucu ne olur.

    • Bununla ilgili bir süreç yok Şenol Bey. Zaman aşımı süresi uygulanabilir sadece onun da süresi 5 sene. Bu süreç zarfında ceza size tebliğ edildiğinde ödenmek durumunda kalınıyor.

  • Ben tebliğ kagidini kaybettim bu yüzden erken ödeme yapamiyorum bankalar ptt ler almiyo teblig tarihi olmadan nereye basvurabilirim online bile olmadı

Yorum Yap