Trafik Cezaları

Xenon far yasak mı, cezası var mı?

Xenon far cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Xenon far nedir, ne işe yarar?

Xenon far, son dönemde birçok araçta gördüğümüz eski halojen tipi farların yerini alan bir far tipidir. Eski farlara göre 3 kat kadar daha fazla aydınlatma sağlamaktadır. Bu da sürücüye büyük kolaylık sağladığı için artık birçok sürücü araçlarında yaygın olarak xenon far kullanmaya başlamıştır. Xenon far içerisinde yüksek miktarda xenon gazı bulunmakta olan mikro deşarj lambalarıdır. Normal farlara göre daha güvenli ve gözü az yoran buna rağmen çok daha fazla alanı aydınlatan xenon farlar 1990 yılından bu yana araç endüstrisinde kullanılmaktadır. Kuşkusuz xenon far günümüz far teknolojileri arasında birçok özelliği ile öne çıksa da sürücüler trafikte xenon far yasak mı ve xenon far cezası var mı merak etmektedirler.

Trafikte xenon far yasak mı, cezası var mı?

Xenon far genel olarak beyaz renktedir. Ancak mavi, buz beyazı, çakarlı, beyinli gibi çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Xenon far sürücüler tarafından en çok tercih edilen far tiplerinden birisidir. Ancak buna rağmen araçların xenon far kullanmayan sürücüler de bu durumdan oldukça şikayetçidir. Çünkü xenon far çok daha fazla ışık yansıttığı için diğer sürücülerin güvenli sürüşlerini etkileyebilmektedir.

Xenon far günümüzde pek çok araçta bulunmaktadır. Standart donanıma sahip olan ve testlerden geçmiş xenon farların kullanımı tamamen serbesttir. Genel olarak birçok araç modelinin yeni modellerinde artık xenon far standart olarak takılmaktadır. Ancak burada yanlış bilinen bir algı vardır. Az önce belirttiğimiz gibi sadece standart donanıma sahip ve testlerden geçer not almış xenon far veya diğer adı ile zenon far serbesttir. Araçlarına sonradan xenon far taktırmak isteyenler için farklı bir durum söz konusudur. Sonradan araçları takılan xenon farların birçoğu standart prosedüre uymadığı için yasaklanmıştır. Peki aracınızda bulunan veya taktıracağınız xenon farın bu standartlara sahip olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Son dönemde sıklıkla artan xenon far şikayetlerine çözüm olabilmek maksadıyla İçişleri Bakanlığı bu konuda bir açıklama yapmıştır. Bu açıklamaya göre “Araçlara sonradan takılan farların tip onayı alınmış, ilk hali ile uyumlu olması diğer bir ifade ile Farların Üzerinde (E) veya (e) işaretlerinin bulunması zorunludur. Aksi halde standart dışı farlar yasaktır.” Cevabını vermiştir. Yani araçlarınızın farını yasalara uygun bir far ile değiştirebilirsiniz. Bu konuda hiçbir yasak yok. Ancak bu taktıracağınız farın TİP Onayı almış olması gerekiyor. TİP onayı alıp almadığını ise farın üzerinde bulunan (E) işaretinden basitçe anlayabilmekteyiz. Peki standart dışı xenon far kullanırsak ne olur?

Xenon far cezası 2023

Sürücüler standart dışı xenon far cezası ne kadar ve xenon far cezası nedir merak etmektedirler. Yazımızda anlattığımız üzere tüm xenon farlar yasak değildir. Hatta fabrika çıkışı olan araçlarda otonom olarak gelen tüm xenon farlar serbesttir. Bu yasak sadece daha sonra taktırılan ve standart dışı olanlar için geçerlidir.

YILICEZASIİNDİRİMLİ CEZA MİKTARICEZA PUANI
2023436 32720
202219614720
202114410820
20201329920
20191088120

64/1-b-5 ceza maddesi nedir? : Standart dışı xenon far kullanan ve bu durum tespit edilen araçlara Trafik Kanunu’nun 64/1-b-5 trafik cezası kapsamında ceza yazılmaktadır. Bu ceza maddesi Trafik Kanunu’nda “Yönetmelikteki esaslara aykırı ışık takmak ve kullanmak,” şeklindedir. Bu trafik cezası araç plakasına değil sürücülere kesilmektedir. Yani aracın kullanan şoförün ehliyetine yazılır.

Xenon far muayeneden geçer mi?

Xenon far hakkında en çok merak edilen konuların başında muayeneden geçer mi sorusu gelmektedir. Xenon farlar şayet standart kullanım dediğimiz fabrika çıkışlı veya TİP Onaylı ise kesinlikle muayenede herhangi bir sorun yaşanmaz. Ancak standart dışı farlar muayeneden geçmemektedir. Bu farların değiştirilmesi ve yeniden muayeneye sokulması gerekmektedir.

Bu yazımızda xenon far yasak mı, cezası nedir, cezası var mı ile Xenon far cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

2 Yorumlar

  • Far kutusunun üstünde E4 damgası var bu TİP onaylı mı oluyor, yardımcı olursanız sevinirim

  • XENON FAR TAMAM FABRİKA ÇIKIŞLI ARAÇLARDA VAR SONRADAN TAKTIRANLARDA SONUÇTA HEPSİ GÖZÜMÜZÜ ALIYOR VE KAZAYA SEBEP VERİYOR BENCE YASAKLANMALI.

Yorum Yap