Yeni Ehliyet

Yabancı sürücü belgesini Türk sürücü belgesine çevirme

Yabancı sürücü belgesini türk sürücü belgesine dönüştürme
Tarafından yazıldı Rooting

Yabancı ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanılabilmesi için Türk sürücü belgeleri ile değiştirilmesi gerekmektedir. Özellikle Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere, KKTC gibi çeşitli ülkelerde yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız yabancı sürücü belgesini Türk sürücü belgesine çevirme hakkında sorular yöneltmektedirler. Farklı ülkelerden alınan ehliyeti Türk sürücü belgesine çevirmek için yapmanız gereken işlemleri sırasıyla bu sayfamızda anlattık.

Yabancı sürücü belgesi Türkiye’de geçerli mi?

Farklı ülkelerden alınmış olan sürücü belgelerinin Türkiye’de kullanılabilmesi için birtakım şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığında yabancı ehliyetler ülkemizde kullanılabilmektedir. Bu şartlar Türk vatandaşlarını ve yabancı uyruklu kişileri kapsamaktadır. Yabancılar Türkiye’de araba kullanabilirler mi sorusunun cevabının evet olması için aşağıdaki şartlar sağlanmalıdır.

 • Yabancı bir ülkeden almış olduğu ehliyet ile ülkemizde giriş tarihi itibariyle 2 yıl süre ile araç kullanabilmektedir. Bu süre önceden 1 seneydi. Ancak geçtiğimiz yıllarda yapılan değişiklik ile 2 seneye çıkarıldı.
 • Şayet 6 ayı geçkin bir süre Türkiye’de kalacaksanız araç kullanabilmek için sürücü belgeniz ile noterlere veya dış temsilciliğinize müracaat ederek ehliyetinizin Türkçe tercümesini yanınızda bulundurmalısınız.
 • Şayet 2 seneyi aşkın bir süre ülkemizde kalacaksanız yabancı sürücü belgesinin Türk sürücü belgesi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Kısaca hiçbir işlem yapmadan yabancı ehliyete sahip kişiler ülkemizde 2 sene süre ile yabancı sürücü belgesi ile araç kullanabilmektedir. Ancak bu sürenin üzerinde kalacaksanız değişim yapmalısınız.

Yabancı sürücü belgesini Türk sürücü belgesine dönüştürme, çevirme

Tüm ehliyet işlemleri daha önce alınan kararla beraber Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinden alınmış ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir. Bu yüzden öncelikle “Ehliyet randevusu nasıl alınır” sayfamızda anlattığımız üzere https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden sürücü belgenizi değiştirmek için randevu almalısınız. Randevuya aşağıdaki belgeleri toplayarak gitmeniz gerekmektedir.

Bu yapılan değiştirme işlemi ile yurt dışından geçici süre ile alınmış olan sürücü belgelerinin değişikliği yapılmamaktadır. Ayrıca değiştirme işlemi için hükümlü olmama, yaş, öğrenim şartları da sağlanıyor olmalıdır. Sınav şartı hariç diğer şartlar için “Ehliyet Alma Şartları” sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.

Bunların yanında yabancı uyruklu sürücü belgenizin Türk ehliyetine çevrilmesi sırasında diğer ülkedeki almış olduğunuz ehliyetin kapsamı kadar sürücü belgenizin sınıfı belirlenecektir. Yani diğer ülkede otomobil ehliyetiniz varsa ülkemizde bunun karşılığı olan B sınıfı sürücü belgesi tarafınıza verilir. Bu hususta “Sürücü Belgesi Sınıfları” sayfasından ülkemizde hangi ehliyet sınıfları mevcut ve bu sizin ehliyetinizin kapsadığı ehliyet sınıfı hangisi görebilirsiniz.

Yabancı sürücü belgesini Türk sürücü belgesi ile değiştirme ücreti

Sürücü belgesi yenileme bedeli13 + 2 = 15 TL
Vakıf Payı 45 TL
Değerli kağıt ücreti225 TL
Harç Ücreti A1, A2, A = 272 TL
B = 820,10 TL
F = 272 TL
C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE = 1368,4 TL

2022 yılı için yabancı ehliyet Türk ehliyetine çevirme işlemleri sırasında cebinizden yukarıdaki ücretlerin toplamı kadar bir ücret çıkacaktır.

Hangi ülkelerin ehliyeti Türk ehliyetine çevrilebilir?

Bir yabancı ehliyetin Türk ehliyetine çevirmek için yukarıda saymış olduğumuz şartlar yeterli değildir. Bunun yanında bir yabancı sürücü belgesinin çevrilebilmesi için “Karayolu Trafiği Konvansiyonuna” taraf olan ülkeye ait olması gerekmektedir. Bu hususta anlaşma yapılmış olan 2022 yılı itibariyle 84 ülke bulunmaktadır. Bu anlaşmanın dışında kalan ülkelerden alınan sürücü belgelerinin çevrilebilmesi şu an için mümkün değildir. Şayet aşağıda vermiş olduğumuz tabloda ehliyet aldığınız ülke yer almıyorsa sürücü kursuna kayıt olarak sıfırdan sürücü belgesi almanız gerekmektedir.

ÜlkeRumuz
AlmanyaDE
ArnavutlukAL
AvusturyaAU
AzerbaycanAZ
BahamalarBS
BahreynBRN
BelçikaBE
Beyaz Rusya(Belarus)BY
Birleşik Arap EmirlikleriAE
Bosna-HersekBA
BrezilyaBR
BulgaristanBG
Çek CumhuriyetiCZ
DanimarkaDK
Demokratik Kongo CumhuriyetiCD
EkvatorEC
EndonezyaID
ErmenistanARM
EstonyaEE
FasMA
Fildişi SahilleriCI
FilipinlerPH
FinlandiyaFI
FransaF
GanaGH
GuyanaGY
Güney AfrikaZA
Güney KoreKR
GürcistanGE
HırvatistanHR
HollandaNL
İngiltereGB
İran İslam CumhuriyetiIR
İspanyaES
İsrailIL
İsveçSE
İsviçreCH
İtalyaIT
KaradağME
KatarQ
KazakistanKZ
KenyaEAK
KırgızistanKG
KostarikaCR
KuveytKW
KübaCU
LetonyaLV
LiberyaLR
LitvanyaLT
LüksemburgLU
MacaristanHU
MakedonyaMK
MeksikaMX
MoğolistanMN
MoldovaMD
MonakoMC
NijerNE
NorveçNO
Orta Afrika CumhuriyetiCF
ÖzbekistanUZ
PakistanPK
PeruPE
PolonyaPL
PortekizPT
RomanyaRO
RusyaRUS
San MarinoSM
SenegalSN
SeyşellerSC
SırbistanRS
SlovakyaSK
SlovenyaSLO
ŞiliCL
TacikistanTJ
TaylandTH
TunusTN
TürkiyeTR
TürkmenistanTM
UkraynaUA
UruguayROU
VatikanVA
VenezuelaVE
YunanistanGR
ZimbabveZW

Yabancı sürücü belgesi ile araç kullanma cezası 2022

Şayet yukarıda vermiş olduğumuz şartları yerine getirmemişseniz örneğin 2 senelik süre dolmuş ve ehliyetinizi dönüştürmemişseniz bu durum Trafik Kanunu’na göre cezaya tabidir. Buna göre Trafik Kanunun 39/4 maddesi gereğince bu kurala uymayanlara 739 TL idari para cezası kesilmektedir. Şayet 15 gün içerisinde bu cezayı öderseniz yüzde 25 indirim uygulanır ve 554,25 TL olarak ödeme yaparsınız. Yazılan bu ceza PTT şubelerinden, vergi dairelerinden veya bankalar aracılığı ile ödenebilmektedir.

Bu yazımızda Türkiye’de yabancı sürücü belgesi geçerlilik süresi ile yabancı sürücü belgesini Türk sürücü belgesine dönüştürme konularında detaylı bilgiler verdik. Yabancı ehliyet kullanımı ve yabancı sürücü belgesi ile araç kullanma hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

25 Yorumlar

 • amerikadan aldığım ehliyeti tr de dönüştüremiyormuşum çok ilginç adını bilmediğim ülkelerin ehliyeti bile dönüştürülebiliyor şaka gibi

 • Merhaba ben çifte vatandaşım ve yüzde 41 engelliyim yurtdışı ehliyetim engelsiz ehliyetsiz onu türk ehliyetini dönüştüren türkiyede almış olduğum engelli raporuyla araba alınınca indirim sağlanırmı? Yoksa yeniden engelli ehliyeti almak için heyet girmeliyim?

  • Merhaba Rus ehliyeti yerinde Türk almak istiyorum. Ama Rus ehliyeti süresi bitmiş 2019da. Türkiye de yaşıyorum Rusya gitmek şansım yok . Ne yapabilirim?

 • 242 / 5000
  Translation results
  Merhaba,
  Afganistanlıyım ve kısa süreli oturma iznimle Türkiye’de yaşıyorum.
  Dubai ehliyetim var.
  Türk ehliyetine nasıl dönüştürülür?
  Değişimin maliyeti ne kadar?
  ne kadar zaman alır?
  Şimdiden teşekkürler

 • Merhabalar kolay gelsin yabancı ehliyeti Türk ehliyetine çevirdiğimiz zaman kaç günde elimize ulaşır

 • Ben Almanya’da ve Türkiyede yaşayan biriyim. Sürekli giriş, çıkış yapıyorum. Ancak korona münasebetiyle 1,5 yıla yakın zaman gidip gelmiyorum. Alman ehliyetimi bu kadar uzun zaman sonra kullanma müsaadem olurmu? Müsaade edilmezse Türk sürücü belgesi almam gerekirmi? Teşekkürler.

  • Benim sorum şu:
   Ben iki sene Alman ehliyeti ile Türkiyede araç kullandım ve bir gün içinde gürcistan’a giriş çıkış yaptım. Benim tekrar 2 yıl Alman ehliyeti ile tekrar Türkiyede araç kullanma hakkım oluyormu?
   Teşekkürler

  • Bende azerbaycanliyim benimde aynı sıkıntım var sen hallede bildinmi bildiysen nasıl yaptığın hakta banada yardımcı olurmisun 0531 977 90 20

 • merhabalar turkmenistan elyetini cevirme yapdirip araba kulanmak istiyorum nereye basuru yapmam lazim yardamci olurmusuniz

 • Arkadaşlar bildiğim kadarıyla Arnavut ehliyeti geçen sene buradakiler tanıdılar, bu karşılıklı oldu. Arnavut da Türk ehliyetini tanıdı. Yani Arnavutluk’a gittiğinizde buradaki ehliyet ile gidersin. Burada da öyle olması lazım. Bilginiz var mı? Bilen bir cevap verirse çok mutlu olurum.

  • Merhaba ben turkmenitan vatandaşıyım kendi türkmen ehliyetimi türk ehliyetime çevirme imkanim varmı acaba bu konuda bana yardamci olursaniz xçok sevinirim

    • merhaba ,
     ben Cezayirliyim Türkiye’de ikamet ediyorum Türk vatandaş ayni zamanda ,
     2015 tan biri Türkiye dayım ,fakat Cezayir ehliyetim çevirme bir ihtimal var mı ? yardımcı olabilir misiniz ?

     • Selamlar, yazımızda bahsettiğimiz hususları uygulamanız durumunda Cezayir ehliyetinizi Türk ehliyetine çevirebilirsiniz.

 • yurtdışı kaynaklı ehliyetimi türk ehliyetine çevirmek için gerekli bilgileri aldım, benim alman ehliyetim var. sürücü belgemi değiştirmek için başvuru yaptıgımda hangi konsolosluga gidiyor bu bilgiye bir türlü ulaşamadım, bu konuda bilgi rica ediyorum.

 • Merhaba bir yabancı uyruklu olarak türkiyede kendi ehliyetimi nasıl türkiye ehliyetine çeviririm acaba yardımcı olurmusunuz

 • Merhaba, çok teşekkürler bilgi için. Almanya sürücü belgesini değiştirmek istiyorum fakat, benim ehliyetimde tek bir sınıf yok, 3,5ton araç kullanımı, traktör, karavan, küçük motor vs. kullanımı da mevcut. Harç ve değerli kağıt bedeli ödeme seçeneklerinde A sınıfı, B sınıfı, H ve F sınıfı, uluslararası veya diğer sürücü belgelerinden şeklinde gösteriliyor. Benim hangi harcı ödemem gerekiyor acaba? Bütün sınıfları içermesi için Uluslararası sürücü belgelerinden mi olması gerekiyor. Her bir seçeneğin de fiyatları farklı. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  • Ercan Bey, sadece en kapsamlı olan ehliyet sınıfının harcını ödemelisiniz. Hali hazırda o ehliyet sınıfı diğer sınıfları da kapsamaktadır.

Yorum Yap