Yeni Ehliyet

BE sınıfı ehliyet nedir, ne kullanır, nasıl alınır?

Be sınıfı ehliyet nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Karayollarında motorlu ve motorsuz taşıtları kullanabilmeniz için sürücü belgesi yani ehliyet almalısınız. Kullanacağınız araçlara ve bazı teknik değişkenlere göre almak zorunda olduğunuz ehliyet sınıfı ise farklılık göstermektedir. Bu ehliyet sınıflarından en çok merak edilenlerinden bir tanesi ise BE ehliyet sınıfıdır. Peki nedir bu BE sınıfı ehliyet yani BE sınıfı sürücü belgesi?

BE sınıfı ehliyet nedir, hangi araçları kullanır?

BE sınıfı sürücü belgesi römorklu yük taşımacılığı gerçekleştirecek olan kişilere verilen bir ehliyet sınıfıdır. BE sınıfı ehliyeti B sınıfı ehliyetten ayıran tek fark römork konusudur. BE sınıfı ehliyet, B sınıfı araçlara takılan römorklu veya yarı römorklu araçları kullanacak olan kişilere verilir. Burada römork veya yarı römork ağırlığı 3.500 kg’yi geçmemelidir. Taşınacak olan toplam yük ise maksimum 750 kg olmalıdır. BE sınıfı sürücü belgesi alındıktan sonra 10 sene süre zarfında geçerliliğini korumaktadır.

BE sınıfı sürücü belgesi sahibi sürücüler aynı zamanda M, B, B1, F sınıfı araçları da kullanabilirler.

BE sınıfı ehliyet nasıl alınır, alma şartları nelerdir?

BE sınıfı ehliyet almak için öncelikle B sınıfı sürücü belgesi almanız gerekmektedir. B sınıfı sürücü belgesi olanlar öncelikle bir sürücü kursuna yazılmalıdırlar. Burada gerekli teorik ve pratik eğitimler alındıktan sonra ise direksiyon sınavına katılmalıdırlar. Sıfırdan ehliyet alanlarda olduğu gibi ehliyet sınavı burada gerekmemektedir. 18 yaşını doldurmuş, en az ilköğretim mezunu olan, otomobil kullanmasına engel bir durumu bulunmayan ve B sınıfı sürücü belgesine sahip her vatandaş tarafından alınabilmektedir. Tüm bu adımları daha detaylı bir şekilde ele almış olduğumuz Ehliyet Alma Adımları sayfamıza göz gezdirmenizi öneriyoruz.

BE sınıfı ehliyet fiyatı ne kadardır?

BE sınıfı ehliyet alırken kurs ücreti ve bunun yanında direksiyon sınavı ücreti ödersiniz. Kurs ücretleri değişkenlik göstermekle beraber 2022 yılı için 2500 TL ile 3000 TL arasında illere göre farklılık göstermektedir. Direksiyon sınavı ücreti ise 180 TL olarak belirlenmiştir. Bu iki ücreti ödemeniz ve yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulamanız durumunda BE sınıfı sürücü belgesi alabilirsiniz.

Bu yazımızda Be sınıfı ehliyet ücreti ile BE sınıfı ehliyet almak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap