Yeni Ehliyet

C1 ehliyet nedir, ne kullanır, nasıl alınır?

C1 sınıfı ehliyet nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Sürücü belgesi veya diğer adı ile ehliyet, ülkemizde karayollarında motorlu veya motorsuz taşıtları kullanabilmek için gerekli olan bir çeşit yetki belgesidir. 2016 senesinde yapılan değişim ile eski tip sürücü belgeleri kaldırılmış ve bunun yerine yeni ehliyet sınıflarından oluşan yeni tip sürücü belgeleri gelmiştir. Bu ehliyet sınıflarından bir tanesi de C1 sınıfı sürücü belgesi veya diğer adı ile C1 sınıfı ehliyettir. Peki nedir bu C1 sınıfı sürücü belgesi, kimler almalıdır, hangi araçları kullanır?

C1 sınıfı sürücü belgesi nedir, hangi araçları kullanır?

C1 sınıfı ehliyet tam olarak ağırlığı 3.500 ile 7.500 kg arasında değişmekte olan çekici ve kamyonları kullanmak isteyenlerin almak zorunda oldukları bir ehliyet sınıfıdır. C1 sınıfı sürücü belgesi, kamyon ehliyeti olarak da bilinmektedir. 5 sene geçerliliği bulunmaktadır. Ülkemizde en çok almak üzere müracaat edilen ehliyet sınıflarından bir tanesidir.

M, B1, F ve B sınıfı sürücü belgesi sahibi olanların kullandıkları araçları kullanma yetkisine sahiptirler.

C1 sınıfı ehliyet nasıl alınır, alma şartları nelerdir?

C1 ehliyet alma yaşı 18 olarak belirlenmiştir. 18 yaşını doldurmuş, sürücü olmalarına engel bir durumları bulunmayan kişiler C1 ehliyet almak için müracaatlarını yapabilirler. Ancak daha önce hiç ehliyet almamış olanlar doğrudan C1 ehliyet almak için başvuru yapamazlar. C1 ehliyet almadan önce B sınıfı ehliyet, B1 sınıfı ehliyet veya BE sınıfı sürücü belgesi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu sürücü belgelerinden bir tanesine sahipseniz başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

C1 sınıfı sürücü belgesi almak için öncelikle bir sürücü kursuna yazılmalısınız. Sürücü kursunda gerekli teorik ve pratik eğitimlerinizi tamamlamanızın ardından da direksiyon sınavına katılmalısınız. Direksiyon sınavını da geçerseniz nüfus müdürlüklerinden sürücü belgenizi alabilirsiniz. Bu süreçte sizden istenilen belgeleri ve teslim alma sürenizi ise Ehliyet Nasıl Alınır sayfasından öğrenebilirsiniz.

C1 sınıfı ehliyet ne kadardır? 2022

B grubu ehliyetiniz varsa C1 sınıfı ehliyet almak için cebinizden sürücü kursu ücreti ve direksiyon sınavı ücreti çıkmaktadır. Sürücü kursu ücreti ilden ile farklılık gösterse de genellikle C1 sınıfı için 2500 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir. Bunun yanında ise direksiyon sınavı ücreti olan 160 TL’yi ödersiniz. Ehliyetinizi teslim alacağınızda ise 2.198 TL olarak ehliyet harç ücretini ödemeniz gerekmektedir.

Bu yazımızda C1 ehliyet kaç yaşında alınır, ne kullanır, harcı ücreti ne kadar ve nasıl alınır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap