Trafik Cezaları

Çocuğun ön koltuk oturma cezası nedir?

Çocukların arabada ön koltukta oturmasının cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Çocukları ön koltukta oturmaları yasak mı?

Trafik kazalarında çocukların yaralanma oranları her sene artış göstermektedir. Yaşanan kazalarda her sene on binlerce çocuk yaralanmakta veya hayatını kaybetmektedir. Emniyet Gene Müdürlüğü bu durumu tersine çevirmek ve çocukların daha güvenilir bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak maksadıyla çeşitli kuralları hayata geçirmiştir. Bu kurallardan bir tanesi de arabalarda yolculuk sırasında çocukların hangi koltukta oturacaklardır. Çıkartılan yasa gereğince çocukların belirli bir yaşa kadar ön koltukta yolculuk etmeleri kanunen yasaktır. Bu yasağa uymayan kişilere ise idari para cezası verilmektedir. Peki bu cezanın miktarı nedir?

Çocuğun ön koltukta oturma cezası 2023

Öncelikle arabada öne oturma yaşı kaçtır bahsetmek gerekiyor. Trafik Kanunu’nda açıkça belirtildiği üzere 10 yaşının altındaki çocukların oturmaları yasaktır. Bunun yanında 150 cm’den kısa ve 36 kg’nın altındaki çocukların ise kesinlikle araç oto koltuğu ile bağlanmaları gerekmektedir. Bu hususta detaylı bilgilere ARABADA BEBEK KOLTUĞU CEZASI yazımızdan ulaşabilirsiniz. Şayet kilo ve boy kriterleri uygunsa bile çocuklar 10 yaşından önce ön koltukta kesinlikle seyahat etmemelidirler.

YILCEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİ
2023436 TL327 TL
2022196 TL147 TL
2021144 TL108 TL
2020132 TL99 TL
2019108 TL 81 TL

Hem çocuklarının can güvenliğini hem de yasakları dinlemeyerek 10 yaş altındaki çocukların ön koltukta seyahat etmelerine izin veren sürücülere yukarıda vermiş olduğumuz rakamlarda trafik cezası kesilmektedir.

Bu yazımızda ön koltukta oturma boyu kaçtır ve ön koltukta oturma yaşı kaçtır ile çocuk ön koltuğa oturma cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca Trafik Cezaları sayfamızdan 2023 yılı için güncel olarak tüm cezaları görebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • Benim kızım 10 yaşında ama 14 yaş fiziğine sahip kg ve boy açısından söylediğiniz kriterlerin oldukça üzerinde.O zamn ön koltuğa oturabilir ama ben yine çekiniyorum ön koltuğa oturması konusunda…Çünkü uzun yolculuk yaptığımızda kızcağız trafik yüzündendi arka koltukta heba oluyo 🙁

Yorum Yap