Faydalı Bilgiler

Araç muayene tarihi sorgulama öğrenme

Araç muayenesi bitiş tarihi öğrenme
Tarafından yazıldı Rooting

Araç muayenesi, araçların periyodik olarak geçmeleri gereken bir işlemdir. Araç muayenesinde araçların trafikte seyir halinde olmalarına engel bir durum olup olmadığı detaylı olarak incelenmektedir. Muayene işlemi sırasında frenler, direksiyon sistemi, aydınlatma sistemi, zorunlu ekipmanlar gibi birçok detay incelenir. Bu yapılan incelemeler sonucunda da araçların güvenli olup olmadıkları anlaşılır. Araç muayenesi hakkında merak edilen birçok konu bulunmaktadır. Kuşkusuz bunların en başında araç muayene tarihi gelmektedir. Araç muayene tarihi ne zaman, geldi mi, nerede yazar gibi konuların cevabı bu yazımızda yer alıyor.

Araç muayene bitiş tarihi öğrenme / sorgulama

Araç muayene tarihi yani araç muayene süresi aracın cinsine göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki tabloda hangi aracın kaç yılda bir muayeneye girmesi gerektiğini görebilirsiniz. Örneğin otomobillerde araç sıfırsa ilk 3 sene muayene ettirmesine gerek yoktur. Ancak bu süre dolduktan sonra her 2 senede bir muayeneye götürmek zorundadır. Motosiklet sürücüleri de yine aynı şekilde aracı sıfır aldıklarında ilk 3 sene muayene ettirmelerine gerek yoktur. Ancak muayene tarihi dolduktan sonra her 2 senede bir muayene girmek durumundadırlar.

Araç türüMuayene süresi
Hususiİlk muayene 3 yıl, sonrasında her 2 yılda bir
Kamyon, Kamyonet, Taksi vb. (ticari grup)1 yılda bir
Motosikletİlk muayene 3 yıl, sonrasında her 2 yılda bir
Traktörİlk muayene 3 yıl, sonrasında her 3 yılda bir

0 araç sahipleri için tablo yukarıdaki gibidir. Ancak araçlarını muayene götürmüş ve araç muayene tarihini unuttum diyen sürücülerin sayısı da bir hayli fazladır. Şayet aracınızı daha önce muayeneye götürmüş ve muayene bitiş tarihini öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken işlem oldukça basittir. Araç muayene bitiş tarihi sorgulamak için E-Devlet, TÜVTÜRK sistemini veya araç ruhsatınızı kullanabilirsiniz.

Araç muayene tarihi nerede yazar, nasıl öğrenilir?

Son muayene geçerlilik tarihi öğrenmek için en basit yöntem araç ruhsatınıza bakmaktadır. Muayene işlemleri sırasında aracınızın muayeneye girdiği günün tarihi araç ruhsatınıza işlenmektedir. Buraya bakarak aracınızı hangi gün muayeneye götürdüğünüzü ve muayene geçerlilik tarihi ne zaman son bulacak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Araç muayene geçerlilik süresi ruhsatta aşağıdaki resimdeki gibi yer almaktadır. Girmiş olduğunuz tüm muayeneler buraya detaylı bir şekilde işlenmektedir.

Son muayene geçerlilik tarihi öğrenme

 

Araç muayene tarihi ruhsatta nerede yazar bu şekilde kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun dışında ise şayet muayene rapor numarası elinizdeyse TÜVTÜRK ve E-Devlet üzerinden de bu bilgilere erişebilirsiniz. Son muayeneye girdikten sonra aracı muayene ettirdiğiniz dair bir belge verilmektedir. Bu belgenin üzerinde araç muayene numarası yer almaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantılarla kolay bir şekilde araç plakası ve araç muayene rapor numarası bilgilerini girerek basit bir şekilde hangi tarihte muayeneye gittiğinizi ve muayenenizin ne zaman son bulacağını öğrenebiliyorsunuz.

TÜVTÜRK araç muayene tarihi sorgulamak için TIKLAYIN

E-Devlet araç muayene geçerlilik tarihi öğrenmek için TIKLAYIN

Her iki şekilde de basitçe araç muayene tarihi geçti mi kontrol etmeniz mümkündür. E-Devlet, bilgileri TÜVTÜRK altyapısından aldığı için her iki yol da güvenlidir ve doğru sonuçlar verir. Son muayene geçerlilik tarihi hesaplamak için belirtmiş olduğumuz yöntemleri kullanabilirsiniz.

Araç muayene tarihi ruhsata yanlış yazılmış, işlenmemiş?

Yazımızda belirttiğimiz üzere araç muayene tarihi araç ruhsatına işlenmektedir. Ancak bazen dalgınlık sebebi ile bu tarih yanlış yazılmış ve sisteme yanlış girilmiş olabilir. Bu durumda da araç muayene tarihiniz erken bitebilir. Şayet böyle bir sorun fark ettiyseniz araç muayenesini gerçekleştirdiğiniz TÜVTÜRK araç muayene istasyonuna müracaat ederek kısa süre içinde muayene tarihini güncelleyebilirsiniz.

Şayet araç muayene süreniz geldiyse araç muayenenizi bir an önce gerçekleştirmelisiniz. Aşağıdaki yazımızda araç muayene süreci ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara yer verdik.

Araç Muayene Sürecini Detaylı Olarak Öğrenmek İçin Tıklayın

Şayet muayene tarihiniz geçerse cezası olduğunu unutmayın. Araç muayene tarihini geciktirdiğiniz taktirde hem trafik cezası yersiniz hem de muayene ücretini faiziyle ödemek durumunda kalırsınız.

Araç Muayenesi Yaptırmazsanız Ne Kadar Ceza Yiyeceğinizi Öğrenmek İçin Tıklayın

Bu yazımızda fenni araç muayene tarihi hesaplama, araba muayene tarihi öğrenme ve aracımın muayenesi ne zaman hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap