Faydalı Bilgiler

Beygir gücü nedir, nasıl hesaplanır?

Beygir gücü nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Beygir gücü veya diğer adı ile horse pover, en kısa adı ile HP, araçlarla ilgilenen her vatandaşın muhakkak duyduğu bir terimdir. Herkes bu terimi birçok kez duymuş olsa da tam olarak ne anlama geldiği, ne zamandan bu yana kullanıldığı bilinmemektedir. Gelin beygir gücü tanımını beraber irdeleyelim.

Beygir gücü nedir, ne demektir?

Beygir gücü hakkında genel olarak halk arasında 1 atın gücü eşittir 1 HP olarak bilinmektedir. Ancak bu durum yanlıştır. Beygir gücü hesaplamasında atların gücünden esinlenilmiş olsa da matematiği çok daha farklıdır.

Beygir gücü kavramı ilk defa kullanan mucit, 1872 senesinde James Watt’tır. . Watt’ın hesabına göre bir atın 45 kg yükü 1 saniyede, 1.11 metre uzaklığa götürdüğü hesaplanmıştır. Watt daha sonra atın çekmiş olduğu yükü nedeni bilinmez bir şekilde 75 kg olarak almıştır ve bu birime 1 beygir gücü adını vermiştir. Daha basit bir anlatımla beygir gücü 75 kg’lık yükün 1 saniyede kaldırılması değeridir.

Elektrikli, LPG’li, dizel, benzinli, otomatik veya manuel gibi araç çeşitlerinde fark etmeksizin aynı formül kullanılmaktadır. Fakat aynı HP değerlerine sahip araçlarda aynı performans alınmaz. Araç performansında; lastik kalitesi, araç aksanları, tekerlek sistemleri gibi sayısız değişkenin rolü oldukça büyüktür.

Beygir gücü nasıl hesaplanır? Beygir gücü hesaplaması

Araçların beygir gücünü hesaplamak oldukça basittir. Araç ruhsatlarında aracın gücü yazılı durumdadır ancak bu KW yani kilowatt olarak yazılmıştır. Bu değeri beygir gücüne çevirmek için ise bu değeri 1.341 ile çarpmanız gerekmektedir. Şayet 1 beygir gücünü kilowatt cinsinden öğrenmek istiyorsanız da bu değeri 0.745 ile çarpabilirsiniz.

 • Renault Megane 1.5 dCi = 110 HP
 • Toyota Corolla = 132 HP
 • Volkswagen Passat 1.6 TDI = 120 HP
 • Renault Symbol 1.5 dCi = 95 HP
 • Opel Astra 1.4 T = 140 HP
 • Renault Clio 1.5 = 90 HP
 • Seat Leon Fr 2.0 TSI FR+ = 208 HP

Aracınızın beygir gücünü nasıl arttırabilirsiniz?

Aracın beygir gücünü arttırmanız mümkündür. Bu sayede aracınızdan daha çok performans alabilirsiniz. Araç performansını arttıran her şey aslında beygir gücünü de arttırmaktadır. Bu durum da aracın daha seri hızlanmasına ve daha yüksek hızlara çıkabilmesine olanak tanımaktadır. Peki araç performansını nasıl daha yukarılara çekebiliriz?

 • Fren performansını arttırın
 • Chip tuning yaptırın
 • Performans lastikleri kullanın
 • Jantları hafifleştirin
 • Soğuk hava subabı kullanın

Bu basit yöntemlerle aracınızın beygir gücünü daha yukarılara çıkarabilirsiniz. Ancak araçlar minimum yakıt tüketimi, maksimum verim şeklinde tasarlanmaktadır. Araçtan daha yüksek performans almak için yaptığınız bu değişiklikler aracın daha çok yakıt tüketmesine sebebiyet verebilir.

Bu yazımızda beygir gücü nasıl bulundu, nerede yazar, ne işe yarar gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap