Faydalı Bilgiler

İcradan araba almak

İcradan araba nasıl alınır?
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde ekonomik zorluklar gün geçtikçe kendisini daha çok hissettirmeye başladı. Bunun etkilerinden bir tanesi olarak da borcunu ödemeyen binlerce kişi evini, arabasını borçlu olduğu kuruma kaptırmış durumda. Öyle ki günümüzde icralık araç sayısı 500 bini aşmıştır. Bu araçların icra yolu ile satışı gerçekleştirilecektir. Her ne kadar borcunu ödeyemeyen kişiler için bu üzücü bir durum olsa da, araba almayı düşünen kişiler için ise bir fırsattır. Çünkü icradan satışı yapılan araçlar ederinin çok daha altlarında satışa sunulmaktadır ve çoğu zaman bu ederinin altında satın alınma olanağına sahiptirler. Galericiler gibi bu alanda profesyonel kişiler sık sık icralık araç ihalelerine katılım göstermektedir. Ancak merak etmeyin bu sayfamızda anlattıklarımızı detaylı olarak okuduktan sonra sizler de icradan araba nasıl alınır konusunda tüm bilgileri edinmiş olacaksınız ve başka hiç konuyu merak etmeden araştırmadan işlemlerinizi yapabiliyor hale geleceksiniz.

İcradan araba almak mantıklı mı, uygun mu?

İcradan araba ihalelerinde oldukça cazip fiyatlara araç satın alabilirken, piyasanın üzerinde de fiyat vererek zarar edebilirsiniz. Bu yüzden almak istediğiniz aracı detaylı olarak incelemeli ve ihaleye girmeden önce piyasa ederini öğrenmelisiniz. Şayet bu işlemleri gerçekleştirirseniz icradan araba almak oldukça mantıklı bir işlem olacaktır. Kısaca hacizli araç önceden araştırılır ve bilirkişi raporunu da detaylı incelerseniz karşınıza daha sonra herhangi bir sürpriz çıkmayacaktır.

Kimler icradan araba alabilir, alma şartları nelerdir?

İcralık araç ihalelerine katılım göstermek için 18 yaşını doldurmanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız yeterlidir. Bu şartlar haricinde sizden başka şart aranmayacaktır. Kendiniz katılım gösteremiyorsanız ayrıca vekalet vererek de ihaleye katılım sağlayabiliyorsunuz. Peki işin mantık ve şart boyunu tamamladıktan sonra gelelim ihalelere nasıl katılım göstereceğimiz, araçlara nasıl teklif verebileceğimiz kısmına.

İcradan araba nasıl alınır?

Önceden araç ihaleleri icra müdürlükleri vasıtasıyla o il ve ilçede ilana çıkılırdı ve takip için ilanın yayınlandığı adrese gitmeniz gerekirdi. Bu yüzden birçok kişi araç icralık ihalelerinden haberdar olamazdı. Bu durumun farkına varan yetkililer büyük bir sorunu çözdü ve artık ilanlar online olarak yayınlanmaya başlandı. Tüm icralık araç ihalelerini oldukça basit bir şekilde online ortamda takip edebilir ve artık bunlara teklif verebilirsiniz.

İcradan araba almak istiyorum” diyorsanız tek yapmanız gereken https://esatis.uyap.gov.tr/ adresine giriş yapmanız. Burada icralık otomobil, kamyon, tır, otobüs, minibüs, motosiklet, dorse, traktör, kamyonet gibi birçok aracın ihalesi gerçekleştirilmektedir. Sayfaya girmenizin ardından E-Devlet şifre ve T.C. kimlik numaranız ile giriş yapabiliyorsunuz. Artık tek yapmanız gereken taşıt kısmını seçmeniz ve il seçimini gerçekleştirmeniz. Bu işlemleri de yaptıktan sonra icralık araba ilanlarını görüntülüyor olacaksınız. Hatta arzu ederseniz bütçenize göre fiyat aralığını daraltabilirsiniz.

İlanları görüntülemeye başladıktan sonra ilanların genel olarak fotoğrafsız olduğunu fark edeceksiniz. Bu ilanlardaki araçları, aracın hangi otoparkta tutulduğunu görerek bizzat gidip inceleyebileceğinizi unutmayın. Artık tek yapmanız gereken teklif vermeden önce aracı detaylı olarak incelemek ve bir piyasa araştırması yapmak. Araç bilirkişi raporunda araç hakkında kazaya karışıp karışmadığı, rengi, modeli, şase numarası gibi tüm detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Araç incelemesi tamamlandıktan sonra da araç durumu ve fiyatı size makul gelirse kolay bir şekilde teklif verebilirsiniz. Bunun için öncelikle “Teminat İşlemleri” kısmından araç için teminat tutarı yatırılmalıdır. Bu tutar araç ihale bedeline göre farklılık gösterebilmektedir. Teklif sunmak için bu tutarın yatırılması şarttır. Bu tutarı da yatırdıktan sonra online olarak tekliflerinizi verebilir ve hatta otomatik fiyat arttırma seçeneği ile fiyatı arttırabilirsiniz.

Ancak ihale elektronik ortamda son bulmaz. Elektronik ortamda yapılan ihale bittikten sonra araç fiziki ihaleye çıkarılır. Burada elektronik ortamda teminat tutarını yatıranlar katılabilir ve fiziki ihalede ihale bedeli elektronik ortamda verilen en yüksek tekliften başlar. Buradaki ihaleyi kazanan kişi aracı satın almaya hak kazanmaktadır. İcradan araba almak bu kadar basittir. Araç ihalesini kazanırsanız teminat tutarı tarafınıza geri verilmez. Ancak ihaleyi kazanamazsanız teminat tutarının tamamı 1 ile 3 iş günü içerisinde hesabınıza geri yatırılmaktadır.

İcradan araba alma masrafları nelerdir?

İcradan araba almak istiyorum nasıl alırım?
İcralık araba ihalesini kazanmanızın ardından aracı üzerinize almak için gerekli ödemelerin yapılması kısmı gelmektedir. Burada daha önce bahsettiğimiz teminat tutarı haricinde KDV, damga vergisi, tescil ve teslim masrafları ile aracın ihale sonucundaki tutarın teminat tutarı kısmı çıkarıldıktan sonra kalan kısmının ödenmesi gibi masraflar cebinizden çıkacaktır. KDV tutarı ticari araçlarda yüzde 18, binek araçlarda ise yüzde 1’dir. Bunun dışındaki diğer ödemeler de 400 – 500 TL arasında bir rakama denk gelmektedir. Araç ihale bedeli icra dairesi veya satış memurluğu banka hesabına belirtilen süreler zarfında yatırılmalıdır.

İcradan alınan araba kaç günde teslim edilir?

Araç ihalesini kazandıktan sonra gerekli ödemeleri yapmak için 10 gün süreniz bulunmaktadır. Bu süre zarfında ödemelerinizi tamamladıktan sonra ise aracı otoparktan çıkarmak ve gerekli işlemleri tamamlamak 1 haftayı bulabilmektedir. Bu sürenin sonunda aracı yediemin otoparkından çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken işlem ruhsat çıkarmadır. Aracı yedieminden teslim aldıktan sonra ruhsat işlemleri yapılmalıdır.

İcradan alınan araba için ruhsat çıkarma işlemleri nasıl yapılır?

Araç ruhsatı çıkarmanız için öncelikle aracı teslim aldıktan sonra araç muayenesi yaptırmalısınız. Araç muayenenizi yaptırdıktan sonra muayene belgelerinizle birlikte noterliklere müracaat etmelisiniz. Noterde araç ruhsatınız düzenlenerek tarafınıza verilecektir. Bu işlem sonunda aracı sorunsuz kullanabilirsiniz.

İcradan araba aldım sorunlu çıktı, ne yapmalıyım?

İcradan araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

İcralık araçlarda araç hakkında teknik detayların belirlenmesi ve aracı satın alacak kişinin mağduriyet yaşamaması adına bilirkişi raporu düzenlenmektedir. Bu raporda araç hakkında çiziklerine kadar tüm detaylar ayrıntılı olarak belirlenmelidir. Şayet aracı satın aldıktan sonra bir sorun çıkarsa, örneğin bilirkişi raporunda aracın kazasız olduğu belirtilmişse ancak siz satın aldıktan sonra aracın kazaya karışmış olduğu belirlenirse davanın feshini talep edebilirsiniz. Bu durumda ihale iptal edilecek ve ödediğiniz tutar 7 iş günü içerisinde tarafınıza iade edilecektir. İade işlemi gecikirse de devlet faiz işletecek ve paranız değer kaybına uğramayacaktır.

İcradan araba almak caiz midir, günah mıdır?

Yazımızın bu kısmına kadar icradan araba nasıl alınır ve icradan araba alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunduk. Bir de işin dini boyutunu önemseyenler için bilgilendirme yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü hali hazırda birçok kimse icradan araba almayı caiz bulmamakta ve bu yüzden bu işleme yanaşmamaktadır. Bu hususta ilahiyatçıların ortak görüşü icradan mal almanın herhangi bir sorun teşkil etmeyeceği yönündedir. Ancak burada önemli bir detay var. Şayet icradan malını ucuza almak için herhangi bir entrika çevrilmiyorsa, icraya katılan herkes özgürce teklif verebiliyorsa icradan mal almak hususunda dinen bir problem bulunmamaktadır.

İcradan satın alınan araba ne zaman satılabilir?

Trafikkanunu.com olarak sayfamızda paylaştığımız bilgiler ışığında icralık araba ihalelerine katılanlar ve buradan istedikleri arabayı satın alanlar bu aldıkları araçları ne zaman satabilecekleri merak etmektedir. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra yani ruhsat adınıza çıkarıldıktan sonra aracı satmanız için herhangi bir engel bulunmaz. Yani ruhsat çıktıktan sonra dilediğiniz vakit aracınızı satabilirsiniz.

Bu yazımızda icradan araba almak nasıl olur, icradan araba aldıktan sonra yapılacak işlemler, icradan araba almak zor mu gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. İcradan araba alanların yorumlarını aşağıdaki yorum bölümümüzden görebilir, sizler de sorularınızı bu alana yöneltebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap