Faydalı Bilgiler

Benzinde oktan nedir, neyi ifade etmektedir?

Benzinde oktan nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Akaryakıt istasyonlarında aracımıza yakıt almak istediğimizde benzin pompalarının üzerinde birtakım sayıların yazılı olduğunu görmekteyiz. Sıvı yakıtlarda karşımıza çıkan bu rakamlar aslında o yakıt hakkında önemli detaylar sunmaktadır. Bu rakamlar aslında benzindeki oktan sayılarıdır. Peki nedir bu oktan, ne anlama gelmektedir?

Benzindeki oktan nedir, ne demektir?

Akaryakıtlarda; 91, 92, 95, 97, 98, 100 gibi çeşitli oktanlar bulunmaktadır. Bu rakamlar yani benzindeki oktan sayısı benzinin vuruntu kalitesinin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Oktan sayısı ne kadar yüksekse benzinin yanma kalitesi yüksektir ve zorlu koşullarda dayanma gücü fazladır diyebiliriz. Benzinde oktan yükseldikçe benzinin tutuşması daha da zorlaşır. Her ne kadar bu ilk bakıldığında kötü bir özellik gibi dursa da aslında benzinin tutuşmasının zorlaşması olumlu bir özelliktir. Çünkü bu sayede benzin erken tutuşmaz. Araç performansını yüksek tutmak ve motorun sağlığını korumak adına aracınızın motoruna uygun oktan kalitesine sahip benzin tercih edilmelidir.

Aracınıza hangi oktan yakıt kullanmalısınız?

Aracınızda hangi oktan yakıt kullanmanız gerektiği, araç üreticileri tarafından belirlenmiştir. En doğrusu aracın kullanma kılavuzunda yazan değerlere göre yakıt kullanmaktır. Örneğin aracınız için 95 oktan tavsiye ediliyorsa bunu kullanmanız en doğrusudur. Birçok sürücü yüksek oktan kullanmanız durumunda aracınızda daha çok performans alacağınız yönünde yanlış varsayımlara sahiptir. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Hatta önerilen değerlerden yüksek oktan benzin kullanmak aracınıza yarardan çok zarar sağlar. Aracınız için 97 veya 98 gibi doğru oktanı araç kullanma kılavuzunuzu inceleyerek kolaylıkla öğrenebilirsiniz. En iyi oktan benzin aracınız için önerilen değerlerdir.

Formula araçları, uçaklar gibi çeşitli yüksek performans gerektiren araçlarda 102 gibi oldukça yüksek oktanlarda yakıtlar kullanılmaktadır. Hatta bu tarzda araçlarda oktan yükseltici yani oktan arttırıcı gibi ek ilaveler de kullanılabilmektedir. Ancak trafikkanunu.com olarak bahsettiğimiz üzere standart araçlarda bu tarzda yükselticileri kullanmak yarardan çok aracınıza zarar getirir. Bu yazımızda benzinde oktan sayısı nedir hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap