Faydalı Bilgiler

Sandık motor nedir, nereden alınır?

Sandık motor nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde ve dünyada araç sayısı her geçen sene yüksek bir oranda artış göstermektedir. Kişiler en rahat gördükleri şahsi araçları ile seyahat etmeyi, çoğu zaman toplu taşımaya tercih etmektedir. Araç sahipleri araçlarında yaşanabilecek teknik arızalar ve diğer sorunlar için çeşitli tanımlara aşikar olmalıdırlar. Bunlardan bir tanesi de sandık motordur. Peki nedir bu sandık motor?

Sandık motor nedir, ne demektir?

Sandık motor en basit tanımı ile aracın motorunun komple hali ile fabrikada üretildikten sonra sıfır olarak satılan haline denilmektedir. Çeşitli motor sorunlarında motorun tadilatının yerine değişim daha uygun maliyet gösterebiliyor. Bu gibi durumlarda müşterilerinin mağdur olmaması için araç firmaları aracın her ekipmanını üretmek ve satışını gerçekleştirmek durumunda. Sandık motor da bunlardan bir tanesidir. Fabrikada üretilir ve sıfır yani hiç kullanılmamış olarak satışa çıkarılır.

Sandık motor denince aklımıza fabrikadan sıfır olarak çıkan motor aklımıza gelse de araç piyasasında ikinci el sandık motor tanımı da dolaşmaktadır. Bazen motorunda herhangi bir sorun bulunmayan, daha önce zarar görmemiş motorlar da komple olarak satılabilmektedir. Bunlara çıkma komple motor veya çıkma sandık motor denilmektedir. Peki sandık motor nereden alınabilir?

Sandık motor nereden, nasıl alınır?

Sandık motorları temin edebileceğiniz birçok nokta bulunmaktadır. Kuşkusuz sıfır parçalar için yetkili servisler ilk tercih etmeniz gereken yerlerdir. Yetkili servisler dışında oto parçaları satan noktalardan da sandık motorları bulabilir ve kolaylıkla satın alabilirsiniz. Çıkma sandık motorları ise ikinci el oto parçaları satan genelde oto sanayisinde bulunan satış noktalarından temin edebilmeniz mümkündür. Ancak satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Sandık motor alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sandık motor alırken muhakkak kontrollerinizi yaptırmanız oldukça önemlidir. Aracın en önemli parçası olan motorun eksiksiz olması ve sorunsuz çalışması gerekmektedir. Sandık motor üzerindeki parçaların şayet sıfır alıyorsanız değiştirilmemiş olması motorun daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Sandık motorlu araç araba satın alınır mı?

Sandık motorlu araç alınır mı?

Sıfır araç motoru kuşkusuz araç motor ömrünü uzatırken aracın daha verimli çalışmasını sağlar. Ancak ikinci el araçlarda eskiyen tek şeyin araç motoru olmadığını bilmemiz gerekmektedir. Araç yaşlanırken, araçlar beraber dişlilerinden hortumuna kadar tüm parçaları eskimektedir. Bu yüzden sandık motor takılmış bir araca sıfır muamelesi yapmak kesinlikle yanlıştır. Bu yüzden genelde ikinci el araç piyasasında sıklıkla gözlemlediğimiz sandık motor takılmış araçları sıfır fiyatına satan satıcılardan uzak durmalıyız. Şayet uygun fiyata sandık motor takılmış bir araç alıyorsak da kesinlikle ekspertiz işlemini gerçekleştirmeli ve akabinde de araçta herhangi bir sorun olup olmadığını saptamak adına bir motor ustasına da göstermeniz iyi olacaktır.

Sandık motorlu ruhsata nasıl işletilir?

Şayet aracınıza sandık motor takılıyorsa bunun sonucunda yapmanız gereken bir dizi işlem bulunmaktadır. Bunlar;

  • Öncelikle Türk Standartları Enstitüsü ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı ve ilinizde bulunan araç proje müdürlüğüne müracaat ederek aracınız için bir proje çizdirmelisiniz.
  • Proje ile beraber TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarından randevu alarak araç tespit muayenesi yaptırmalısınız.
  • TÜVTÜRK istasyonunda muayene işlemi sonrasında tarafınıza bir tespit formu verilecektir. Bu form ile trafik tescil şube müdürlüğüne müracaat ederek motor numarası almalısınız ve yine burada bu motor numarasını mühürletmelisiniz.
  • TÜVTÜRK istasyonunda almış olduğunuz bu motor numarası kontrol edilmelidir ve akabinde Trafik tescil büro amirliğinden yeni motor numaranızın yani şaşe numarasının yazılı olduğu trafik tescil belgesi alınmalıdır.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra aracınızla trafiğe çıkabilirsiniz.

Sandık motor nasıl anlaşılır?

Sandık motor ne demektir?

Sandık motor takılmış araçlar çoğu vakit orijinal parçanın değiştiği anlaşılmasın diye ikinci el araç piyasasında bilgisi verilmemektedir. Bu yüzden sizlerin araç alırken muhakkak oto ekspertize götürmeniz ve akabinde de araç motor ustasına aracı göstermeniz önemlidir. Şayet bu iki kontrolü gerçekleştirirseniz çok rahat bir biçimde araçta hangi parçalar değişmiş, hangi parçalar sorunsuz çalışıyor, hangi parçalar sorunlu görebilir ve aracı alıp almama konusunda net kararınızı verebilirsiniz.

Bu yazımızda sandık motor değişmiş araç alınır mı, sandık motor değişimi ne demek, iyi midir, neden takılır gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap