Faydalı Bilgiler

Araç alım satımında oto ekspertiz zorunluluğu var mı?

Noterde oto ekspertiz raporu zorunlu mu?
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde son yıllarda sıfır araç fiyatlarının bir hayli hızlı yükselmesi, araç alacak olanları ikinci el araç pazarına itmiş durumda. Günümüzde ikinci el araç piyasası belki de hiç olmadığı kadar hareketli. Bu durum beraberinde çeşitli mağduriyetleri de beraberinde getirmektedir. Araçlarda mevcut durumunda bulunan herhangi bir arıza veya sorun bulunabiliyor. Bunların çıplak gözle görülmesi ile çoğu zaman mümkün olmuyor. Zaten böyle sorunlar yaşamamak adına ikinci el araç alırken muhakkak oto ekspertiz raporu almalıyız.. Ancak çoğu kişi araç alırken bu gibi işlemlerle uğraşmıyor ve mağduriyet yaşıyor. Peki ikinci el araç alırken ekspertiz raporu zorunlu mu, kimlere zorunlu?

İkinci el araç alır satarken ekspertiz zorunlu mu?

Son yıllarda tüketici hakem heyetlerine araç alırken yaşanan mağduriyetlerle ilgili şikayetler bir hayli artmış durumda. Yargıtay’da bu konu ile ilgili birçok dava görülmeye devam ediliyor. Önceden ikinci el araç alım satım işlemleri raporsuz bir şekilde noterde kolaylıkla gerçekleştirilebiliyordunuz. Ancak bu yaşanan mağduriyetlerin artması ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı konuya el attı ve araç alım satımlarında oto ekspertiz raporu zorunluluğu getirildi.

Yapılan değişiklik sadece bununla da kalmadı. Artık ikinci el otomobil satıcısı araca dair garanti sunmak zorunda. Bu garanti 3 ay süre ve 5.000 kilometreye kadar geçerlidir. Yeni yönetmeliğe göre elektrik sistemi, diferansiyel, şanzıman, tork konvertörü, motor garanti kapsamına alınmış durumda. Garanti süresi içerisinde araçta yaşanabilecek sorunlar azami otuz iş günü içinde halledilmeli ve yansıyacak olan masraflar satıcı tarafından ödenmelidir. Motosikletler için ise bu süre 20 iş günü olarak belirlenmiş durumda. Yapılan tüm bu değişiklikler ile ikinci el araç alımı ve satımında yaşanan mağduriyetlerin minimum seviyeye inmesi beklenmektedir.

Ekspertiz raporu yeni yasa ile ikinci el araç piyasasında zorunlu tutulmuş durumda. Artık yönetmelik gereği oto ekspertiz raporunun bir örneğini araç alım satım işlemi sırasında notere ibraz etmek zorundasınız. Bu zorunluluktan 8 yaşın veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el araçlar hariç tutulmuştur. Harici olarak diğer tüm araçların alımı ve satımı sırasında noterde işlemlerimizin tamamlanması için oto ekspertiz raporu almanız zorunludur. Ekspertiz yaptırmadan araba almak mümkün değildir.

Araç satışında ekspertiz ücretini kim öder?

Araç alım satımların gerçekleştirilen oto ekspertiz işleminde en çok merak edilen konulardan bir tanesi de ücretin kim tarafından ödeneceği sorunudur. Araç alım satımlarında genel kural oto ekspertiz ücretinin alıcı tarafından ödeneceği şeklindeydi. Ancak çıkarılan yasa gereği bu durum tamamen değişti. Artık notere sunulacak olan ekspertiz raporunun ücreti aracı satan kişi tarafından ödenmek zorundadır.

Bu yazımızda araç alım satımında oto ekspertiz zorunluluğu hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap