Faydalı Bilgiler

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmezse ne olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmezse ne olur?
Tarafından yazıldı Rooting

Araç sahipleri gerek araç satın alırken, gerekse de satın aldıktan sonra çok sayıda vergi ödemek zorundadır. Bunlardan bir tanesi de Motorlu Taşıtlar Vergisi ya da bilinen kısa adı ile MTV. Motorlu Taşıtlar Vergisi her motorlu araç sahibinin yılda 2 kez olmak üzere ödemesi gereken bir vergi türüdür. Otomobil, motosiklet, gemi, helikopter, uçak gibi tüm motorlu araç sahipleri bu vergiyi ödemekle yükümlüdür. Motorlu Taşıtlar Vergisi ilk taksiti 1-31 Ocak, ikinci taksiti ise 1-31 Temmuz tarihleri arasında ödenmektedir. Birçok araç sahibi bazen unuttuğundan dolayı bazen de maddi güçlükler sebebi ile MTV ödemelerini geciktirebiliyor. Peki MTV yatırılmazsa ne olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Zamanında, Gününde Ödenmezse Ne Olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi belirtmiş olduğumuz süreler içerisinde ödenmelidir. Bu günleri geciktirdiğiniz takdirde ise MTV borcuna faiz işlemektedir. Bu gecikme faizi miktarı 2021 yılı için yüzde 1.6’dır. Yani ödeme yapmadığınız her ay yüzde 1.6 gecikme faizi işletilecektir. Ayrıca uzun süre ödenmeyen MTV borçlarına haciz işlemleri de uygulanabilmektedir. Bu gibi durumlar yaşamamak adına günü geldiğinde Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemelisiniz.

MTV Ödememe Cezası Nedir, Araç Bağlanır Mı?

Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemezseniz trafik ekiplerince durdurulmanız durumunda tarafınıza herhangi bir trafik cezası kesilmez ve araç bu sebepten dolayı bağlanmaz. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemediğiniz durumunda sadece gecikme faizi işlemektedir.

MTV Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer Mi?

Araç muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için aracın üzerinde MTV, HGS, OGS ve trafik cezası gibi borçların bulunmaması gerekmektedir. Araç muayene randevusuna gitmeden önce şayet aracın MTV borcu varsa muhakkak ödemelisiniz. Aksi durumda muayene işlemleriniz gerçekleştirilmez.

MTV Borcu Olan Araç Satılabilir Mi?

Araçların satışını gerçekleştirmek için uymanız gereken bazı prosedürler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de araç plakasına ait herhangi bir borcun olmamasıdır. Şayet araç plakanıza ait bir borç varsa aracın satışını gerçekleştiremezsiniz. MTV borcu da satışa engel borçlardan bir tanesidir.

MTV Borcunuzu Ödemek İçin Tıklayın

Bu yazımızda MTV ödememe cezası nedir ve MTV ödemesi gecikirse ne olur hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap