Yeni Ehliyet

18 yaşını doldurmadan ehliyet alabilir miyim?

18 yaşını doldurmadan ehliyet alınır mı?
Tarafından yazıldı Rooting

Trafikte motorlu ve motorsuz araçları kullanabilmek için ehliyet yani sürücü belgesi almak gerekmektedir. Sürücü belgesi almanın ilk şartı ise yaştır. Ehliyet alma yaşı sayfamızda M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F ehliyet sınıfları alabilmek için hangi yaşı doldurmak gerektiğini detaylı bir şekilde anlattık. En çok aranan ehliyet sınıflarından bir tanesi olan B sınıfı ehliyet otomobil kullanmak için almanız gereken ehliyet sınıfıdır. Bu ehliyet sınıfını alabilmek için ise 18 yaşını doldurmanız gerekiyor. Birçok sürücü adayı ise 18 yaşına girmeden veya 17 yaşında ehliyet almanın ya da sürücü kursuna yazılmanın mümkün olup olmadığını merak etmektedir. Daha erken ehliyet alarak zaman kaybetmek istemeyen sürücü adaylarının sorunu cevaplayalım.

17 yaşında ehliyet alınır mı, ehliyet kursuna yazılır mı?

B sınıf ehliyet için yaş şartı 18 olarak belirlenmiştir. Yani 18 yaşını doldurmadan ehliyet alamazsınız. Bu konuda en çok karıştırılan noktalardan bir tanesi de 17 yaşında sürücü kursuna kayıt olunup, 18 yaşında ehliyet ve direksiyon sınavlarına girilebileceğidir. Bu tamamen yanlıştır. Sürücü kursları dosyanızı işleme almak için 18 yaşını doldurmanızı beklemek durumundadırlar. Yani 18 yaşını doldurmadan ne sürücü kursuna yazılabilir, ne de B sınıfı ehliyet alabilirsiniz.

18 yaşını doldurmadan M, A1 ve B1 ehliyetlerini alma şansınız bulunmaktadır. Bu ehliyetler motor ehliyetleridir ve 16 yaşını dolduran her vatandaşımız alabilmektedir.

Bu yazımızda 17 yaşında ehliyete yazılabilir miyim, 16 yaşında ehliyet alınır mı, 18 yaşını doldurmadan ehliyet alınır mı gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap