Yeni Ehliyet

Ehliyet alma yaşı kaçtır?

Ehliyet kaç yaşında alınır?
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet veya diğer adı ile sürücü belgesi, trafikte motorlu ve motorsuz araçları kullanabilmek için gerekli olan resmi bir belgedir. M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F olmak üzere 16 sürücü belgesi sınıfı bulunmaktadır. Her aracı kullanmak için gerekli olan ehliyet sınıfı farklıdır. Her sınıf için ise belirli bir yaş şartı getirilmiştir. Peki yeni yasaya göre hangi ehliyet kaç yaşında alınır?

Ehliyet almak için kaç yaşında olmak gerekir?

Ehliyet alabilmek için ilk şart yaş şartıdır. Yaş şartını doldurmayan kişiler ehliyet alabilmek için müracaatlarını gerçekleştiremezler. Aşağıdaki tabloda hangi ehliyet sınıfı için kaç yaşında olmak gerektiğini belirttik.

TÜM EHLİYET SINIFLARI
SINIFIKULLANDIĞI ARAÇLARYAŞ
MMotorlu Bisiklet (MOPED) (2-3-4 Tekerlekli)16
A1125 CC'ye Kadar Motosiklet ( 2-3 Tekerlekli )16
A235 KW'ye Kadar Motosiklet ( 2-3 Tekerlekli )18
A35 KW Üzeri Motosiklet ( 2-3 Tekerlekli )20
B1Motosiklet ( 4 Tekerlekli )16
BOtomobil ve Kamyonet18
BEOtomobil ve Kamyonet ( Römorklu )18
C17500 KG'ye Kadar Kamyon ve Çekici18
C1E1200 KG'ye Kadar Kamyon ve Çekici ( Römorklu )18
CKamyon ve Çekici21
CEKamyon ve Çekici ( Römorklu )21
D116 + 1 Kişilik Minibüs21
D1E16 + 1 Kişilik Minibüs ( Römorklu )21
DOtobüs24
DEOtobüs ( Römorklu )24
FTraktör18
Gİş Makinesi18

Ehliyet alma yaşı nasıl hesaplanır derseniz oldukça basittir. Örneğin yukarıdaki tabloya göre otomobil kullanabilmek için gerekli olan B ehliyetini alabilmek için 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir. 2022 yılı itibariyle 2003 doğumlu bir kişi B ehliyetini alabilmek için başvuru yapabilmektedir.

Ehliyet yaşı üst sınırı var mı?

Ehliyet alabilmek için doldurmanız gereken minimum yaş sınırı yukarıdaki tabloda verilmiştir. Son dönemde bir de üst sınır belirlenmesi üzerine tartışmalar gerçekleştirilmektedir. Ancak henüz ehliyet alabilmek için bir üst sınır konulmamıştır. Burada 70 yaşında, 76 yaşında veya 100 yaşında kim olursa olsun sağlık şartlarını sağladığı müddetçe ehliyet alabilmektedir. Ehliyet alabilmek için bir üst yaş limiti yoktur. Sağlık şartını sağlıyorsanız yukarıdaki yaştan büyük olmak koşulu ile ehliyet almanızda bir engel bulunmamaktadır.

Ehliyet alma yaşı hesabı sonucunda ehliyet almanızda bir engel bulunmuyorsa ehliyet nasıl alınır sayfamızda anlattığımız üzere öncelikle bir sürücü kursuna yazılmalı ve daha sonra da ehliyet sınavı ile direksiyon sınavı aşamalarını tamamlamalısınız. Tüm bu işlemlerin ardından yeni çipli ehliyetinizi çıkartabilirsiniz.

18 Yaşını Doldurmadan Ehliyet Almanın Yolu Var Mı? Öğrenmek İçin Tıklayın!

Ehliyet almak için kaç doğumlu olmak gerekir ve ehliyet kaç yaşında alınır detaylı olarak anlattık. Buna rağmen ehliyet yaş hesaplama konusunda sorun yaşıyorsanız hangi ehliyet sınıfını almak istediğinizi ve doğum tarihini aşağıdaki yorum bölümümüze yazarsanız, ehliyet almak için yaşınızın yetip yetmediğini sizler için trafikkanunu.com olarak hesaplayabiliriz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap