Faydalı Bilgiler

Aracı viteste bırakmalı mı?

Araç viteste bırakılmalı mı?
Tarafından yazıldı Rooting

Genel olarak yeni araç sahibi olan sürücülerin en sık merak ettiği konuların başında araçların park halinde viteste bırakılıp bırakılmayacağı gelmektedir. Özellikle yokuşlu noktalara araçlarını park edenleri gördüğünüzde muhakkak araçlarını vitese geçirerek bıraktıklarını görebilirsiniz. Kuşkusuz bu rastgele yapılan bir işlem değildir. Araçları viteste bırakmanın bazı sebepleri bulunmaktadır.

Araç neden viteste bırakılır?

Aracı park haline bırakmadan önce kontrol etmeniz gereken ilk şey kuşkusuz el frenini çekip çekmediğinizdir. El freni aracın kaymasını ve istemsiz şekilde hareket etmesini önlemektedir. Ancak el freni tek başına yeterli olmayabilir. Bu yüzden aracınızı park ettikten sora aracı viteste bırakmanızda da fayda vardır. Çünkü araç vitesle desteklenmezse aracın hareket etmemesini sağlayan tırnaklara fazla yük binebilir. Bu yüzden de aracı viteste bırakarak desteklemek en akılcı çözüm olacaktır.

Araç park halinde hangi viteste bırakılır?

Düz vitesli araçlarda park haline geçmenizin ardından yolun eğim durumuna göre vites seçimi yapmalısınız. Şayet aracın önü aşağıya doğru bakıyorsa yani eğim aşağıya doğru ise aracı geri viteste bırakmanız, şayet aracın önü yukarıya bakıyorsa da birinci vitese alarak aracınızı park halinde bırakmalısınız.

Otomatik araçlarda da benzer kural geçerlidir. Burada örnek olarak aracınızı P moduna alıp el freni ile desteklemek gerekir. Yokuşta veya düz yolda yine aynı şekilde yapmak faydalıdır. Otomatik vitesli araçlarda da öncelikle aracı N yani boşa almalı ve el frenini çekmelisiniz. Daha sonra aracı durdurduktan sonra eğim durumuna göre D veya R moduna alarak park halinde bırakmalısınız.

Aracı viteste bırakmak zararlı mı, zararları neler?

Aracınızı park moduna aldıktan sonra el frenini çekmeli ve akabinde aracınızı durdurmalısınız. Araç durdurma işlemini vites boşta iken yapmalısınız. Aracınızı durdurduktan sonra ise aracınızı eğitim durumuna göre 1. vitese veya geri vitese takarak bırakmalısınız. Şayet aracı durdurmadan vitese takar ve o şekilde bırakırsanız aracı düzenli olarak vites tutmak isteyecek ve el freni görevini yapmayacaktır. Bu da zamanla şanzımanın zarar görmesine sebep olacaktır. Unutmamak için tekrar hatırlatalım;

  • Önce araç boşa alınmalı ve akabinde el freni çekilmeli
  • Araç stop edilmeli
  • Araç durdurulduktan sonra vitese alınmalı

Viteste araba kayar mı?

Aracınızı park ettikten ve sonrasında da vitese aldıktan sonra aracın önden çekişli veya arkadan çekişli olsun o tekerlekler otomatik olarak kilitlenecektir. Vitesteyken tekerlekler pistonları hareketsiz kılacak ve sebeple de tekerlekler dönmeyecektir. Bu yüzden aracınız hem viteste ve hem de el freni çekilmişse hareket etmesi oldukça zordur.

Ancak aracınızın baskı balata sisteminde bir arıza arsa ve debriyaj kaçırıyorsa aracınız hareket edebilir. Bu yüzden düzenli olarak periyodik bakımlarınızı yaptırmalıyız.

Bu yazımızda önce fren sonra vites mi, araç hangi viteste bırakılır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap