Faydalı Bilgiler

Run flat lastik nedir, her araca olur mu?

Run flat lastik nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Run flat lastik nedir, ne demektir?

Sürücülerin trafikte en çok korktukları şeylerin başında lastik patlaması gelmektedir. Şayet aracınızda stepne yani yedek lastik bulunuyorsa patlayan lastiği değiştirebilirsiniz. Ancak lastik değiştirmeyi bilseniz ve aracınızda stepne olsa dahi patlayan lastiği değiştirmek meşakkatli bir iştir. Bununla beraber aracınızda yedek lastik de bulunmayabilir. Bu durumlarda araçlarınızda lastik tamir kiti bulundurmanızı öneriyoruz. Ancak teknolojik gelişmeler tüm bu uğraşlara bir son verebilecek noktaya geldi. Artık lastik üreticileri patlamayan lastik yani run flat lastik üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmış durumdalar. Run flat lastik veya diğer adı ile rft lastik, patlasa bile maksimum 80 km/h hızla gidebilen lastiklere denilmektedir.

Run flat lastik nasıl çalışır?

Run flat lastik nedir?Good Year, Michelin, Bridgestone, Continental, Pirelli, Petlas, Cooper, Toyo, Hankook gibi büyük lastik markaları uzun süredir lastiklerin patlaması üzerine çalışmalar yürütüyorlardı. Bu çalışmaların meyveleri ise run flat lastikler ile alınmış oldu. Run flat lastikler, takviye edilmiş destekli yanak prensibine sahiptirler ve patlasalar bile yollarına sorunsuz devam edebilirler. Bunu güçlendirilmiş çeperlere borçludur ve hareket edebilmesi için havaya ihtiyaç duymaz. Hafif yapıları sebebi ile normalde de daha az yakıt tüketimi sağlamaktadırlar. Bunun yanında nitrojen ile doldurulabilme özelliğine de sahiptirler.

Run flat lastiklerin faydaları, avantajları nelerdir?

  • Tehlikeli bölgelerde lastiklerinizi değiştirmek zorunda kalmazsınız. Bu lastiklerin üretim amacı asıl olarak budur.
  • Lastik patlamaları ciddi trafik kazalarına sebebiyet verebilmektedir. Run flat lastikler dengeyi daha çabuk ve daha çok korudukları için bu kazaları minimize ederler.
  • Run flat lastik olan araçlarda stepne ve lastik tamir ekipmanları kullanılmaz. Bu da aracın daha hafif olmasına sebebiyet vermektedir.

Run flat lastik dezavantajları, zararları nelerdir?

  • Run flat lastikler diğer standart lastiklere nazaran daha pahalıdır. Bu yüzden patladığında veya zarar gördüğünde cebinizden daha yüksek tutarda ücret ödemek zorunda kalacaksınız.
  • Düz lastiklere göre daha sert bir sürüş imkanı sağlarlar.
  • Henüz yaygın bir lastik tipi olmadığı için standart bir lastikçide bu lastikleri bulmak zor olabilir.
  • Bu lastiklerin yol tutuşu diğer standart lastiklere nazaran daha azdır.

Run flat lastik nasıl anlaşılır?

Bir lastiğin run flat lastik olup olmadığını anlamak zordur. Ancak aşağıda saymış olduğumuz özellikleri bulunduruyorsa bu lastiğin run flat olduğunu söyleyebiliriz.

  • Lastiğin yan duvarlarında “ZP”, “RFT”, “SEAL” gibi işaretler varsa,
  • Tekerleğe takılan geleneksel jant yerine plastik jant varsa,

Bu lastiğin run flat olup olmadığını söyleyebiliriz.

Run flat lastik nasıl anlaşılır?

Run flat lastik her araca olur mu, takılır mı?

Run flat lastikleri birçok firma araçlarına fabrika çıkışı olarak monte etmektedir. Bu konuda öncü firmalardan bir tanesi BMW’dir. BMW yeni modellerinde run flat lastik kullanmaktadır. Ancak jantları ve araç amortisörleri buna göre ayarlanmıştır. Bu lastik çeşidi istenilen çoğu araca ve modele sonradan takılabilmektedir. Fakat fabrika çıkışı olanlardaki gibi rahat bir sürüşü beklememeniz gerekiyor. Çünkü araç bu lastiğe göre ayarlanmamıştır. Fakat teknoloji her geçen gün daha da ilerliyor. Bu lastikler ilerleyen süreçte her araçta fabrika çıkışı olarak kullanılacağı düşünülmektedir.

Run flat lastikler tamir edilebilir mi, nasıl tamir edilir?

Run flat lastikler tamir edilebilmektedir. Ancak bu konuda firmalar farklı görüş ayrılıklarına bürünmüştür. Örneğin Bridgestone lastiklerin belirli şartlarda tamirinin mümkün olduğunu ve en yakın yetkili bayisine gitmeniz gerektiğini belirtiyor. Ancak Pirelli gibi farklı markalar lastiklerin tamir edilmemesini tavsiye ediyor.

Run flat lastik alınır mı?

Run flat lastikler henüz gelişim aşamasında ve kullanmanın birçok dezavantajı bulunuyor. Kuşkusuz bu dezavantajlardan en büyüğü maliyet. Tüm bu sebeplerden dolayı standart lastikleri kullanmak ve aracınıza sonradan run flat lastik taktırmamak şu an için daha bir seçenek gibi duruyor. İlerleyen senelerde bu lastikler geliştikçe bizim de trafikkanunu.com olarak yorumumuz farklılaşabilir.

Run flat lastik yerine normal lastik takılır mı?

Pek çok okurumuz zaman içerisinde run flat lastikleri terketmiş ve normal lastiklere dönüş sağlamıştır. Genel olarak bu kullanıcıların yorumu daha konforlu bir sürüş deneyimi yaşadıklarıdır. Sizler de herhangi bir lastik servisinde bu lastikleri değiştirebilirsiniz. Yalnız değişimden sonra aracınıza bir stepne eklemeyi unutmamalısınız.

Run flat lastiklerin ömrü ne kadardır, kaç yıldır?

Bu tamamen kullanım ile alakalı bir husustur. Genel olarak 5 sene olarak değinilmektedir. Ancak bu süreç net değildir. Çünkü kullanım şekli, kilometre ve kullanım koşulları bu sürede doğrudan etkilidir. Bu konuda daha net bilgilere lastik ömrü sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda run flat lastik sert midir, neden patlamaz, nerede yazar, ne işe yarar gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap