Faydalı Bilgiler

Araçta değişen parça nasıl anlaşılır?

Araçta değişen parça sorgulama
Tarafından yazıldı Rooting

Araçta değişen parça nedir, ne demektir?

Araçların mekanik aksanları veya kapı, pencere, kaporta gibi dış ekipmanları zaman içerisinde arıza çıkarabiliyor. Bunun dışında yaşanan trafik kazaları da araçta birçok parça ve ekipmanın zarar görmesine sebebiyet verebiliyor. Böyle durumlarda aracın eski performansında çalışmasına devam etmesi için bu tarzda parçalar yenileri ile değiştirilmektedir. Özellikle ikinci el araç satın alacak olan vatandaşlarımızın aklını en çok kurcalayan şeylerin başında ise bu değişen parçalar gelmektedir. Araçta hangi parçalar değişmiş merak edilmektedir. Ayrıca değişen parçaların tamiri nerede yapılmış, çıkarılmış olan bu parçaların yerine yine orijinal parçalar mı takılmış ikinci el araç alacakların aklındaki sorulardan sadece birkaçıdır. Araçta değişen parça var mı anlamanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır.

Araçta değişen parça olduğu nasıl anlaşılır?

Herhangi bir kazaya karışmış araçlarda bazı parçaların tamiri mümkün olmayabiliyor. Örneğin ağır hasarlı bir kaporta kazadan sonra değiştirilebiliyor. Bunları yazımız devamında anlattığımız gibi online olarak sorgulamanın bazı metotları mevcut. Fakat bazen sigortaya ve kaskoya bu durum bildirilmeyebilir. Yani aracı doğrudan herhangi bir araç bakım noktasında yani tamircide yaptırabilirler. Bu durumda değişen parça masraflarını ceplerinden karşılarlarsa bu durum sigorta kayıtlarına doğal olarak da TRAMER kayıtlarına işlenmeyebilir. O yüzden öncelikle bu parçaların bireysel olarak kontrolü gerekmektedir. Anlatacağımız yöntemlerle araçta değişen parçaları öğrenme işlemini sizler de gerçekleştirebileceksiniz. Anlattıklarımıza rağmen “Ben anlayamam” diyorsanız en basit yol olarak aracı bir oto tamircisine göstererek araçta değişen parça var mı incelemesini belirtebilirsiniz.

Kir ve su izlerini takip edin : Araçların kilometresi arttıkça araç parçalarında da kir ve su izleri artış gösterecektir. Fakat araçta değişen parça olduğu zaman bu parçalarda kir ve su izleri diğer parçalara göre daha az veya hiç olmayabilir. Bu bizlere bu parçaların değişmiş olabileceği hakkında büyük bir ipucu sunmaktadır.

İç kısımlara bakın : Parça değişimi işlemlerinde araçlara takılan parçalar tamamen siyah renkte gelmektedir. Daha sonra bu parçalar araç rengine göre boyatılarak araca monte edilmektedir. Ancak bazen boya işlemi sırasında bu siyah kısımlar parçalarda unutulabiliyor. Örneğin kaputu açtığınızda ön çamurluğun iç kısmında belirgin siyahlıklar fark ederseniz bu ön çamurluğun büyük olasılıkla değişim gördüğünü bize anlatmaktadır.

Kabin içi değişimleri gözlemleyin : Araç kabini içerisinde çok sayıda parça bulunmaktadır ve bu parçalar farklı sebeplerle değişim yaşayabilir. Örneğin bir hırsızlık olayında aracın iç aksanındaki pahalı parçalar alınmış ve bunların yerine yenileri takılmış olabilir ya da kesilme, sigaradan dolayı yanma gibi sebepler yüzünden parça değişimi yapılmış olabilir. Bu gibi durumlarda aslında uzmanlığınız yoksa anlamak zordur. Fakat iç aksanlarda bu parça değişimleri sırasında dikiş izi veya çizilme olmaması gibi çeşitli izler bırakılır. Bunlar sayesinde de araçta değişen parça sorgulama işlemi yapılabilir.

Menteşeleri kontrol edin : Kapı değişimleri yapılmışsa bu durum menteşeler sayesinde anlaşılabiliyor. Şayet kapı değişimi yapılırken eski menteşeler kullanıldıysa araçta o bölgede ağır bir darbe almadığını yani hafif bir kaza olduğunu bize gösterir. Ancak menteşe değişimi varsa ki bu durum menteşe cıvatalarındaki boya farklılıklarından anlaşılabilir.

Tüm bu anlattıklarımıza rağmen araçta değişen parça öğrenme işlemini yapamamış olabilirsiniz. Unutmayın değişen parçaları öğrenmek ciddi bir dikkat ve uzmanlık istemektedir. Bu sebepten alanında uzman bir ustaya göstermeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca değişen parçaları öğrenmenin daha basit bir yolu daha vardır. TRAMER kayıtları incelerek araçta değişen parçalar anlaşılabilir. Yazımız başında da belirttiğimiz üzere TRAMER kayıtlarında bulunması için aracın tamir gördüğünün sigorta ve kaskoya bildirilmiş olması gerekmektedir. Kendi tamircisinde maddiyatını kendi karşılayarak tadilat yapılan araçlarda değişen parçalar gözükmeyecektir.

Araçta değişen parça sorgulama öğrenme

Araçta değişen parça olup olmadığını TRAMER sistemi üzerinden birkaç farklı sorgulama türü ile öğrenebiliyoruz. Öncelikle TRAMER sisteminde mesajla sorgulama yapmanın her gönderilen SMS için 46 TL olduğunu unutmayın. Yani her gönderdiğiniz kısa mesaj için faturanıza 46 TL işlem ücreti yansıyacaktır.

Hasar geçmişi sorgulama : Plakayı yazarak 5664’e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Plaka harfleri arasında boşluk olmamasına dikkat etmelisiniz. Örneğin “07ABC11” yazmalı ve 5664’e mesaj atmalısınız. Aracın karıştığı trafik kazaları ve bunların ne kadar maddi zararlı olduğu cebinize gelecektir.

Eksper raporu sorgulama : Eksper yani ERP raporu olan araçlarda değişen parçaları sorgulamak için PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARİHİ yazıp 5664’e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Burada hangi tarihte kaza yaptığını biliyor olmanız gerekmektedir.

Otomobiller için değişen parça sorgulama işlemi bilinenin aksine E-Devlet üzerinden yapılmamaktadır. Bu yazımızda araçta değişen parça nasıl sorgulanır ile araçta değişen parça sorgulaması nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap