Faydalı Bilgiler

TRAMER nedir?

Tramer açılımı nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

TRAMER nedir, ne demektir?

Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi veya bilinen diğer adı ile TRAMER, trafik sigortalarının tek bir çatı altında toplanması amacıyla kurulmuş olan, faaliyetlerine Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesinde devam ettiren bir kurumdur. 2003 yılında hayatımızda olan TRAMER sayesinde araçlar ve sigortalar hakkında birçok bilgi depolanabilmekte ve istenildiği taktirde de sorgulanabilmektedir.

TRAMER ile hangi sorgulamalar yapılabilir?

TRAMER üzerinden birçok bilgiye kolaylıkla erişim sağlayabiliyoruz.

  • Araç hasar kaydı sorgulama,
  • Mağdur bilgileri sorgulama,
  • Araç trafik poliçesi sorgulama,
  • Araç kasko poliçe sorgulama,
  • Kaza yapan araçların kaza tespit tutanağı sonrası kusur oranlarını sorgulama,

Gibi işlemleri TRAMER ile rahatlıkla gerçekleştirebiliyoruz. Özellikle 2. El araç alım satımlarında aracın daha önce bir kazaya karışıp karışmadığı, herhangi bir hasarının olup olmadığını öğrenmek büyük önem taşımaktadır. İşte tüm bu iş ve işlemlerde biz TRAMER sistemini kullanmaktayız. TRAMER sistemi ile kamudan doğru bilgiye en hızlı şekilde erişim sağlayabiliyoruz.

TRAMER kaydı nedir?

Araca ait veriler yetkili kurumlarca TRAMER sistemine iletilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü, Sigorta Şirketleri, Eksperler, Türkiye Sigortalar Birliği, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü gibi kurumlar araç hakkında verilerini TRAMER ile paylaşırlar. Bu sayede de örnek olarak araç bir trafik kazasına karıştığında ve bu kazada belli hasarlar meydana geldiğinde bu doğrudan TRAMER sistemine düşer. Sizler de aracın TRAMER kaydı hakkında bilgi alarak araç hakkında bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

TRAMER sorgulama nasıl yapılır?

TRAMER sistemi ile yazımızda da anlattığımız üzere birçok bilgiye erişebilmemiz mümkündür. TRAMER sorgulama işlemlerini aşağıdaki şekillerde basitçe gerçekleştirebilmekteyiz.

Kaza tespit tutanağı sorgulama

Kaza yapan tarafların doldurmuş oldukları kaza tespit tutanaklarına TRAMER ile erişebilirsiniz. Bunun için “KAZA” yazıp boşluk bırakıp ”Plakayı” yazarak 5664’e kısa mesaj atabilirsiniz.

Örnek : KAZA 34SL333

Hasar Kaydı Sorgulama

TRAMER üzerinde en çok sorgulaması yapılan şey kuşkusuz aracın bir hasar kaydının olup olmadığıdır. Özellikle ikinci al araç alacak olan vatandaşlarımızın muhakkak yapmaları gereken bir işlemdir. Hasar geçmişine bakmak için HASAR boşluk Plaka yazarak 5664’e gönderebilirsiniz.

Örnek : HASAR 34SL333

Trafik Poliçesi Sorgulama

Trafik poliçesi veya diğer adı ile Zorunlu Trafik Sigortası durumunu da TRAMER ile sorgulayabiliyoruz. Bunun için TRAFIK yazıp boşluk bırakıp 5664’e kısa mesaj atabilirsiniz.

Örnek : TRAFIK 34SL333

Kasko Poliçesi Sorgulama

Araca yapılan kasko poliçesi detaylarına yine TRAMER üzerinden ulaşmak mümkündür. Kasko poliçenizi öğrenmek için KASKO yazıp boşluk bırakıp 5664’e kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Örnek : KASKO 34SL333

Tüm bu sorgulamaların hepsini TRAMER kaydı sayesinde basitçe gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda TRAMER açılımı nedir, TRAMER’e nasıl mesaj atılır, TRAMER bilgisi nedir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap