Faydalı Bilgiler

Binek otomobil nedir?

Binek araç nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Binek araç tanımı, anlamı nedir?

Binek otomobil veya diğer adı ile binek araba kavramı araç sahibi olanların sık sık karşılaştıkları bir tanımdır. Motorlu taşıtlar vergisi öderken, lastik değiştirirken gibi çok sayıda konuda karşılarına binek otomobil kavramı çıkmaktadır. Peki nedir bu binek oto?

Binek otomobil nedir, ne demektir?

Binek otomobil en basit tanımı ile ticari amaçla kullanılmayan ve tamamen şahsi kullanıma özgü otomobillere denilmektedir. Yani aracınızı ticari amaçla kullanmıyor sadece şahsi amaçla kullanıyorsanız aracınız binek otomobildir. Tabi burada esas olan kullanmak değil, kullanıma uygun olmamasıdır diyebiliriz. Binek otomobil kavramı oldukça çok karıştırılmaktadır. Vergi kanununda binek otomobil tanımı “Binek otomobil yapısı itibarıyla, sürücüsü dahil en çok sekiz oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu araçlardır” şeklinde verilmiştir.

Binek otomobil kavramı özellikle MTV zamları sonrasında gündeme gelmiştir. Günümüzde haberlerde ve daha birçok noktada binek otomobil kavramına denk geliyoruz. Kamyonet, minibüs, panelvan gibi araçlar hafif ticari araç grubuna girmektedir. Bunun dışında kalan arabalar ise binek otomobillerdir.

Ticari Araç Nedir Öğrenmek İçin Tıklayın

Bu yazımızda binek otomobil tanımı kavramı nedir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap