Trafik Cezaları

Bölünmüş yol nedir, ne demektir?

Bölünmüş yol hız limiti
Tarafından yazıldı Rooting

Bölünmüş yol nedir, neye denir?

Bölünmüş yol, bir yöndeki trafiğe ait taşıt yolunun bariyer, çizgi gibi çeşitli ayıraçlar ile belirli bir şekilde diğer taşıt yolundan ayrılması ile meydana gelen karayoluna denilmektedir. Bölünmüş yollarda sürücüler karşıdan arama gelme tehlikesi olmadığı için daha hızlı ve daha güvenilir bir biçimde yolculuk edebilirler. Aynı zamanda araç sollama gibi eylemler de daha rahat yapılır. Bu yüzden Karayolları Genel Müdürlüğü yapmış olduğu çalışmalar çerçevesinde, her sene binlerce kilometre bölünmüş yol yapmaktadır. Bölünmüş yollarda trafik yoğunluğu diğerlerine göre daha azdır.

Bölünmüş yol anlamı

Bölünmüş yol hız limiti – hız sınırı nedir?

Bölünmüş yollarda diğer adı ile bölünmüş karayolu üzerinde genellikle araçlar için 110 km/h hız limiti belirlenmiştir. Ancak yerleşim bölgeleri ve ara bağlantı noktaları üzerinden uzun mesafeli sabit bir hız sınırından söz edilemez. Uymanız gereken hız sınırı tabelalar ile belirtilmektedir. Aşağıdaki tabloda verdiğimiz hız sınırı rakamları ön tanımlı hız sınırlarıdır.

Araç TürüYerleşim Yeri İçinde (km/h)Bölünmüş Yol (km/h)
Otomobil
50110
Minibüs5090
Otobüs5090
Kamyonet50
85
Panelvan50
100
Kamyon50
85
Çekici50
85
Motosiklet 30-50
80-90
Motorlu Bisiklet30
45
Motorsuz Bisiklet3045
Tehlikeli madde, özel yük taşıma izin belgesi veya özel izin belgesi bulunduran araçlar
30
50
Lastik tekerlekli traktörler
20
40
Arızalı bir aracı çeken araçlar
20
30
İş makineleri
20
20

Yukarıda verdiğimiz hız sınırı bilgileri aksi yönünde bir hız tabelası yoksa geçerli olan hız sınırlarıdır. Bu hız limitlerini aştığınız taktirde ise tarafınıza hız sınırını aşmanın cezası uygulanır. Ülkemizde 3 bin kilometreyi aşkın bölünmüş yol bulunmaktadır. Önümüzdeki on sene içerisinde bu rakamın 4 bin kilometrenin üzerine çıkacağı düşünülmektedir.

Bu yazımızda bölünmüş yol nasıl anlaşılır, bölünmüş yol neye denir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • Ankara Turan Güneş bulvarı bölünmüş yol mudur ?

    Yerleşim yeri içinden geçen bölünmüş yollarda otomobillerin hızı 50 mi olmalı ?

    Turan Güneş bulvarında yukarı çıkarken , panora Avm yi geçtikten sonraki devam yolunda sağda ve solda orman var ve yerleşim yeri doğal olarak yok . Ancak yine de 50 km hız tabelası konulmuş.
    Yani panora Avm den sonra incek bulvarında doğru giderken, Konya yolu dönemecine kadarki bölünmüş yolun sağında ve solunda tek bir apartman bile olmayan sadece orman olan bu yolda neden 50 km hız limiti tabelası var ? Hayatın doğal akışına ters değil mi?

Yorum Yap