Faydalı Bilgiler

Boş plaka sorgulama

Boş plaka bulma
Tarafından yazıldı Rooting

Araçlarda en çok dikkat edilen konulardan bir tanesi plakadır. Plaka ne kadar anlamlı ve okunabilir olursa araç sahipleri de bir o kadar mutlu olmaktadır. Hatta birçok araç sahibi isimlerine, tuttuğu takımlara, desteklediği siyasi partilere özgü özel plakalar satın almaktadırlar. Bir önceki yazımızda Özel Plaka Nasıl Alınır detaylı olarak ele almıştık. Peki almak istediğiniz bir plakanın boşta olup olmadığını nasıl anlıyoruz. Araç sahipleri sıfır veya ikinci el araç satın alırken veya ikamet değişikliği sebebi ile araçlarının plakalarını değiştirme hakkına sahiptirler. Sizlerin de böyle bir durumunuz varsa boş plaka sorgulama yapabilir ve hoşunuza giden bir plakayı alarak aracınıza takabilirsiniz.

Boş plaka sorgulama nasıl yapılır?

Araç plaklarını değiştirmek isteyen araç sahipleri almak istediği plaka boş mu dolu mu öğrenmek istemektedirler. Bu işlemi yapmadan önce almak istediğiniz ile özgü plaka harf gruplarına göz atmalısınız. Örneğin İstanbul ili Kadıköy ilçesinde sadece belirli harf grupları tanımlanmış durumdadır ve bu harf grupları harici bir plaka alamazsınız. Bu harf gruplarına İl Plaka Kodları sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Her ilimizde hangi plaka harfleri var bu sayfada detaylı olarak ele aldık.

Boş plaka sorgulama için en kolay ve garanti yöntem Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube’ye müracaat etmektir. İlinizde ve ilçenizdeki emniyet müdürlüğüne giderek hangi plakalar boşta ve boş plakalar listesi hakkında detaylı bilgi alabiliyorsunuz. Önceden E-Devlet üzerinden de sorgulama şansı bulunuyordu. Ancak artık sadece EGM üzerinden boş plaka öğrenme işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

Bazı illerimizde ise vatandaşlarımızın daha kolay bir şekilde boş plaka sorgulama yapabilmeleri ve EGM’de yoğunluk olmaması maksadıyla boş plaka listesini internet adresleri üzerinden sorgulamalarına izin vermektedirler. Aşağıda internetten boş plaka öğrenmenize olanak tanıyan EGM müdürlüklerini bulabilirsiniz.

Ankara boş plaka sorgulama

Ankara ili ve ilçeleri için boşta olan plakaları görmek isteyen araç sahipleri “http://www.ankara.pol.tr/plaka-tahsis-islemleri” sayfası üzerinden istedikleri bilgilere erişebilirler.

Eskişehir boş plaka sorgulama

Eskişehir ili ve ilçeleri için boşta olan plakaları öğrenmek isteyenler ise “https://onlineislemler.egm.gov.tr/eskisehir/Sayfalar/plakatahsis.aspx” sayfasını ziyaret etmelidirler. Sayfa üzerindeki bilgileri girerek ve sorgula diyerek istediğiniz plakanın alınabilir olup olmadığını görebilirsiniz. Ücretsiz olarak sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Bunların haricinde kalan; İstanbul, Adana, Antalya, Bursa, Balıkesir, Bilecik, Denizli, Düzce, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kocaeli, Konya, Kayseri, Kütahya, Ordu, Osmaniye, Niğde, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Yalova gibi tüm illerimizde plaka boş mu sorgulama yapmak için Emniyet Genel Müdürlüğüne bizzat müracaat etmelisiniz. Boş plakaları nasıl öğrenebilirim diyorsanız bu kadar basittir. Bunun dışında 5664 gibi çeşitli yöntemler günümüzde çalışmamaktadır. Yazımızda anlattığımız işlemler en güncel olan işlemlerdir.

Boş olan plakanın rezervasyonu nasıl yapılır?

Şayet emniyet genel müdürlüğüne müracaat ettiyseniz ve istediğiniz plaka satın alınabilir durumdaysa bu plakaları 24 saat boyunca rezerve ettirebilirsiniz. Araç işlemlerinizi tamamlamak için bu süre verilmektedir. Bu süre daha da arttırabilir ancak bu tamamen EGM çalışanının inisiyatifine bağlıdır ve genel olarak en çok 24 saat beklemektedirler. Bu süre zarfında gelip plakayı almazsanız rezervasyonunuz iptal edilir.

Boş olan plaka nasıl alınır?

Şayet boş plaka sorgulama yaptıysanız ve plakanın boş olduğunu gördüyseniz EGM’den aldığınız evrak ile beraber notere gitmelisiniz. Burada plakayı adınıza tahsis ettikten sonra Şoförler Odasına giderek plakanızı bastırabilirsiniz.

Bu yazımızda boş plaka bulma, istediğim plakayı nasıl alabilirim ve boş plaka tahsis gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap