Yeni Ehliyet

Ehliyet sertifikası nedir?

Ehliyet sertifikası ne demek?
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet sertifikası nedir, ne demektir?

Ehliyet almak için öncelikle bir sürücü kursuna yazılmalı, daha sonra da ehliyet sınavı ve direksiyon sınavı aşamalarını geçmeniz gerekmektedir. Tüm bu süreçleri başarı ile tamamladığınızda ise tarafınıza sürücü sertifikası yani diğer adı ile ehliyet sertifikası verilmektedir. Bu sertifika ile birlikte nüfus müdürlüğüne müracaat ettiğinizde ehliyet işlemleriniz tamamlanmış ve yeni çipli ehliyetiniz basılarak vermiş olduğunuz adrese gönderilmek üzere işleme alınmış demektir.

Ehliyet sertifikası kaç günde, ne zaman çıkar?

Direksiyon sınavını tamamladıktan sonra bilgilerinizin il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderilmesi ile çıkarılmaktadır. Bu çıkarılan sertifika sürücü kursunuza en geç 2 hafta içerisinde çıkarılarak gönderilir. En geç iki haftada gönderilse de genel olarak 1 hafta içerisinde teslim edilmektedir. Sizler de sürücü kursunuzdan sertifikanızı dosya şeklinde alabilirsiniz.

Ehliyet sertifikasını aldıktan sonra ne yapmalı, yapılacak işlemler nelerdir?

Ehliyet sertifikanızı diğer evraklarla beraber dosya şeklinde sürücü kursunuzdan teslim aldıktan sonra nüfus müdürlüğünden randevu almalısınız. Ehliyet alma işlemleri nüfus müdürlüklerinden gerçekleştirilmektedir. Burada ehliyet nasıl alınır sayfamızda anlatmış olduğumuz evraklarla müracaat ettikten sonra işlemlerinizi tamamlayacak ve tarafınıza bir geçici sürücü belgesi verilecektir. Gerçek çipli ehliyetiniz ise tarafınıza 2 hafta içerisinde kargo ile iletilecektir.

Ehliyet sertifikası ile araç kullanılır mı, trafiğe çıkılır mı?

Ehliyet sertifikası hakkında oldukça karıştırılan konuların başında da bu sertifika ile trafiğe çıkarak araç kullanılabileceği konusudur. Ehliyet sertifikası kesinlikle sürücü belgesi yerine geçmemektedir. Araç kullanabilmek için ehliyet sertifikanız ve diğer evraklarınızla beraber nüfus müdürlüğüne müracaat etmelisiniz. Şayet ehliyet sertifikanız ile araç kullanmaya kalkarsanız tarafınıza cezai işlem uygulanacaktır.

Ehliyet sertifikası ile araç kullanmanın cezası nedir?

Ehliyet sertifikası ile trafiğe çıkan ve otomobil, motosiklet gibi motorlu taşıtları kullanan sürücülere idari para cezası kesilmektedir. Bunun yanında şayet araç size ait değilse, araç sahibine yani ruhsata da size yazılan ceza tutarı kadar ceza yazılır. Ehliyet sertifikası ile araç kullanmanın cezası, ehliyetsiz araç kullanma cezası ile aynıdır. Aşağıdaki sayfamızdan ceza miktarını öğrenebilirsiniz.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasını Öğrenmek İçin Tıklayın

Ehliyet sertifikası geçerlilik süresi nedir?

Ehliyet sertifikanızı 2 sene içerisinde sürücü belgesine dönüştürmeniz gerekmektedir. Ehliyet harç ücretlerinin günümüzde oldukça yüksek olması sürücü adaylarını sürücü belgelerini almamaya itmektedir. Ehliyet sertifikanızın geçerlilik süresi size verildiği tarihte başlamaktadır. Fakat 2 sene süre içerisinde alınmayan sertifikalar geçerliliğini yitirmektedir. Bu aşamadan sonra tekrar sertifika çıkarmanız gerekmektedir. Bu adımda sertifikayı alırken uyguladığınız tüm adım ve işlemleri yeniden gerçekleştirmeniz gerekecek. Bunlarla uğraşmamak ve hak ettiğiniz sürücü belgesini alabilmek için mümkün olan en kısa sürede sertifikanızı ehliyete dönüştürmelisiniz.

Ehliyet sertifikam kayboldu, ne yapmalıyım?

Ehliyet sertifikanızı kaybettiyseniz ilçe milli eğitim müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir. Burada belgeniz tekrar çıkarılarak tarafınıza iletilecektir.

Ehliyet sertifikamın süresi geçti, ne yapmalıyım?

Ehliyet sertifikası trafikkanunu.com olarak da belirttiğimiz üzere 2 yıl süre zarfında geçerlidir. Bu sürede alınmayan sertifikalar geçerliliğini yitirmekte ve iptal olmaktadır. Bu sürede halen ehliyet almak istiyorsanız sertifikayı alırken gerçekleştirdiğiniz adımları tekrar gerçek gerçekleştirmelisiniz. Yani yeniden sürücü kursuna yazılmalı ve ehliyet ile direksiyon sınavlarını tekrardan vermelisiniz. Bu yüzden süresini geçirmeden sertifikanızı ehliyete dönüştürmek için müracaatlarınızı gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır.

Ehliyet sertifikası affı var mı?

Ehliyet sertifikalarının zaman aşımı süresi 2 senedir. Bu sene sürede ehliyete dönüştürülmeyen sertifikalar iptal olmaktadır. Yeni yasa çıkmasının ardından ehliyet sertifikası affı hiç çıkmamıştır. Yakın bir gelecekte de bu konuda af gelmesi beklenmemektedir.

Ehliyet sertifikası örneğiBu yazımızda bekleme alma süresi, ehliyet sertifikasını kim verir, ne zaman gelir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap