Yeni Ehliyet

Ehliyet harç ve kart ücreti hangi bankaya yatırılır?

Ehliyet harç ücreti hangi bankaya yatar?
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet almak oldukça meşakkatli bir süreçtir. Sürücü kursuna yazılmakla başlayan süreç daha sonra e-sınav ve direksiyon sınavı ile devam etmektedir. Ancak sınavlarınızı başarı ile geçseniz de henüz ehliyetinizi almaya hak kazanmazsınız. Çünkü ödemeniz gereken bazı ücretler bulunmaktadır. Ehliyet harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli şeklinde üç ödemeyi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu ödemelerinizi yaptıktan ve akabinde dekontunu aldıktan sonra nüfus müdürlüğünden randevu oluşturacak ve gidip ehliyetinizi almak için belgelerinizi teslim edeceksiniz.

Sadece ilk kez ehliyet alacak olanlar değil aynı zamanda ehliyetini yükseltmek isteyenler de bu ücretleri ödemekle yükümlümdür. Ancak ehliyet yenileme için değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli ödemek yeterlidir. Ehliyet harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli hakkında en çok karıştırılan şeylerden bir tanesi de bu ücretler nereye yatırılıyor sorusudur. Çünkü hepsinin yatırıldığı banka farklı olmasından dolayı hangi bankaya yatırılır konusunda karışıklık yaşanmaktadır. Aşağıdaki tabloda ehliyet harç, değerli kağıt ve hizmet bedelinin ortak olarak yatırılabildiği bankaları renkli olarak işaretledik. Şayet yatıracağınız miktarı bilmiyorsanız Ehliyet Harç Ücreti Ne Kadar sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Ehliyet harç, değerli kağıt ve hizmet bedeli yatırılan bankalar hangileridir?

 MALİYE BAKANLIĞININ ANLAŞMALI OLDUĞU BANKALAR(Sürücü Belgesi Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Yatırılacak Bankalar)TÜRK POLİS TEŞKİLATINI GÜÇLENDİRME VAKFININ PROTOKOL YAPTIĞI BANKALAR (Hizmet Bedeli Yatırılacak Bankalar
1AKBANKAKBANK
2AKTİFBANKAKTİFBANK
3ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASIALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
4ING BANKING BANK
5KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASIKUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
6ŞEKERBANKŞEKERBANK
7TÜRKİYE HALK BANKASITÜRKİYE HALK BANKASI
8TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASITÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI
9TÜRK EKONOMİ BANKASITÜRK EKONOMİ BANKASI
10T.C. ZİRAAT BANKASIT.C. ZİRAAT BANKASI
11GARANTİ BANKASIGARANTİ BANKASI
12DENİZBANKDENİZBANK
13PTTPTT
14QNB FİNANS BANKQNB FİNANS BANK
15TÜRKİYE İŞ BANKASI
16YAPI VE KREDİ BANKASI
17HSBC BANK
18DENİZBANK
19CITIBANK
20ZİRAAT KATILIM BANKASI
21ALTERNATİF BANK
22ARAP TÜRK BANKASI
23BURGAN BANK
24FİBABANKA
25ODEA BANK
26TURKISHBANK
27TURKLAND BANK
28ANADOLU BANK AŞ
29TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
30VAKIF KATILIM BANKASI
31TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI AŞ

Not : Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı tarafından protokol yapılan banka şubelerinin olmadığı ilçelerde sürücü belgesi hizmet bedeli Ziraat Bankası Şubeleri tarafından alınmaktadır.

Kırmızı renkli olarak işaretlenen bankalara ehliyet harç bedeli ile değerli kağıt bedelinin yanında hizmet bedeli de yatırılabilmektedir. Bu şekilde karışıklığın olmasının sebebi sürücü belgesi harç ücreti ve değerli kağıt bedelinin Maliye Bakanlığı’na, hizmet bedelinin ise Türk Polis Güçlendirme Vakfı’na yatırılmasıdır. İki kurum da farklı bankalarla anlaşma yapmıştır. Ortak olan bankalara giderek hepsini aynı anda yatırma şansınız bulunmaktadır.

Ehliyet harç ücreti ATM’den yatırılır mı, nasıl yatırılır?

Ehliyet harç ücreti gibi ehliyet ücretlerini ATM’den yatırma şansınız bulunmaktadır. ATM’ler banka şubelerine göre daha az yoğun olduğu için banka ATM’lerinden rahatlıkla ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ancak yukarıda belirtmiş olduğumuz listedeki tüm bankalar bu ödemeleri ATM’lerden kabul etmemektedir. Sadece aşağıda saymış olduğumuz bankaların ATM’lerinden ödeme yapabilirsiniz.

  • Vakıflar Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Garanti Bankası
  • Denizbank

Bankaların ATM’lerinden kartlı veya kartsız ödeme seçeneği bulunmaktadır. Banka ATM’sine gittikten sonra “Ödemeler” ve oradan da “MEB Ödemeleri” kısmını seçerseniz “Ehliyet Harcı Ödeme” bölümü gelecektir. Burada kimlik numarasını ve harç miktarını yazmalı ve muhakkak fiş almalısınız. Şayet fiş almayı unuttuysanız bankaya müracaat ederek fiş talep edebilirsiniz.

Ehliyet Harç Ücretini Bankaya Gitmeden Online Olarak Ödemek İçin Tıklayın

Bu yazımızda ehliyet harç ücretini ATM’den yatırabilir miyim, bankamatikten nasıl yatırılır,s ehliyet harç ve kart ücreti yatırılan bankalar ile ehliyet kart çıkarma ücreti hangi bankaya yatırılır detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap