Yeni Ehliyet

Ehliyet harç ücreti ne kadar?

Ehliyet harç ücretleri
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet veya sürücü belgesi, karayollarında bir aracı kullanmaya yetkinizin olup olmadığını gösterir resmi bir belgedir. Ehliyet almak için bir sürücü kursuna yazılmalı ve akabinde e-sınav ile direksiyon sınavlarını geçmelisiniz. Bu aşamada ise ödemeniz gereken ehliyet harç ücreti adında bir ücret bulunmaktadır. Bu ücreti yatırmaz ve dekontunu almazsanız ehliyetinizi teslim alamazsınız. Peki nedir bu ehliyet harç ücreti ve ne kadardır?

Ehliyet harç ücretleri 2022

Ehliyet harç ücreti her sene yeniden değerlenmekte ve bu doğrultuda hesaplanmaktadır. 2022 yılı için hesaplanan ve sürücü adaylarının ehliyetlerini teslim almaya gitmeden önce ödemeleri gereken ehliyet harç ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Ehliyet SınıflarıHarç MiktarıDeğerli KağıtVakıf PayıToplam
A1, A2, A 370,40 TL28065715,40 TL
B1.160,9 TL280651.461,90 TL
F, H370,4 TL28065715,4 TL
C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE1.863,70 TL280652.208,70 TL

Bu vermiş olduğumuz ücretler ilk kez yeni ehliyet almak için başvuruda bulunan kişilerin ödeyecekleri harç ücretleridir. Tabloda gördüğünüz üzere ehliyetinizi almak için yatırdığınız ücret içerisinde değerli kağıt ve vakıf payı da yer almaktadır. Sadece harç ücreti değil bankaya bu ücretleri de beraber yatırırsınız.

Ehliyet yenileme harç ücreti 2022

Yeni Tip Ehliyetini Değiştirecekler Ücret
Yenileme, Kayıp, Evlilik, Yıpranma280 TL + 65 TL = 345 TL

Değerli Kağıt bedeli ve Hizmet Bedeli(İndirimsiz)

Eski tip ehliyetlerini kaybedenler veya yeni tip ehliyet ile değiştirmek isteyen kişiler 13+2 = 15 TL yenileme ücreti ödemektedirler. Yeni tip ehliyetlerini kaybedenler ise 280 TL + 65 TL = 345 TL harç ücreti öderler. Ehliyetinizin yeni tip veya eski tip olduğunu ise veriliş tarihine bakarak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Şayet ehliyetiniz 1 Ocak 2016 tarihinden sonra verilmişse bu yeni yani çipli ehliyettir.

Ehliyet harcını online olarak Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB üzerinden veya bankaların şubelerinden ödeyebilirsiniz. ATM’lerden ehliyet harç ücreti ödenememektedir.

Ehliyet Harç Ücretini İnternetten Yatırmak İçin Tıklayın

Harç ücreti nüfus müdürlüklerinden ödenmemektedir. Bu yüzden nüfus müdürlüğüne ehliyet için başvurmadan önce muhakkak ehliyet harç ücretini yatırmalısınız. Nüfus müdürlüğüne giderken dekontu yanınıza almayı unutmayın.

Ehliyet için randevu nasıl alınır öğrenmek için tıklayın

Bu yazımızda ehliyet harç bedeli kaç lira, kaç para hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap